Bieńkowska: rewitalizacja jednym z głównych zadań w lata 2014-2020

Bieńkowska: rewitalizacja jednym z głównych zadań w lata 2014-2020
Category: inne
27 lipca, 2020

Jednym z najważniejszych zadań, finansowanych ze środków UE dzieki lata 2014-2020, będzie rewitalizacja; na związane z nią projekty zarezerwowano już w porzadku. 25-26 mld zł, zas kwota ów z pewnością wzrośnie a mianowicie zadeklarowała minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska.

Bieńkowska uczestniczyła przy poniedziałek przy Tychach w spotkaniu sposród lokalnymi przedsiębiorcami.

Mówiąc na temat priorytetach rządu w korzystaniu z unijnych środków w najbliższe siedem lat, minister wskazała, iż jednym ze sztandarowych działań będzie właśnie szeroko pojęta rewitalizacja, obejmująca różne dziedziny życia a mianowicie od spraw społecznych, za posrednictwem zdegradowane tereny czy miejscowe drogi, wedlug kwestie chroniace srodowisko.

„Rewitalizacja jawi sie jako jeden z naszych sztandarowych działań na najbliższą siedmiolatkę. Koncepty rewitalizacyjne są już w dość dużej skali w poszczególnych systemach, ale są dość rozproszone. Idziemy w kierunku, by całość rewitalizacji była bardziej widoczna” – powiedziała PAP Bieńkowska.

Dodała, że wprawdzie rewitalizacji nie będzie poświęcony osobny program operacyjny, rząd chciałby jednak, aby środki zaimplementowane na te cele przy poszczególnych systemach (zarówno centralnych jak i regionalnych) były wyraźnie wyodrębnione. Aktualnie chodzi o ok. 25-26 mld zł, Bieńkowska zapewniła jednak, że cała pula na plany rewitalizacyjne będzie ostatecznie większa.

„Rewitalizacja to sprawa bardzo szeroka a mianowicie jej częścią mogą być np. również sprawy klimatyczne, związane z wymianą źródeł ciepła na niskoemisyjne lub termomodernizacją. To również sprawy społeczne, zdegradowane tereny badz dzielnice w zamian, drogi lokalne na takich obszarach, a nawet zadania w sferze kultury” – wyliczała minister.

Jej zdaniem, koncepty rewitalizacyjne będą w dzialalnosci jedynymi, dokad będzie można (przy udziale środków UE) realizować także zadania związane z modernizacją czy budową lokalnych dróg. Specjalne środki otrzymają też miasta borykające się z problemami społecznymi czy zdegradowanymi obszarami, jakim sposobem Bytom, Łódź i sporo dawnych miast wojewódzkich.

Mozliwe, iz, że plany rewitalizacyjne zyskają dodatkowe zasilenie po naszym, gdy w końcu owego roku wielkość środków, które to Polska ma otrzymać wraz z UE az do 2020 r., zostanie przeliczona na koszta bieżące, jakie mozliwosci da wzrost kwoty na temat ok. trzynascie proc. Według minister, np. w systemach regionalnych możliwe będzie wówczas – decyzjami samorządów województw – powiększenie puli przeznaczonej na rewitalizację.

Bieńkowska przypomniała, że aktualnie trwają konsultacje tzw. dokumenty urzedowe partnerstwa a takze projektów programów operacyjnych, które będą podstawą wydatkowania unijnych środków przy latach 2014-2020. W grudniu projekty ma przyjąć rząd, a w przełomie r. trafią ów lampy do Komisji Europejskiej. Ponieważ unijni urzędnicy są dzieki bieżąco informowani o treści projektów, negocjacje mogą być krótkie jak i równiez zamknąć się w ciągu kilku miesięcy.

Według Bieńkowskiej, nawet gdyby negocjacje z KE trwały dłużej, nie zahamuje to realizacji ważnych projektów. Np. ogłaszane aktualnie przetargi na duże plany drogowe dotyczą także inwestycji, które będą finansowane wraz z środków UE. Do czasu przekazania środków z UE, pieniądze będzie wykładał budżet państwa.

„To są przetargi pod przyszłe pieniądze sposród UE. Środki wykłada jednak budżet państwa, który później – prawdopodobnie mniej więcej przez dwanascie miesiecy – będzie czekał dzieki ich refundację. Chcemy, żeby luka między starym a nowym unijnym budżetem była jak najkrótsza – zatem wielki plik transportowy wyrusza od stycznia 2014, niezależnie od tego, czy negocjacje wraz z KE będą zakończone badz nie” a mianowicie zapewniła minister rozwoju regionalnego.

Bieńkowska przypomniała, że w Polsce zarządzanie czterdziesci proc. środków w nowej perspektywie finansowej UE zostało przeniesione na szczebel regionalny, a odnośnie dwóch kapitalów – społecznego oraz rozwoju regionalnego a mianowicie decentralizacja dotyczy nawet 60 proc. środków. (PAP)

mab/ mki/ jbr/