Bułgaria: Uniewinniono byłego ministra obrony

Category: inne
27 lipca, 2020

Sąd w Sofii uniewinnił w środę byłego ministra obrony Nikołaja Conewa od momentu zarzutu narażenia państwa dzieki szkodę po wys. 8 mln lewów (4 mln euro). Conew jest glównym uniewinnionym ministrem poprzedniego rządu, którego dwóch członków czeka jeszcze dzieki procesy.

Według prokuratury, która żądała dla Conewa 4, piec roku pozbawienia wolności, zaakceptowana przez faceta transakcja kupna maszyny az do produkcji elementów budowlanych była niekorzystna jak i równiez szkodliwa. Sąd uznał aczkolwiek, że obok transakcji można mówić na temat naruszeniach administracyjnych, lecz nie zaakceptowac o naruszeniu prawa. Zamówienie publiczne według sądu było przeprowadzone wedle prawem.

Przeciwko byłemu ministrowi toczy się jeszcze jedna sprawa, sposród oskarżenia o wręczenie przedstawicielowi prokuratury łapówki za zatuszowanie sprawy, w której przy środę został uniewinniony.

W kwietniu rzecz Conewa stała się głośna po jego spektakularnym aresztowaniu w szpitalu. Uzbrojeni policjanci rzucili wówczas byłego ministra na kolana, a prowadzący dochodzenie prokurator krzyczał, że Conew wydaje sie „absolutnym przestępcą”. Akcję sfilmowała i przekazała mediom służba prasowa MSW. Później prokuratora ukarano, a adwokaci Conewa zaskarżyli państwo do Europejskiego Trybunału Norm Człowieka przy Strasburgu.

Oprócz Conewa jeszcze dwóch ministrów z poprzedniego, zdominowanego poprzez lewicę rządu czeka na procesy. Po ubiegły piątek prokuratura przekazała do sądu sprawę byłej minister polityki socjalnej Emilii Masłarowej, której zarzuca się przywłaszczenie jedenascie mln lewów (5, 5 mln euro) z ogólnej sumy 18 mln (9 mln euro), przeznaczonych dzieki remont domu administracyjnego i domu kurateli socjalnej po mieście Stara Zagora po środkowej Bułgarii.

Na przekazanie do sądu czeka również akt oskarżenia ministra rolnictwa w przeszlym rządzie Walerego Cwetanowa, któremu zarzuca się nadużycie stanowiska służbowego i spowodowanie utrat dla budżetu państwa przy wys. stu tys. ó.

W listopadzie 2009 r. byłemu premierowi Sergejowi Staniszewowi zarzucono niedbalstwo przy przechowywaniu tajnych dokumentów, z których siedem miało zginąć z jego kancelarii. Staniszew, który jest szefem klubu poselskiego lewicy, zrezygnował z immunitetu, podkreślając jednocześnie, że zarzuty są „śmieszne i bezpodstawne” i mają podłoże polityczne. Po trwającym rok uzyskiwaniu stało się jasne, że zagraża mu najwyżej kara w maksymalnej wysokości tysiac piecset euro.

Rozrachunek poprzednich władz za korupcję i kradzieże było jednym z podstawowych haseł wyborczych centroprawicowej partii przedstawienie premierowe Bojko Borysowa, który wygrał wybory przy lipcu 2009 r.

Wraz z Sofii Ewgenia Manołowa (PAP)

man/ klm/ kar/