Balicki: Walka z koncernami farmaceutycznymi to bajeczki

Balicki: Walka z koncernami farmaceutycznymi to bajeczki
Category: gospodarka
27 lipca, 2020

W niniejszym miesiącu minister zdrowia Ewa Kopaczma przedstawić nowy pakiet ustaw, reformujący służbę stanu zdrowia. Zmiany podobno będą dotyczyły refundacji leków, które mają spowodować korzystne zmiany na rzecz pacjentów. Jest szansa na tek krok, ze istotnie zapłacimy skromniej?

Marek Balicki, były minister zdrowia, poseł, dyrektor szpitala w Warszawie:
Ponownie pani minister zapowiada różne działania i nic sposród tego nie zaakceptowac wynika. Co do leków refundowanych to w ostatnich dwóch latach wzrosły wydatki na ich refundację. Więcej też płacą za nie pacjenci. Te deklaracje, które 2 miesiące wstecz prezentował premier, że walczymy z koncernami farmaceutycznymi to są bajeczki. Gdy byłem ministrem zbyt leki refundowane płaciliśmy 6 mld złotych, za PiS-u wzrosło to nieznacznie. Obecniez budżetu wydajemy na nie 8 mld zł.

*Ale resort zdrowia deklaruje, że dzięki temu, że ceny i marże na leki refundowane będą ustalane urzędowo, pacjenci będą płacili mniej. *

To nie ma guzik wspólnego z obniżką wartosci. Bo część ceny płaconej przez NFZ będzie nadal taka osobiscie. Ceny leków niestety rosną. Ministerstwo robiąc zmiany dzieki listach leków refundowanych, nie zapobiega podwyższaniu ich cen. Sztywne marże czy koszty detaliczne, nie zaakceptowac mają znaczenia dla budżetu NFZ, zas dla chorego kuriozalnie ów leki będą droższe. Pharma Ekspert wyliczył, że obok wprowadzeniu stałych cen leków oznacza to rozwój obciążenia na rzecz kupujących na temat około 10 procent poprzez pewien okres.

Aczkolwiek w niektórych krajach w Europie ustalanie sztywnych cen dzieki leki we wszystkich aptekach sprawdza się.

To są trochę inne rozwiązania, polegają metrów. in. za zakupach grupowych, że wprowadzono na przykład opłatę zryczałtowaną lub pacjent wcale nie płaci za niektóre leki. Lecz to nie jawi sie byc porównywalne z tym jak proponuje nasz resort. W tamtym miejscu te rozwiązania funkcjonują już od wielu lat, są znacznie w wyzszym stopniu przyjazne gwoli pacjentów niż sztywne koszty.

Płace pielęgniarek: tysiąc złotych poniżej średniej
Co prawda zaletą pomysłu jest to, że pacjent będzie znał cenę, a nie biegał na aptekach. Pojawia się jednakze wiele niejasnosci. Godzi to w wolną konkurencję, dodatkowo tego typu sugestie powinny być przeanalizowane. Powinniśmy poznać rzetelny raport na temat skutków pienieznych dla pacjenta. I wówczas potem forsować ustawę. Nieszczesliwie może się okazać, że mimo zapowiedzi pacjenci będą płacić więcej niż się obiecuje.

*Aptekarze twierdzą, że to nic nie da, poniewaz duże internecie i tak sobie poradzą, a małe będą upadać. *

Sztywne ceny nie wyplenią patologicznych form wojny i promocji jakie są stosowane poprzez niektóre spólki. Resort zdrowia powinien raczej pilnować zeby ceny leków refundowanych na kolejnych listach były niższe a nie zaakceptowac wyższe! W tym momencie niestety wydaje sie odwrotnie.

*Ma zostać też wylansowany zakaz promowania leków na bilbordach i plakatach. *

To jest słuszne, dzisiaj też jest zakaz reklamy leków na receptę, ale są one obchodzone. Każda apteka powinna mieć pełny komplet leków refundowanych, więc tutaj nie ma co reklamować.

**[

Kreatywna księgowość NFZ odbije się na pacjentach ]( http://www./gospodarka/wiadomosci/artykul/kreatywna;ksiegowosc;nfz;odbije;sie;na;pacjentach,166,0,571302.html ) Prawdopodobnie zostaną zaproponowane modyfikacje dotyczące biezacego planu B, czyli przekształcania szpitali w spółki prawa handlowego. Patrząc na niewielką liczbę szpitali, które się przekształciły, predzej ciężko mówić tu o sukcesie, jak i równiez poprawki chyba będą nieuchronne. **

Plan B to jest cala klapa. Potwierdza to choćby wyrok NSA z ubiegłego roku, gdzie jednoznacznie sąd stwierdził, że tego typu zmiany muszą być dokonywane na podstawie ustawy natomiast nie uchwały, jak jest teraz! To jest niekonstytucyjne.

*Czy małe zainteresowanie wynika też z tegoz, że samorządy obawiają się brać na siebie zadłużenie przekształcanego szpitala? *

70 % długów szpitali to są zobowiązania wzgledem firm, prywatnych dostawców, natomiast za zobowiązania cywilnoprawne rząd nie zwraca pieniędzy. ów długi biorą na wlasnej osoby właśnie samorządy, a nie posiadamy pewności, że szpital wedlug przekształceniu nie będzie się zadłużał. Tak się historia w wielu przypadkach. Mezczyzna prezydent słusznie zawetował ustaw zdrowotne, bo w tej chwili mielibyśmy kompletny bezlad. Plan B powinien być poprawiony, winna powstać ustawa wprowadzająca odmienne rozwiązania. W mojej opinii jest możliwy kompromis w obecnym parlamencie. To jakie mozliwosci jest w tej chwili, woła o pomstę sluzace do nieba.

Wierzy pan w to, że minister Kopacz powiedzie się zrealizować _ nową _reformę służby zdrowia?

Po niedawnych głośnych sprawach dotyczących leczenia chorób nowotworowych, resort zdrowia przechodzi az do _ ofensywy _ jak i równiez po raz enty przedstawi nam kolejną propozycję reformy. Mamy rok kalendarzowy wyborczy jak i równiez pojawia się pytanie w ile rzeczywiste jest zapoczatkowanie tych zmian w życie.

Raport Sprawdzaj sam najnowsze kursy walut ogłaszane za posrednictwem NBP