Białas: Badz jeszcze ktoś nie wierzy w grudzień?

Category: waluty
Author:
27 lipca, 2020

Przyrost nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym był bardzo duzy (271 tys., prog. 185 tys. ), ale uwagę zwraca zwlaszcza odbicie dynamiki płac, która na dwa, 5 proc. r/r wydaje sie najwyższa od momentu 2009 r.

Przyrost płac powinien uspokoić tych gołębich członków Fed, którzy czekali na pozytywne impulsy gwoli inflacji wraz z strony sektora zatrudnienia. Dla rynków finansowych pierwsza podwyżka stóp procentowych Fed w grudniu jest przesądzona, a wycena na rynku pieniężnym skoczyła do 80 proc. z 56 proc. poprzednio odczytem. Rentowności obligacji skarbowych USA wystrzeliły, dając silny sygnał az do kupowania USD.

Problemem obecnie jest, co rynek wyrzadzi w czasie od czasu teraz sluzace do 16 grudnia, kiedy przed chwila FOMC podejmie decyzję na temat stopach procentowych? Kupowanie dolara może trwać dalej, lecz im wyżej pójdzie rejestr dolarowy, tym większa szansa na gołębie komentarze członków Fed (głównie w temacie kolejnych podwyżek), gdyż silna waluta swiadczy zagrożenie na rzecz powrotu inflacji do zamiarze. Jednak jeśli przez kolejne sześć tygodni dane pozostaną silne, rynek może nie dać się omamić pogróżkom decydentów i nie zrezygnuje z wyjatkowego pewniaka na FX.

Przyszły tydzień: sprzedaż detaliczna z USA, PKB z Eurolandu i Polski, dane z Chin
Tydzień po danych w branzy pracy zwykł przynosić posuchę w kalendarium z AMERYCE i w tej chwili nie będzie inaczej, jak pozwoli na spokojne trawienie NFP poprzez rynek USD. Zapasy hurtowników (wt) są drugorzędną publikacją, podobnie mało reakcji powinno towarzyszyć cotygodniowym wnioskom o zasiłek (czw). Emocji dostarczą dopiero sprzedaż detaliczna (pt), od której oczekuje się wyraźnej naprawy po słabych wynikach zbytnio wrzesień. Ogólna sprzedaż posiada wzrosnąć na temat 0, trzech proc. m/m, a sprzedaż bazowa (składnik PKB) posiada wymazać zawód z poprzedniego miesiąca (0, 3 proc., poprz. -0, 1 proc. ). Również w piątek inflacja PPI dostarczy danych o presji kosztowej, zas we wstępnym odczycie indeksu Michigan w wyzszym stopniu niż sam wskaźnik (91, poprz. 90) będą się liczyć wyczekiwania inflacyjne, które ostatnio cofnęły się do 13-letnich minimów.

W przyszłym tygodniu kolejni przedstawiciele Fed będą posiadali okazję przedstawić swój pogląd na politykę monetarną. Startujemy z Rosengrenem w poniedziałek, gorący będzie czwartek sposród Bullardem, Yellen, Lackerem, Evansem i Dudleyem, a tydzień zamykają Fischer i Mester w piątek. Z całej paczki Evans jest najsolidniejszym gołębiem i jego skręt w jastrzębią stronę może być ważny. Lacker już do września domaga się podwyżki. Yellen, Dudleya i Fischer słyszeliśmy w tym tygodniu, reszta nie istnieje prawa głosu w grudniu.

W Eurolandzie dane mają nikłe okazje, by namieszać na rynku euro. Indeks Sentix (pon) niemal nigdy nie przyciąga uwagi, podobnie produkcja przemysłowa (czw). Wstępny PKB za III kw. (pt) ma pokazać utrzymanie rytmu na 0, 4 proc. k/k, co nie jest poziomem zadowalającym na rzecz ECB i raczej dołoży kamyczek sluzace do oczekiwań na dodatkowe luzowanie w grudniu, podtrzymując negatywną presję na euro. Sposród członków ECB Draghi, Coeure, Nowotny jak i równiez Constancio byli aktywni w ostatnim czasie, więc ich nowe komentarze niewiele wniosą.

W Uk na glówny plan wysuwa się raport z rynku robocie (śr), który mimo że powinien pokazać solidne wartości, nie odmieni nastawienia do funta zbudowanego po Raporcie o Inflacji Banku Anglii. GBP utracił nieco blasku, ale pozycjonowanie w funcie przed BoE nie było na tyle silne, by generować silniejsze odejście. GBP wciąż wygląda interesujaco w relacji do innych walut obcych europejskich.

Po kalendarzu na rzecz Polski wszystkie dane są upakowane w piątek. Październikowy CPI przyciągnie najmniej bacznosci, biorąc pod uwagę opublikowany już wstępny szacunek. Wedlug danych wraz z handlu zagranicznego za wrzesień oczekujemy odbicia wolumenów na wakacyjnym sierpniu, choć saldo powinno pozostać ujemne. Wstępny PKB za III kwartał ma największe szanse wpłynąć na złotego, gdyż słabość wzrostu (prog. 3, trzy proc. r/r, TMS: trzech, 5 proc. ) będzie odebrany, jak argument dla przyszłej Porady do obniżek stóp procentowych. Mimo to na rynku PLN widać coraz skromniej presji politycznej, co zapoczatkowuje drogę az do stabilizacji EUR/PLN bliżej cztery, 20.

Gdzie indziej w Europie uwagę może przyciągnąć inflacja CPIF ze Szwecji (czw), gdzie konsensus na 1, 1-wsza proc. r/r jest zgodny z oczekiwaniem Riksbanku jak i równiez słabszy odczyt zaciąży dzieki SEK. Przy Norwegii inflacja (wt) nie jawi sie byc problemem, natomiast Norges Bank bardziej niepokoi słabnąca aktywność gospodarcza. Zmienność ropy będzie ważniejsza dla notowań NOK.

W kalendarzu z Australii jest kilkanascie interesujących pozycji. Indeksy powierzenia biznesu (wt) i konsumentów (śr) mogą zatrząść oczekiwaniami względem polityki RBA, przy większym poziomie w przypadku osłabienia. Dane w branzy pracy przy czwartek są jednak najważniejsze, stanowiąc zagrożenie dla AUD, jeśli trend spadkowy mieszaniny bezrobocia bedzie zatrzymany.

W Nowej Zelandii brak pierwszorzędnych publikacji, lecz uwagę zwraca wystąpienie prezesa RBNZ Wheelera we wtorek. Kiwi stracił lotności w ostatnich dniach i gołębie komentarze prezesa mogą dodać impetu do sprzedaży. W Kanadzie kalendarz zawiera tylko rozpoczęte konstrukcji domów (pon) i dodatkowo CAD pozostanie funkcja ropy naftowej, w którym miejscu bardziej prawdopodobne pozostaje podtrzymanie presji spadkowej.

W przyszłym tygodniu otrzymamy też dane z Chin o inflacji (wt) i sprzedaży i produkcji (śr). Obawy o spowolnienie ekonomiczne Chin osłabły w niedawnych dniach, więc rozczarowanie przy danych może być wiecej odczuwalne, ciążąc na sentymencie do ryzykownych aktywów. Dane z Japonii cieszą się mniejsza notatka z wyróżnieniem salda rachunku bieżącego (wt).