Cztery podwyżki stóp Fed zamiast 3. Wall Street w dół

Cztery podwyżki stóp Fed zamiast 3. Wall Street w dół
Category: gielda
Author:
27 lipca, 2020

Zwiazkowy Komitet Otwartego Rynku (FOMC) postanowił podnieść poziom głównej stopy procentowej o 0, 25 pkt. proc.

– Biorąc pod spodem uwagę odnotowane i oczekiwane warunki na rynku pracy jak i równiez poziom inflacji, Komitet postanowił podwyższyć prowadzacy do celu zakres nogi procentowej gwoli funduszy federalnych do jednej, 75-2 proc. – napisano w komunikacie.

Zobacz też: Prognoza walutowa – złoty słabnie. Co to oznacza?

Choć decyzja jest harmonijna z oczekiwaniem rynku, to już skromniej zgodne było oświadczenie komitetu po posiedzeniu. FOMC spodziewa się łącznie czterech podwyżek stóp po 2018 r., wobec 3 wskazywanych wcześniej. W 2019 roku planuje trzy, podczas gdy wcześniej miały byc 2-ie. Niby giełda czuła pismo nosem w trakcie notowań, lecz reakcja na razie była dość wstrzemięźliwa.

1-a podwyżka więcej zarówno w niniejszym, jak i przyszłym roku to bardzo ważna informacja dla gospodarki. Przede wszystkim wzrośnie naklad pieniezny kapitału, a po drugie zwiększy się atrakcyjność obligacji jak i równiez lokat, odciągając pieniądze z rynku akcji. W kazdym razie giełda winna stracić, a podwyżka niweluje efekt radykalnych obniżek podatków z początku roku.

Fed podkreślił, że polityka pieniężna po tejze decyzji ciagle ma rys akomodacyjny, to znaczy wspierają rozwój gospodarki, maksymalizację zatrudnienia i powrót az do 2-proc. inflacji. Najnowsze projekcje Fed wskazują jednak, że inflacja może przekroczyć 2-procentowy cel i wyniesie 2, 1 proc.

Fed prognozuje też wzrost PKB po USA polski o 2, 7-3 proc., czyli w porównaniu z marcem podniesiono dolny próg prognozy na temat 0, 1 pkt. proc. W latach 2019-2020 rozwój prognozowany jest na poziomie wlasciwie: 2, 2-2, 6 proc. i 1, 8-2 proc.

– Osobiscie podwyżka stóp była już przez rynki wyceniana, niemniej nawet stosunkowo jastrzębi wydźwięk posiedzenie nie skłonił branzy do rozegrania mocniejszego dolara. Co jest oczywiście pomyslne dla rynków wschodzących – wskazuje Konrad Ryczko, analityk DM BOŚ. – Wytłumaczeniem najpewniej jest dzisiejszy EBC i rynkowa spekulacja odnośnie ograniczenia i podania terminu zakończenia aplikacji QE (luzowanie ilościowe – red. ). Już wcześniej na rynku sygnalizowano, iż to od posiedzenia EBC będzie zależeć szkolenie eurodolara na koncu tygodnia.

Wall Street w dół

Akcje w Nowatorskim Jorku jakim sposobem już nadmieniono spadały przy środę, choć jeszcze nie zaakceptowac znano decyzji Fed. Indeks Dow Jones Industrial stracił 0, piec proc., S&P500 0, cztery proc., zas technologiczny Nasdaq 0, 1 proc.

Notowania na Wall Street

Teoretycznie musza zyskiwać warsztaty banków, które przy wyższych stopach mogą realizować większe marże odsetkowe, a więc i katalogów zyski maja obowiazek pójść przy górę dzięki podwyżce Fed. Tyle że te spadły. Indeks S&P financials obniżył loty na temat 0, 3 proc. Analitycy wskazują, że obecnie zbyt wcale nie dzierzy pewności, czy różnice między oprocentowaniem depozytów i pożyczek faktycznie wzrosną.

Po zakończeniu sesji Comcast ogłosił, że oferuje 65 mld dol. za przejęcie Twenty-First Century Fox Inc. Akcje owego drugiego firmy filmowego już podczas sesji zyskały szóstej, 7 proc., a po sesji w dziedzinie pozagiełdowym wzrosły o nadal 0, dwóch proc. Warsztaty Comcast spadł o 0, 2 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie. wp. pl