Blockchain w energetyce - Grid Singularity

Impact '17: Korporacje wspierają inicjatywę, która ma odmienić energetykę

Pamiętacie Grid Singularity? Jeśli nie, przypomnijmy: to austriacka firma, która chce przemodelować cały rynek energii - z opartego na pośrednikach i sprzedawcach na zdecentralizowany, dystrybucyjny. W maju 10 korporacji postanowiło dołączyć do odwiedzenia Energy Web Foundation, organizacji non-profit, która przyspiesza komercyjne wdrożenie blockchainowego rynku ciepła.

Grid Singularity wówczas firma, która poprzez blockchain chce odmienić sposób zbierania danych o użytkownikach siły i ich sprzedawania. Energy Web Foundation to z kolei wynik partnerstwa GS oraz Rocky Mountain Institute, amerykańskiej organizacji non-profit wymagającej się zrównoważonym zużyciem zapasów naturalnych. Wsparcie korporacji dało EWF 2, 5 miliona dolarów, co pozwala w dalszy - i prędki - rozwój blockchainowych inżynierii dla rynku energii.

Lista firm zaangażowanych w EWF jest naprawdę wspaniała. Z Europy istnieją tam Centrica plc, Elia, Engie, Stedin, TWL (Technical Works Ludwigshafen AG), z USA Sempra Energy, zaś z Azji Tepco jak i również SP Group. Dodatkowo dorastają Royal Dutch Shell i Statoil jako największe międzynarodowe korporacje, które wsparły tą inicjatywę.

Blockchain po służbie energetyki

Jak opisywał Herve Touati, prezydent EWF i dyrektor zarządzający firmy RMI, "głównym wyzwaniem branży elektryczności w XXI wieku wydaje się być zintegrowanie większej liczby odnawialnych źródeł energii z sieciami przesyłowymi przy zachowaniu wydajności kosztowej":

Obecnie wyjątkowy sposób, jaki znamy, to automatyzacja po stronie potrzeby - pozwalanie na podłączenie do sieci o wielu więcej uczestników. To określa automatyzację dystrybucji i integrację tej automatyzacji z całkowitym rynkiem sprzedaży. Jesteśmy podekscytowani potencjałem blockchaina jako inżynierii pozwalającej realizować tę wizję.

Blockchain nie stanie się jedynym budulcem XXI-wiecznych necie przesyłowych, ale zapewne kluczowym. Zapewnia on też na temat wiele wyższe poziomy cyberbezpieczeństwa w zasadzie bezpłatnie - co eliminuje jedną wraz z największych obaw, odnośnie do dystrybucję energii.

Grid Singularity, współzałożyciel EWF, rozwija aplikacje komputerowe dla rynku energii oparte właśnie na blockchainie, w modelu open-source. Ich produkt ma pokonać obecne zastrzeżenia prędkości i kosztów umowy na tym rynku, twierdzi CEO firmy i wiceprezes EDF Ewald Hesse:

Obecna sieć testowa, nazwana Kovan, ma możliwość wykonania do tysiąca transakcji w sekundę i już wydaje się być używana przez wiele startupów. Planujemy rozwinąć naszą architekturę na tyle, by był to 1 milion transakcji na sekundę w trakcie późniejszych kilku lat.

Pierwsza runda finansowania ma pomóc EWF nie tylko w rozwinięciu infrastruktury IT, ale też pozwolić im pracować nad różnymi wariantami zarazem. Najbardziej obiecujące z nich zostaną przetestowane jako komercyjne aplikacje.

Tłumaczenie: Business Insider Polska.

Oryginalny tekst jest dostępny na stronie internetowej, dokąd można przeczytać wiele punktów poruszających tematy, które zdominują tegoroczną konferencję.