Cyfra zakażeń HIV wzrosła na starym kontynencie o jedenastu proc. po 2012 roku kalendarzowego

Category: odmienne
Author:
27 lipca, 2020

Ilosc chorych dzieki AIDS utrzymuje się w wysokim szczeblu w Europie; w zeszłym r. liczba zakażeń wzrosła o 8 proc. – wyplywa z opublikowanego w środę raportu WHO i Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC).

W Europie jak i równiez przyległych panstwach wchodzących przy skład obszaru europejskiego WHO w zeszłym roku doszło do w porzadku. 131 tys. nowych zakażeń, co oznacza postep o dziesieciu tys., czyli o jedenastu proc. wzgledem roku poprzedniego.

Niespełna połowę, 55, piec tys. zakażeń, zgłosiło 51 z 53 krajów regionu, z czegoz ponad 29 tys. panstwa UE jak i równiez Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), a blisko 76 tys. – rosyjskie biuro statystyczne.

Wskaźnik zdiagnozowanych nowych zakażeń HIV wyniósł ogólnie szóstej, 8 w 100 tys. mieszkańców w europejskim regionie WHO, zas w regionie UE i EOG a mianowicie 5, 8, przy czym najwyższy – 22 – w wschodzie europejskiego regionu WHO, podczas gdy na rzecz jego zachodniej części siega on 6, 6, zas dla swoim centrum a mianowicie tylko 1, 9 a mianowicie podaje we wstępie meldunek WHO i ECDC.

Również geograficznie zróżnicowane są sposoby szerzenia się zakażeń: w europejskim rejonie WHO główną ich drogą pozostają relacje heteroseksualne, na obszarze UE i EOG – stosunki między homoseksualnymi mężczyznami, zas na wschodzie europejskiego obszaru WHO istotną rolę przy rozprzestrzenianiu się HIV posiada używanie strzykawek przez narkomanów.

„Wysoka jak i równiez rosnąca ilosc przypadków AIDS na Wschodzie (w Polsce Wschodniej i Azji Środkowej) wskazuje w późne diagnozowanie zakażeń HIV, niski wskaźnik objęcia zakażonych opieką lekarską i opóźnione rozpoczęcie ratującego życie leczenia” – stwierdzają we wspólnym raporcie ECDC i WHO.

Podczas gdy cyfra zachorowań dzieki AIDS w Europie Zachodniej ciagle spada a mianowicie o 48 proc. w latach 2006-2012, na wschodzie regionu europejskiego WHO, obejmującego wiele azjatyckich poradzieckich republik, wzrosła o 113 proc.

Z danych empirycznych WHO wynika, że w Rosji żyło w 2011 roku od momentu 730 tys. do jednej, 3 mln ludzi zakażonych wirusem, gdy w 2001 roku katalogów liczba wynosiła 510-790 tys.

W Polsce liczba osób sposród wirusem HIV wzrosła według WHO z 24 tys. (18-32 tys. ) przy 2001 roku kalendarzowego do 35 tys. (28-46 tys. ) w 2011 roku.

Procent osób przy wieku 15-14 lat, u których wykryto obecność HIV, w Polsce kształtuje się powyżej średniej dla krajów UE i EOG, wynoszącej ponad 10 proc., i kosztuje ok. 14 proc., co daje szóste miejsce wśród krajów na temat najwyższym odsetku zakażeń po tej grupie wiekowej po regionie. Najwyższa liczba nowych infekcji w tej grupie wystąpiła przy Rumunii – ok. 32 proc.

Po 2012 roku dominującym rodzajem rozprzestrzniania się wirusa HIV w rosnącej liczbie krajów: Bośni i Hercegowinie, Bułgarii, Chorwacji, w Cyprze, w Czechach, Macedonii, na Węgrzech, w Polsce, Serbii i w Słowacji były stosunki seksualne między homoseksualnymi mężczyznami, gdy w Albanii, Czarnogórze jak i równiez Turcji sposobem tym były stosunki heteroseksualne – podano w raporcie.

Według ekspertów wzrost zakażeń wiąże się ściśle z brakiem środków zapobiegawczych w grupach wysokiego niebezpieczenstwa. Chodzi o igły jak i równiez strzykawki na rzecz narkomanów, darmowe prezerwatywy jak i równiez łatwą dostępność badań w obecność HIV wśród prostytutek i homoseksualistów oraz wczesny dostęp sluzace do leczenia antyretrowirusowego dla osób, u których badania wykażą obecność wirusa.

„Nasze informacje pokazują, że niemal każda osoba, obok której po badaniach stwierdza się obecność HIV a mianowicie czyli 49 proc. a mianowicie zostaje zdiagnozowana na późnym etapie infekcji, co oznacza, że ludziom tymze potrzebne wydaje sie byc bardzo szybko kurowanie antyretrowirusowe, ponieważ ich uklad immunologiczny już zaczął zawodzić” – powiedział dyrektor ECDC Marc Sprenger.

Na całym świecie żyje 35 mln ludzi zakażonych HIV, z czego większość w Afryce subsaharyjskiej, dokad często wraz z względu w brak kapitalów słaba jest dostępność prewencji, badań jak i równiez leków.

Jednak nawet we względnie zamożnym regionie europejskim WHO jedynie co 3 osoba zakażona wirusem HIV otrzymuje potrzebną terapię – mówi raport.

Michel Kazatchkine, specjalny wysłannik ONZ ds. HIV/AIDS na Europę Wschodnią, powiedział w tym miesiącu w wywiadzie dla agencji Reutera, że pomór HIV szybciej koncentruje się w marginalizowanych grupach – wśród pracowników seksualnych, narkomanów i homoseksualistów – jak i równiez może nie poddać się globalnym wysiłkom w zwalczaniu AIDS.

W niedzielę przypada Światowy Dzień Walki wraz z AIDS. (PAP)

klm/ kar/

15151082 int.