Akcja Młodych Socjalistów ws. szkół pustych od wiary

Category: inne
27 lipca, 2020

Młodzi Socjaliści inaugurację 1 stycznia szkolnego wykorzystali do rozpoczęcia akcji „Wolna szkoła, religia do kościoła”, poprzez którą chcą skłonić uczniów az do „świadomego i samodzielnego podejmowania decyzji związanych z katalogów światopoglądem”.

W ponad 40 miejscowosciach w Polsce Młodzi Socjaliści przed wybranymi szkołami rozdawali mlodziezy szkolnej zakładki jak i równiez ulotki sposród informacjami o prawach uczniów. Zamieszczono w nich m. in. wiadomosci o tym, że uczniowie mają prawo: nie zaakceptowac ujawniać swojego światopoglądu i nie uczestniczyć w lekcjach religii, domagać się, aby lekcje ów odbywały się na czolowej lub krancowej godzinie lekcyjnej oraz żądać organizowania w szkole lekcji etyki, jeśli jest nią zainteresowanych co najmniej 7 osób.

Zdaniem Młodych Socjalistów, uczniowie mają również prawo domagać się usunięcia krzyży wraz z eksponowanych obszarów w salach lekcyjnych, gdyż wywieszanie symboli religijnych przy klasach narusza „wolność sumienia i wyznania oraz prawo do wychowania dzieci wedlug własnymi poglądami”.

„Chcemy poinformować młodych jednostek o pierwotnego prawach az do świeckiej szkoły, a przy sposobnosci rozpocząć publiczną debatę odnosnie tematu dominacji konkretnego wyznania po szkolnej edukacji” – powiedział PAP krajowy koordynator dzialaniu Jakub Klimczak.

Zaznaczył, że w batalii o uprawnienia ucznia i likwidację dominującego wpływu jednego wyznania dzieki edukację po polskich szkołach Młodzi Socjaliści nie liczą na pomoc parlamentarnych partii politycznych, gdyż „żadna z nich nie jest zaciekawiona zmianami po tej dziedzinie życia publicznego”. „Warto natomiast liczyć w ruchy społeczne, które naprawdę chcą walczyć o prawa uczniów” – ocenił Klimczak.

Młodzi Socjaliści swoją akcję przeprowadzili m. in. po: Bielsku-Białej, Bydgoszczy, Elblągu, Gdańsku, Gorzowie Wielkopolskim, Katowicach, Kielcach, Koninie, Krakowie, Olsztynie, Gdansku, Szczecinie, Stolicy i Wrocławiu.

W Łodzi swoje materiały informacyjne rozdawali pod IV i DWUDZIESTY PIERWSZY Liceum Ogólnokształcącym. „Było bez nerwów i nie zaakceptowac doszło do żadnych zatargów, a uczniowie chętnie zapoznawali się sposród przekazywanymi przez nas materiałami” a mianowicie powiedział Klimczak.

Zapowiedział, że akcja będzie kontynuowana za posrednictwem kilka nastepnych dni. Przy czwartek w województwie łódzkim Młodzi Socjaliści mają rozdawać swoje materiały uczniom przy Aleksandrowie Łódzkim i Zgierzu. (PAP)

duk/ hes/ woj/