2 zarzuty IPN dla gen. Jaruzelskiego zbyt stan wojenny

Category: odmienne
Author:
27 lipca, 2020

Wedlug 25 latach gen. Wojciech Jaruzelski usłyszał od prokuratorów Instytutu Pamięci Narodowej dwa zarzuty związane z wprowadzeniem w 1981 r. na terytorium polski stanu wojennego – którego był głównym architektem jak i równiez wykonawcą. Grozi mu sluzace do 8 lat więzienia.

W piątek 83-letni Jaruzelski został przesłuchany w Warszawie za posrednictwem prokuratorów pionu śledczego IPN z Katowic, którzy prowadzą śledztwo co do wprowadzenia formy wojennego. IPN nie ujawnił szczegółów przesłuchania – podano tylko, że podejrzany odmówił składania wyjaśnień.

Sam Jaruzelski powiedział TVP3, że przy piątek został tylko zapoznany przez IPN z treścią zarzutu; zapowiedziano mu, że wkrótce dostanie jego rozlegle pisemne uzasadnienie. Zapowiedział, że złoży wyjaśnienia ok. dziesiec maja, dzieki kolejnym przesłuchaniu. Dodał, że jeśli dojdzie do przebiegu, będzie to „sąd moralny” także ponad tymi, którzy poparli postac wojenny.

Jakim sposobem podano po komunikacie IPN, byłemu szefowi utworzonej 13 grudnia 1981 r. Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) zarzucono zbrodnię komunistyczną polegającą na kierowaniu od dwudziestu siedmiu marca 1981 r. sluzace do 12 grudnia 1981 r. i od momentu 13 grudnia 1981 r. do 31 grudnia 1982 r. zorganizowanym związkiem przestępczym o zakresie zbrojnym, mającym na zamysle popełnianie przestępstw.

Według IPN, polegały ów kredyty na pozbawianiu wolności za posrednictwem internowanie i wykonywanie kar pozbawienia wolności orzeczonych za czyny wcześniej niekaralne, naruszaniu nietykalności cielesnej, tajemnicy poczty i norm pracowniczych obywateli polskich, skupionych w ruchu społecznym związanym z NSZZ „Solidarność”. Wedlug IPN, kierownicza funkcja Jaruzelskiego polegała dzieki „nadzorowaniu opracowywania projektów aktów normatywnych oraz planów jak i równiez harmonogramów działań dotyczących przedlozenia nielegalnego formy wojennego”.

Drugi zarzut zbrodni komunistycznej w stosunku do gen. Jaruzelskiego to podżeganie 13 grudnia 1981 r. członków Rady Państwa PRL (która formalnie wprowadziła forma wojenny) sluzace do przekroczenia pierwotnego uprawnień za posrednictwem uchwalenie w toku trwania sesji Sejmu PRL i wbrew Konstytucji dekretów o stanie wojennym, datowanych formalnie na 12 grudnia. Grozi z kolei do trzech lat więzienia. Ten samodzielnie zarzut postawiono też gen. Tadeuszowi Tuczapskiemu, wiceszefowi MON w 1981 r. i członkowi WRON.

Zarzut udziału w wspomnianej grupie, IPN przedstawił także b. szefowi Sztabu Generalnego WP gen. Florianowi Siwickiemu, który też wszedł sluzace do WRON, a takze Tuczapskiemu. Grozi za to do 5 latek więzienia.

„W toku śledztwa planowane są dalsze czynności dowodowe, w ponizszym przesłuchania nastepnych podejrzanych. Po zakończeniu obecnego etapu śledztwa informacje zostaną przekazane na konferencji prasowej” – głosi komunikat IPN.

Zbrodnia komunistyczna – to według ustawy o IPN, ścigany poprzez Instytut czyn funkcjonariusza państwa komunistycznego, polegający na stosowaniu represji badz innych postaci naruszania norm człowieka, stanowiący przestępstwo w czasie popełnienia. Czyny te przedawniają się przy 2010 r. (w Sejmie są koncepty wydłużenia owego o dziesieciu lat).

Postac wojenny to nie wylaczna sprawa karna Jaruzelskiego. Od czasu 2001 r. Sąd Okręgowy w Warszawie wiedzie proces siedmiu oskarżonych o „sprawstwo kierownicze” zabójstwa 44 robotników z Wybrzeża w 1970 r. – w niniejszym ówczesnego szefa MON gen. Jaruzelskiego, któremu formalnie grozi nawet dożywocie.

Z kolei od czasu połowy marca 2006 r. pion śledczy IPN w stolicy polski bada, lub wszcząć śledztwo z wiadomosci Porozumienia Strukturze Kombatanckich i Niepodległościowych przeciwko m. in. gen. Jaruzelskiemu o „zdradę ojczyzny przez poddanie naszych sił zbrojnych pełnej zależności dowództwu Układu Warszawskiego”.

Katowicki IPN prowadzi śledztwo w sprawie wprowadzenia formy wojennego od października 2004 roku. Według zapowiedzi IPN, kolejne zarzuty w naszej sprawie miały być zbudowane do końca pierwszego kwartału 2006 r., a termin upływał właśnie w piątek.

Szefowa pionu śledczego IPN z Katowic prok. Ewa Koj nie zaakceptowac wykluczyła, że w kolejnych dniach zarzuty będą postawione również odmiennym osobom. Według wcześniejszych danych, chodzi o ok. dziesieciu osób, m. in. członków WRON (część członków WRON już nie zaakceptowac żyje). Bóg wie, kiedy śledztwo się zakończy.

W kwietniu 2005 r. zarzuty przekroczenia uprawnień po związku z wprowadzeniem formy wojennego postawiono pięciu członkom Rady Państwa PRL, którzy podpisali zarzadzenie o dzieje wojennym. Kazimierz B., Tadeusz M., Eugenia K., Emil K. jak i równiez Krystyna M. nie przyznali się az do winy.

Forma wojenny został wprowadzony w ciagu nocy z dwunastu na trzynascie grudnia 1981 r.. Jego autorzy twierdzą, że spowodował on kilkanaście ofiar śmiertelnych; według sejmowej komisji nadzwyczajnej z czasów 1989- 1991, było katalogów ok. 90. Tysiące osób uwięziono, duzo zwolniono wraz z pracy, zmuszono do emigracji. W grudniu 1982 postac wojenny zawieszono, a w lipcu następnego roku a mianowicie zniesiono. (PAP)

sta/ wkt/ malk/