Co to jest power bank? Wyjaśnienie banków mocy

Category: Jeśli Możesz
17 lutego 2021

Power bank to przenośna bateria przeznaczona do ładowania gadżetów elektronicznych, gdy nie masz dostępu do zwykłej ładowarki ściennej. Od smukłych, kieszonkowych urządzeń po większe power banki o dużej pojemności – można ich używać do ładowania telefonów komórkowych, tabletów, aparatów fotograficznych, przenośnych głośników, konsoli do gier, a nawet laptopów.

Więc koncepcja powerbanku jest dość prosta: akumulator, który może być używany do ładowania innych urządzeń . Jednak nawet jeśli wydają się dość podstawowe, banki mocy mogą mieć wbudowane dość złożone technologie.

Na przykład, aby zmniejszyć ryzyko nieprawidłowego działania, dodano wiele funkcji bezpieczeństwa: ochrona przed przeładowaniem, ochrona przed nadmiernym rozładowaniem, ochrona przed zwarciem itp.

Inne typy technologii często spotykane w bankach energii to ładowanie tranzytowe, ładowanie bezprzewodowe i technologie szybkiego ładowania, takie jak Qualcomm Quick Charge, Power Delivery lub PowerIQ. Niektóre nowsze modele są nawet wyposażone w futurystyczne technologie akumulatorów, takie jak technologia GaN lub Graphene.

Jak działa power bank?

Ponieważ power banki to w zasadzie zwykłe baterie z kilkoma dodatkowymi funkcjami, działają one tak samo, jak inne akumulatory. Najpierw magazynują energię do maksymalnej pojemności, a następnie uwalniają ją po podłączeniu do innego urządzenia, które wymaga naładowania . To jest podstawowa istota tego.

Oczywiście pod względem obwodów mogą to być dość złożone urządzenia. Oprócz ładowania i ładowania mają również inne funkcje, takie jak funkcje bezpieczeństwa, wskaźniki mocy, technologie szybkiego ładowania itp.

Jakie są rodzaje banków mocy?

Power banki mają wiele różnych kształtów i rozmiarów, aby dopasować je do różnych budżetów i potrzeb energetycznych. Istnieją przenośne ładowarki, których można używać do prawie każdego urządzenia. Większość ludzi kupuje banki mocy, aby używać ich w swoich telefonach komórkowych, tabletach lub laptopach. Ale niektóre przenośne ładowarki mogą być również używane do urządzeń takich jak drony, minilodówki, a nawet maszyny CPAP.

Codziennie pojawiają się nowe modele przenośnych ładowarek z ulepszonymi technologiami ładowania. Niektóre banki energii działają nawet, wykorzystując energię słoneczną, podczas gdy inne działają również jako etui ochronne, które również ładuje telefon. Pod względem kształtu najpopularniejsze są cylindryczne lub prostokątne, podobne do smartfona lub talii kart do gry.

Jak naładować power bank

Wszystkie banki mocy są wyposażone w port wejściowy zasilania . Typ portu może się różnić w zależności od modelu, ale do niedawna najpopularniejszym był micro USB. Jednak micro USB jest powoli zastępowane przez porty USB typu C, co wydaje się być nowym standardem na najbliższe lata. Jeśli więc chcesz kupić nowy power bank, radzimy poszukać takiego z portem wejściowym USB typu C.

Najbardziej wydajnym sposobem ładowania powerbanku jest użycie ładowarki ściennej, która może zapewnić wysoką moc wyjściową. Używanie niskiej jakości ładowarki ściennej, która dostarcza na przykład tylko 2 A, może wydłużyć czas ładowania o kilka godzin. Z tego powodu stworzyliśmy listę najlepszych ładowarek GaN oraz jedną z najlepszych ładowarek z Quick Charge 3.0 i 4.0.

Inne sposoby ładowania banku energii to użycie portu USB laptopa, zapalniczki samochodowej lub użycie ładowarki słonecznej, takiej jak Anker 21W. Jednak wszystkie te metody są wolniejsze i należy ich unikać, chyba że nie masz dostępu do ładowarki ściennej.

Koniecznie przeczytaj również nasz przewodnik dotyczący korzystania z banku mocy po raz pierwszy.

Jak długo trwa ładowanie banku mocy?

Jest to w dużej mierze podyktowane wielkością pojemności twojego banku mocy. Im większa pojemność power banku, który zdecydujesz się kupić, tym dłużej może to potrwać. Ale na prędkość ładowania mogą mieć również wpływ inne czynniki, takie jak zastosowana technologia ładowania. Na przykład power banki z funkcjami szybkiego ładowania lub te zbudowane w oparciu o nowe technologie grafenu lub GaN będą ładować się znacznie szybciej niż zwykle.

Z reguły dla powerbanku o pojemności 10000 mAh średni czas ładowania wynosi około 4-6 godzin . Najszybsze mogą ładować w mniej niż 1 godzinę, ale spodziewają się, że zapłacą za to wyższą cenę. A najwolniejsze ładowanie może zająć nawet 8 godzin. Najlepiej ich unikać, jeśli możesz znaleźć opcje szybszego ładowania w podobnej cenie.

Ile razy power bank może ładować moje urządzenie?

Sprowadza się to do pojemności twojego urządzenia i power banku / przenośnej ładowarki. Power bank jest mierzony na podstawie jego pojemności, która jest określana w mAh (miliamperogodzinach). Ogólnie rzecz biorąc, im wyższa jest wartość mAh twojego powerbanku lub przenośnej ładowarki, tym więcej energii będzie potrzebował do ładowania twoich urządzeń. Dobrą zasadą jest przyjrzenie się wartościom mAh urządzeń, które chcesz ładować, i zakup banku energii o takiej samej wartości (najlepiej wyższej).

Na przykład iPhone 11 ma akumulator o pojemności 3110 mAh. XCentz Wingman ma pojemność 5000 mAh. To bezpiecznie naładowałoby telefon z powrotem do 100% baterii. Jednak nie jest to nauka ścisła, istnieją czynniki, które należy wziąć pod uwagę, takie jak ocena wydajności power banku i stan baterii w ładowanym urządzeniu. Przeczytaj więcej o rzeczywistej pojemności baterii power banku.

Poniższy zestaw danych może służyć jako przybliżony przewodnik po tym, jaką pojemność ładowania może zapewnić bank energii.

Przykład czasu ładowania urządzenia Ocena banku mocy Telefon komórkowy Tablet 2500 mAh Około. 1 pełne ładowanie Około. 25% 5200 mAh Około. 2 pełne doładowania Około. 50% 10000 mAh 4 pełne doładowania Co najmniej 100% pełnego naładowania Na naszych stronach z recenzjami produktów, takich jak RAVPower 20000 mAh PD 60 W, mamy nawet automatyczny kalkulator, który może dokładnie powiedzieć, ile razy ten konkretny bank energii może ładować określony model smartfona:

Kalkulator pojemności ładowania

Skorzystaj z paska wyszukiwania poniżej i dowiedz się, ile razy RAVPower PD Pioneer 20000 mAh może ładować baterię twojego smartfona