Ciag dalszy zniżki EUR/PLN

Category: waluty
Author:
27 lipca, 2020

Wsparciem na rzecz polskiej waluty okazała się poprawa nastrojów na giełdach. Parkiety europejskie rosły wczoraj już inny dzień wraz z rzędu, jak tylko Chiny zdementowały plotki o sprzedaży aktywów denominowanych przy euro. Wraz ze złotym umacniała się większość walut naszego obszaru, polska waluta zyskiwała jednak najsilniej. Notowania EUR/PLN zniżkowały wczoraj na temat 1, 9%, podczas gdy szkolenie EUR/HUF spadł o niecały 1%. Na poprawę nastojów nie zareagowały jedynie notowania EUR/CZK – korona czeska znajduje się jednak pod presją przy związku sposród rozpoznającymi się dziś wyborami parlamentarnymi.
Polską walutę wsparła decyzja o nominowaniu prof. M. Belki w kandydata dzieki stanowisko prezesa Narodowego Banku Polskiego.

Wyjawszy względu na nastawienie polityków do tejze kandydatury, gwoli rynków nominacja ta wydaje sie bardzo dobrą informacją. Prof. Belka jest odbierany jako doświadczony ekonomista, cieszący się sporym uznaniem na arenie międzynarodowej. Pełnił on zarówno funkcje ministra finansów i premiera, jakim sposobem również działał w Agencji bankowej Światowym a takze Międzynarodowym Funduszu Walutowym. Był również członkiem Tymczasowych Władz Koalicyjnych Iraku, odpowiedzialnym zbyt reformę walutową oraz sektora bankowego w niniejszym kraju. Swoim wypowiedzi odbierane są za posrednictwem uczestników rynku jako wyważone i pragmatyczne. Ponieważ nie wydaje sie byc on związany z żadną z moznosci politycznych, przeważających obecnie przy parlamencie, wydaje sie byc szansa, iż może pan pełnić rolę stabilizującą przy sporach pomiędzy osobami sposród różnych środowisk politycznych, zasiadającymi w instytucjach odpowiedzialnych zbytnio politykę monetarną i gospodarczą w naszym kraju.

Warsztaty EUR/USD zostaje bardzo zmienny. Wczoraj po zejściu w okolice jednej, 2200 nastąpił jego mocny wzrost az do 1, 2400. Dzisiaj zdążył on już spaść az do 1, 2300 i odnotować zwyżkę wiecej niz 1, 2400. Tak częste zwroty akcji wynikają sposród ciągłej niepewności inwestorów związanej z dalszym rozwojem sytuacji w strefie euro. Nielatwo obecnie ocenić, czy poszczególnych europejskim krajom uda się ograniczyć deficyty budżetowe a takze jak duzy tego naklad pieniezny poniesie gospodarka Eurolandu. Wczoraj krok w drodze do naprawy finansów publicznych uczyniła Hiszpania – tamtejszy parlament zatwierdził projekt najsurowszych od momentu 30 lat cięć budżetowych. Dla inwestorów kluczowe jest jednak to, czy zamiar ten będzie skutecznie wdrażany w życie.

Od wtorku, mimo silnych wahań, warsztaty EUR/USD pozostawał w przedziale 1, 2150-1, 2400. Dzisiaj rano wartość euro względem dolara zdołała wzrosnąć ponad górne ograniczenie owego zakresu. Jeśli okaże się ono trwałe, kurs EUR/USD zyska potencjał do zwyżki nawet w rejony 1, 2600. O godz. 15. 45 poznamy interesujący wskaźnik z USA – indeks Chicago PMI, jednak jego odczyt będzie miał prawdopodobnie większy wpływ w giełdy niż na notowania eurodolara.

Wczoraj z 10-dniowego kanału wahań wybił się górą szkolenie GBP/USD. Wedlug przebiciu oporu na poziomie 1, 4500 dotarł on sluzace do 1, 4600. Na naszej wartości zwyżka wyhamowała. Kontynuację wzrostu uniemożliwił m. in. nieoczekiwany zmniejszenie indeksu zaufania brytyjskich konsumentów. Dzisiaj rano obserwowaliśmy zakończony niepowodzeniem test stopnia 1, 4500. Nieudana próba jego przebicia przemawia za większą zwyżką kursu GBP/USD.