Cypryjczycy zamieszali na rynkach, ale nie na długo

Category: waluty
Author:
27 lipca, 2020

Nie zaakceptowac chodzi tutaj bynajmniej o kwotę dziesiec mld EUR, która jest niska, ale była zawieranaorzekana, opiewana wcześniej, natomiast dość ciekawe ustalenia przy kwestii przymusowego opodatkowania wlasnych depozytów w bankach. Wprawdzie ta edycja _ strzyżenia _ pojawiła się około miesiąc wstecz w fazie rynkowych dyskusji nad różnymi rozwiązaniami, lecz została uznana za mało prawdopodobną…

Według ustaleń na spotkaniu ministrów finansów państw strefy ó, jakie miało miejsce w piątek, detalem bailoutu dzieki kwotę dziesiec mld EUR ma być opodatkowanie depozytów w cypryjskich bankach. Do kwoty stu tys. EUR podatek wyniósłby 6, 70 proc., a powyżej tej dziewczyny 9, 9 proc. Pomysł ten powinien jeszcze zostać zaakceptowany przez cypryjski parlament, co wydaje sie planowane obecnie. Masowe wypłaty środków z bankomatów pod koniec tygodnia skłoniły aczkolwiek cypryjski rząd do prób negocjacji tychze warunków – najnowsza odslona mówi na temat podatku na poziomie 3, 0 proc. na rzecz niskich kwot i aż 12, 5 proc. gwoli przekraczających 100 tys. EUR.

Tak czy inaczej, rzecz Cypru powoduje bardzo niebezpieczny precedens, a wręcz otwiera puszkę Pandory dla peryferiów. Bo zadna osoba nie da przecież gwarancji, że analogiczny pomysł _ strzyżenia _ nie pojawi się zbytnio jakiś czas w Cypru, Włoszech, Francji, czy nawet we Francji. To oczywiście bardzo hipotetyczne i mało realne scenariusze, ale watpliwosc, czy warto zbyt cenę finansowego wsparcia podważać zaufanie do oszczędzania po bankach, niezależnie od sprawie pochodzenia danych empirycznych środków (co było często przytaczane w kwestii Cypru).

Zamieszanie wokół Cypru doprowadziło dzisiaj do dużej nerwowości na rynkach – luki na wykresach. Wydaje się jednak mało prawdopodobne, iż rozwinie się ono po większy gest. W najbliższych godzinach można oczekiwać częstych wystąpień _ dyplomatów _, którzy będą starali się uspokajać nastroje. W przypadku pamiętnego strzyżenia greckich obligatariuszy, padały deklaracje, iż jest to jednorazowy precedens, który nie powtórzy się po innych krajach. Czy teraz będzie identycznie?

Dla rynków kluczową sprawą będą aczkolwiek zaplanowane wcześniej wydarzenia wraz z makroekonomicznego kalendarza, zwłaszcza kończące się po środę dwudniowe posiedzenie FED. Część inwestorów może chcieć zrealizować zyski, obawiając się wystąpienia Bena Bernanke, który może wylać przysłowiowy kubeł zimnej h2o na głowy tych, którzy liczą dzieki sygnały ws. wcześniejszego odchodzenia od aplikacji QE3 w kontekście minionych dobrych danych empirycznych makroekonomicznych.

W wykresie EUR/USD widać lukę spadkową na otwarciu nowego tygodnia. Zniżka zatrzymała się w nadrzednym obszarze pomocy 1, 2880-1, 2900. W kontekście owego co pisałem powyżej (makro), nie można wykluczyć, iż luka zostanie szybko zamknięta, co oznaczać będzie powrót do jednej, 30.

Bądź na bieżąco z sytuacją na rynkach