Co zrobić, jeśli ktoś otworzy kartę kredytową na Twoje nazwisko

17 lutego 2021

Ujawnienie reklamodawcy

Jesteśmy niezależną porównywarką reklamową. Naszym celem jest pomoc w podejmowaniu mądrzejszych decyzji finansowych poprzez udostępnianie interaktywnych narzędzi i kalkulatorów finansowych, publikowanie oryginalnych i obiektywnych treści, umożliwiając bezpłatne przeprowadzanie badań i porównywanie informacji – tak, abyś mógł z pewnością podejmować decyzje finansowe.

Bankrate współpracuje z emitentami, w tym między innymi z American Express, Bank of America, Capital One, Chase, Citi i Discover.

Jak zarabiamy pieniądze.Oferty, które pojawiają się na tej stronie pochodzą od firm, które nam wynagradzają. Ta rekompensata może mieć wpływ na to, jak i gdzie produkty pojawiają się w tej witrynie, w tym na przykład na kolejność, w jakiej mogą pojawiać się w kategoriach aukcji. Jednak ta rekompensata nie ma wpływu na publikowane przez nas informacje ani recenzje, które widzisz na tej stronie. Nie uwzględniamy wielu firm ani ofert finansowych, które mogą być dla Ciebie dostępne.

 • 1 października 2020 /
 • 5 min czytaniaPodziel się tą stroną

  DzielićW Bankrate staramy się pomóc Ci podejmować mądrzejsze decyzje finansowe. Chociaż przestrzegamy ścisłej rzetelności redakcyjnej, ten post może zawierać odniesienia do produktów naszych partnerów. Oto wyjaśnienie, w jaki sposób zarabiamy pieniądze.

  Treść tej strony jest aktualna na dzień publikacji; Jednak niektóre z wymienionych ofert mogły wygasnąć.

  Rzetelność redakcyjnaBankrate przestrzega ścisłej polityki redakcyjnej, więc możesz mieć pewność, że Twoje interesy są na pierwszym miejscu. Nasi wielokrotnie nagradzani redaktorzy i reporterzy tworzą uczciwe i dokładne treści, które pomogą Ci podejmować właściwe decyzje finansowe.

  Kluczowe zasadyCenimy Twoje zaufanie. Naszą misją jest dostarczanie czytelnikom dokładnych i bezstronnych informacji, a my stosujemy standardy redakcyjne, aby to zapewnić. Nasi redaktorzy i reporterzy dokładnie sprawdzają zawartość redakcyjną, aby upewnić się, że informacje, które czytasz, są dokładne. Utrzymujemy zaporę ogniową między naszymi reklamodawcami a naszym zespołem redakcyjnym. Nasz zespół redakcyjny nie otrzymuje bezpośredniego wynagrodzenia od naszych reklamodawców.

  Niezależność redakcyjnaRedakcja Bankrate pisze w imieniu CIEBIE – czytelnika. Naszym celem jest udzielenie najlepszych porad, które pomogą Ci podejmować mądre decyzje dotyczące finansów osobistych. Przestrzegamy ścisłych wytycznych, aby zapewnić, że reklamodawcy nie mają wpływu na nasze treści redakcyjne. Nasz zespół redakcyjny nie otrzymuje bezpośredniego wynagrodzenia od reklamodawców, a nasze treści są dokładnie sprawdzane pod kątem dokładności. Niezależnie od tego, czy czytasz artykuł, czy recenzję, możesz ufać, że otrzymujesz wiarygodne i niezawodne informacje.

  Jak zarabiamy pieniądzeMasz pytania dotyczące pieniędzy. Bankrate ma odpowiedzi. Nasi eksperci pomagają Ci opanować Twoje pieniądze od ponad czterech dekad. Nieustannie staramy się zapewniać konsumentom fachowe porady i narzędzia potrzebne do odniesienia sukcesu przez całe życie.

  Bankrate przestrzega ścisłej polityki redakcyjnej, więc możesz mieć pewność, że nasze treści są uczciwe i dokładne. Nasi wielokrotnie nagradzani redaktorzy i reporterzy tworzą uczciwe i dokładne treści, które pomogą Ci podejmować właściwe decyzje finansowe. Treści tworzone przez naszą redakcję są obiektywne, oparte na faktach i nie mają na nie wpływu nasi reklamodawcy.

  W przejrzysty sposób wyjaśniamy, w jaki sposób możemy zapewnić Ci wysokiej jakości treści, konkurencyjne stawki i przydatne narzędzia, wyjaśniając, w jaki sposób zarabiamy.

  Bankrate.com to niezależny, wspierany przez reklamy wydawca i porównywarka. Otrzymujemy wynagrodzenie w zamian za umieszczenie sponsorowanych produktów i usług lub kliknięcie przez Ciebie niektórych linków zamieszczonych w naszej witrynie. Dlatego ta rekompensata może mieć wpływ na to, jak, gdzie iw jakiej kolejności pojawiają się produkty w kategoriach aukcji. Inne czynniki, takie jak nasze własne zasady dotyczące zastrzeżonej witryny internetowej oraz to, czy produkt jest oferowany w Twojej okolicy lub w wybranym przez Ciebie zakresie oceny kredytowej, również mogą wpływać na to, jak i gdzie produkty pojawiają się na tej stronie. Chociaż staramy się oferować szeroką gamę ofert, Bankrate nie zawiera informacji o każdym produkcie lub usłudze finansowej lub kredytowej.

  Jeśli chodzi o kradzież tożsamości i oszustwa, istnieje prawie nieskończona liczba sposobów, w jakie możesz zostać celem. Na przykład przestępca posiadający wystarczającą ilość Twoich danych osobowych może być w stanie złożyć zeznanie podatkowe w Twoim imieniu, zaciągnąć pożyczkę lub nawet przejąć posiadane przez Ciebie konta, zmieniając Twoje dane kontaktowe na inny kontrolowany przez siebie adres pocztowy.

  Inny rodzaj oszustwa ma miejsce, gdy złodzieje otwierają konto karty kredytowej na twoje nazwisko i łatwo jest zrozumieć, dlaczego może to być tak szkodliwe dla twoich finansów i kredytu. Na szczęście masz prawa i jest kilka kroków, które możesz podjąć, aby dowiedzieć się, czy ktoś otworzył kartę kredytową na Twoje nazwisko, a nawet aby całkowicie temu zapobiec.

  Jak się dowiedzieć, czy ktoś otworzył kartę kredytową na Twoje nazwisko

  Istnieje kilka kroków, które możesz podjąć, aby dowiedzieć się, czy ktoś otworzył konto karty kredytowej (lub jakąkolwiek inną pożyczkę) na Twoje nazwisko. Rozważ następujące kroki, jeśli martwisz się o istniejące oszustwa na koncie i zapobieganie w przyszłości.

  Pobierz raporty kredytoweNajlepszym sposobem, aby dowiedzieć się, czy ktoś otworzył konto na Twoje nazwisko, jest pobranie własnych raportów kredytowych w celu sprawdzenia. Pamiętaj, że musisz pobrać raporty kredytowe ze wszystkich trzech biur – Experian, Equifax i TransUnion – w celu sprawdzenia oszustwa, ponieważ każdy raport może zawierać inne informacje i raporty.

  Na szczęście możesz bezpłatnie uzyskać dostęp do raportów kredytowych ze wszystkich trzech biur kredytowych, korzystając z witryny AnnualCreditReport.com.

  Sprawdź szczegółowo swoje raportyPo uzyskaniu dostępu do wszystkich trzech raportów kredytowych poświęć trochę czasu na szczegółowe przejrzenie każdego z nich. Upewnij się, że każde konto wymienione w raportach należy do Ciebie, a salda kont i inne podane szczegóły są również prawidłowe.

  Jeśli nie rozpoznajesz konta w raporcie kredytowym, musisz to natychmiast zgłosić, wykonując czynności opisane poniżej. Należy jednak mieć świadomość, że można (i należy) zakwestionować inne nieprawidłowe informacje i błędy w raportach kredytowych, w tym nieprawidłowe salda lub zgłoszone otwarte rachunki, które są faktycznie zamknięte.

  Jak zgłosić kradzież tożsamości

  Jeśli w raportach kredytowych znajdziesz konto, które nie należy do Ciebie, istnieją dwa możliwe wyjaśnienia. Zawsze jest możliwe, że nie rozpoznajesz konta, które faktycznie należy do Ciebie, ale możliwe jest również, że padłeś ofiarą oszustwa.

  Jeśli ta ostatnia sytuacja okaże się prawdą i odkryjesz w swoich raportach kredytowych konto, którego na pewno nie otworzyłeś, będziesz chciał od razu podjąć kroki w celu powstrzymania szkód.

  Zgłaszanie kradzieży tożsamości przez osobę, której nie znaszWedług Federalnej Komisji Handlu (FTC) należy zacząć od skontaktowania się z firmą, w której doszło do oszustwa – w tym przypadku do wystawcy karty kredytowej. Wyjaśnij wystawcy karty kredytowej, że ktoś otworzył konto w Twoim imieniu i próbuje ukraść Twoją tożsamość. Następnie poproś ich o zamknięcie konta lub zablokowanie konta, aby nikt nie mógł dodawać nowych opłat, chyba że wyrazisz na to zgodę. Poświęć również trochę czasu na zmianę loginów i haseł na wszystkich innych kontach online, na wypadek gdyby złodziej miał więcej Twoich informacji.

  Następnym krokiem w zapobieganiu oszustwom związanym z kartami kredytowymi jest umieszczenie ostrzeżenia o oszustwie w raportach kredytowych, które możesz wykonywać przez rok bez żadnych opłat. Możesz umieścić alert o oszustwie, korzystając z następujących informacji kontaktowych dla każdego z biur informacji kredytowej:

  Następnie będziesz chciał zgłosić oszustwo tożsamości do FTC, co możesz zrobić za pomocą tego formularza online lub dzwoniąc pod numer 877-438-4338. FTC sugeruje, że możesz chcieć wykonać dodatkowy krok w postaci złożenia raportu policyjnego w swojej gminie.

  Po wykonaniu tych początkowych kroków musisz upewnić się, że kradzież tożsamości została powstrzymana. Dodatkowe kroki, które powinieneś podjąć, obejmują:

  Zamykanie nowych kont otwartych na Twoje nazwisko . Mając w ręku raport o kradzieży tożsamości FTC, musisz zadzwonić do każdej firmy, która ma fałszywe konta na Twoje nazwisko i poprosić o ich zamknięcie. Pamiętaj, aby śledzić, z kim rozmawiałeś i kiedy, oraz zachować wszystkie litery związane z zamknięciami.

  Usuń fałszywe opłaty . Wszelkie nowe konta obciążone opłatami w Twoim imieniu powinny zostać zakwestionowane. Poinformuj firmę, że nie postawiłeś zarzutów i że są one fałszywe, i poproś o usunięcie fałszywych zarzutów.

  Popraw swoje raporty kredytowe . Skontaktuj się z biurami informacji kredytowej i skorzystaj z raportu o kradzieży tożsamości FTC, aby usunąć fałszywe konta z raportów kredytowych.

  Zgłaszanie kradzieży tożsamości przez osobę, którą znaszChociaż kradzież tożsamości jest często popełniana przez hakerów internetowych i złodziei, których nigdy nie spotkałeś, często sprawca jest również ktoś, kogo znasz. Jeśli znajomy, krewny lub kolega z pracy może być osobą, która ukradła Twoją tożsamość, możesz skorzystać z tych samych kroków, aby zgłosić oszustwo. Jest prawdopodobne, że za swoje czyny zostaną im postawione zarzuty karne, ale tak samo należy zgłaszać przestępstwa.

  Co stanie się z moim kredytem, ​​jeśli padnę ofiarą kradzieży tożsamości?

  Jedną z przeszkód związanych z kradzieżą tożsamości jest potencjalne uszkodzenie zdolności kredytowej, ale możesz również być narażony na straty finansowe. Jak zauważa FTC, Twoja odpowiedzialność za nieuczciwe obciążenia na karcie kredytowej jest ograniczona do zaledwie 50 USD, ale Twoja odpowiedzialność za fałszywe zakupy dokonane za pomocą karty debetowej lub numeru karty debetowej może być nieograniczona, jeśli zgłosisz oszustwo po upływie 60 dni od złożenia bankowości. Oświadczenie zostało wysłane do Ciebie.

  Dobra wiadomość jest taka, że ​​możesz skorzystać z formalnego procesu, aby zakwestionować fałszywe informacje i rachunki kart kredytowych, które powstały w wyniku oszustwa tożsamości. Możesz zauważyć początkową szkodę dla swojej zdolności kredytowej, jeśli ktoś otworzy konto na twoje imię i zbierze opłaty, za które nie płacą, ale twoja zdolność kredytowa powinna wzrosnąć, gdy biura kredytowe usuną fałszywe konta z twoich raportów.

  Zapobieganie oszustwom związanym z kartami kredytowymi w przyszłości

  Jeśli chodzi o kradzież tożsamości, uncja prewencji jest warta funta leczenia. Oto niektóre z najlepszych kroków, które możesz teraz podjąć, aby zapobiec oszustwom związanym z kartami kredytowymi i innym rodzajom kradzieży tożsamości w przyszłości.

  Rozważ rejestrację w celu uzyskania ochrony przed kradzieżą tożsamości

  Firmy zajmujące się ochroną przed kradzieżą tożsamości, takie jak Identity Guard i ID Watchdog, będą nadzorować Twoje raporty kredytowe i zwracać uwagę na oszustwa w Twoim imieniu. Firmy te pobierają miesięczną lub roczną opłatę w zamian za swoje usługi, ale wiele z nich oferuje również ubezpieczenie od kradzieży tożsamości, które chroni Cię przed stratami finansowymi i pomaga opłacić ekspertów, którzy mogą pomóc w procesie przywracania tożsamości.

  Rozważ zamrożenie kredytu lub przedłużone ostrzeżenie o oszustwie

  FTC sugeruje ustawienie rocznego ostrzeżenia o oszustwie, gdy zauważysz oznaki kradzieży tożsamości, ale możesz również poprosić biura kredytowe o przedłużone ostrzeżenie o oszustwie, które będzie obowiązywać przez siedem lat. Alternatywnie możesz również ustawić zamrożenie kredytu w każdym z biur kredytowych, co uniemożliwi nikomu otwieranie nowych kont na Twoje nazwisko do czasu, gdy osobiście podejmiesz kroki w celu „odblokowania raportów.

  Podejmij mądre kroki, aby chronić swoje dane osobowe

  Istnieją inne kroki, które możesz podjąć, aby przede wszystkim uniemożliwić hakerom i złodziejom uzyskanie dostępu do Twoich danych osobowych. Obejmują one korzystanie z portfela mobilnego w celu ochrony informacji o koncie karty kredytowej, konfigurowanie uwierzytelniania wieloskładnikowego na kontach, jeśli są dostępne, rejestrowanie się w celu otrzymywania alertów dotyczących konta, aby wiedzieć, kiedy dokonano zakupu oraz poświęcenie czasu na przejrzenie raportów kredytowych kilka razy w roku.

  Uważnie obserwując swoje konta i upewniając się, że informacje nie są łatwe do znalezienia, możesz uniknąć ponownego stania się ofiarą kradzieży tożsamości.