Czy powinienem zainwestować w kryptowalutę w 2020 roku? Plusy i minusy

Category: Które Należy
17 lutego 2021

Ostatnia aktualizacja 7 maja 2020 r

Czy powinienem zainwestować w kryptowalutę?

To pytanie, które większość ludzi zadaje sobie, słysząc o skandalicznych zwrotach, jakie kryptowaluty przyniosły swoim inwestorom.

Ten przewodnik przedstawia wady i zalety inwestowania w kryptowalutę, ich propozycję wartości, a także związane z tym ryzyko, aby pomóc Ci zdecydować, czy powinieneś inwestować w kryptowalutę.

Nie przeczytanie tego przewodnika do końca to decyzja, której możesz żałować do końca życia.

Więc odchyl się i zanurzmy się w tym!

Czym kryptowaluty różnią się od zwykłych pieniędzy?

Waluta fiducjarna to pieniądz, którego wartość jest egzekwowana przez rządy lub jurysdykcje, które ją emitują.

Przed pojawieniem się walut fiducjarnych wartość banknotów i monet emitowanych przez rząd był powiązana z towarem bazowym, takim jak złoto lub srebro.

Waluty fiata istnieją od 1694 r., Kiedy to brytyjski funt szterling (GBP) został wyemitowany jako oficjalna waluta Wielkiej Brytanii, a później Wielkiej Brytanii.

Do 1971 r. Dolar amerykański (USD) był walutą towarową, której wartość była sprzężona ze złotem, po czym przekształciła się w walutę fiducjarną, kiedy Stany Zjednoczone nie były już w stanie utrzymywać wystarczających rezerw złota na pokrycie dolara amerykańskiego.

W przeciwieństwie do pieniądza fiducjarnego, kryptowaluty nie są wspierane przez żadne państwo i zazwyczaj nie mają scentralizowanej organizacji (np. Banku centralnego) kontrolującej podaż pieniądza.

Zamiast tego większość kryptowalut ma na celu zdecentralizowanie zarządzania, dając indywidualnym właścicielom kryptowalut pełną kontrolę nad swoimi zasobami, jednocześnie przeciwdziałając cenzurze.

W rzeczywistości Bitcoin, prawdopodobnie najlepsza kryptowaluta do kupienia w tej chwili, została zaprojektowana jako alternatywa fiducjarna, a jej głównym celem jest umożliwienie użytkownikom bezpiecznego przesyłania wartości między sobą bez polegania na bankach lub rządach.

Jednak nie wszystkie kryptowaluty są zaprojektowane tak, aby po prostu zastąpić gotówkę.

Istnieje wiele różnych rodzajów kryptowalut, w tym platformy inteligentnych kontraktów, takie jak Ethereum (ETH), monety dzielące się przychodami, takie jak Unus Sed LEO i Binance Coin (BNB) oraz tokeny narzędziowe, takie jak Bounty0x (BNTY), z których wszystkie mają unikalne specjalistyczne funkcje.

Ogromny potencjał kryptowalut

W chwili pisania obecna kapitalizacja rynkowa wszystkich kryptowalut wynosi 316,5 miliarda dolarów, podczas gdy Bitcoin (BTC), największa do tej pory kryptowaluta, ma kapitalizację rynkową w wysokości 207 miliardów dolarów.

Chociaż mogą wydawać się imponujące liczby, biorąc pod uwagę, że cała branża ma zaledwie kilkanaście lat, nadal jest znacznie niższa niż kapitalizacja rynkowa większości znanych walut fiducjarnych.

Na przykład dolar amerykański ma w obiegu około 1,7 biliona dolarów, podczas gdy euro ma w obiegu ponad 1,2 biliona euro.

Jednak to tylko podaż pieniądza M0. CIA szacuje, że waluty mają wartość około 80 bilionów dolarów, jeśli uwzględni się również „szeroki pieniądz.

I to bez uwzględnienia rynku 8 bilionów dolarów złota, 217 bilionów dolarów rynku nieruchomości i 1,2 biliarda dolarów rynku instrumentów pochodnych.

Ponieważ kryptowaluty są powszechnie uważane za następcę waluty fiducjarnej i ulepszonego zasobu waluty wartościowej, nie można sobie wyobrazić, jak ta nowa klasa aktywów wpływa na wartość rynkową powyższych aktywów.

Imponująca eksplozja cen wielu kryptowalut spowodowała, że ​​branża zyskała ogromną uwagę w ostatnich latach, a teraz około 80% Amerykanów i 93% Brytyjczyków słyszało o Bitcoinie.

Jednak pomimo tego, że większość ludzi słyszała teraz o kryptowalutach, mniej niż 1% Amerykanów faktycznie posiada jakąkolwiek, co wskazuje, że wciąż istnieje ogromne pole do dalszego wzrostu.

Doskonały środek przechowywania wartości („Cyfrowe złoto)

Jeśli pomyślałeś „czy powinienem kupić kryptowalutę, aby bezpiecznie przechowywać wartość, prawdopodobnie już zbadałeś pułapki często związane z innymi wartościowymi sklepami, takimi jak złoto i nieruchomości.

Chociaż złoto jest skutecznym i stosunkowo stabilnym środkiem przechowywania wartości, wiążą się z nim pewne poważne ograniczenia, które sprawiają, że jest niewygodne w porównaniu z Bitcoinem i innymi kryptowalutami.

Złoto nie jest łatwo podzielne i nie można go łatwo przechowywać, a koszty transportu i potencjalne podrabianie sprawiają, że handel złotem jest kosztowny.

Z drugiej strony kryptowaluty mają praktycznie zerowe koszty transportu (niskie opłaty transakcyjne), nie mogą być fałszowane i są zwykle podzielne przez 8-12 miejsc po przecinku.

Nie tylko to, ale mogą być przenoszone między krajami bez ponoszenia podatków i mają doskonałą płynność.

Według ostatnich szacunków około 263 bilionów dolarów jest zamkniętych w magazynach wartościowych, takich jak towary, nieruchomości, dzieła sztuki i obligacje rządowe.

Każda kryptowaluta, która jest w stanie przechwycić nawet niewielką część tego, może doświadczyć niesamowitego wzrostu, ponieważ nawet przechwycenie 1% uczyniłoby ją większą niż jakakolwiek waluta fiducjarna w obiegu i prawie 10 razy większa niż obecnie jest Bitcoin.

Niezwykle tanie mikropłatności

Kryptowaluty są również znane ze swojej zdolności do przesyłania wartości za granicę za prawie nic.

W przeciwieństwie do firm przekazujących pieniądze i nadawców pieniędzy, które często pobierają wygórowane opłaty za przesyłanie pieniędzy między krajami, transakcje kryptowalutowe są często pomijalnie tanie.

Niedawno Binance był w stanie przenieść 1,26 miliarda dolarów w bitcoinach za jedyne 124,60 $, co odpowiada opłacie mniejszej niż 0,01%. Porównując to ze średnim światowym wskaźnikiem przekazów wynoszącym 6,84%, staje się jasne, jak tanie są transakcje z kryptowalutami.

Poza tym kilka kryptowalut jest specjalnie zaprojektowanych, aby mikropłatności były znacznie mniej kosztowne.

Na przykład IOTA oferuje całkowicie darmowe transakcje, podczas gdy inne kryptowaluty, takie jak Tron (TRX), Dash (DASH) i EOS, mają średnią opłatę transakcyjną znacznie poniżej 10 centów.

Porównując to z 2,9% opłatą transakcyjną PayPal i do 1,5% opłatą interchange Visa, jasne jest, że kryptowaluty to najlepszy sposób na wysyłanie małych i dużych płatności w opłacalny sposób.

Poza tym, ponieważ większość kryptowalut to jednostki zdecentralizowane, istnieje znacznie mniej ograniczeń dotyczących tego, kto może ich używać.

Powszechnie przewiduje się, że kryptowaluty zakłócą globalną branżę płatności o wartości 1,9 biliona dolarów, ponieważ nie ma centralnych stron, które muszą generować zyski i przestrzegać przepisów, kryptowaluty powinny mieć niewiele wąskich gardeł utrudniających ich rozwój w tym segmencie.

Uaktualnianie kont bankowych

W ostatnim kwartale 2018 r. W bankach amerykańskich zdeponowano prawie 13,8 biliona dolarów. Wraz z bankami krajowymi powszechnie uważa się, że banki centralne na całym świecie prawie całkowicie kontrolują nowoczesną gospodarkę.

Jednak konta bankowe szybko stają się przestarzałe w obecnej dobie cyfrowych portfeli i aplikacji płatniczych.

W porównaniu z nimi konta bankowe często można uznać za uciążliwe, oferują bardzo mało prywatności i często wiążą się z nimi miesięczna opłata.

Ponadto prowadzenie rachunku bankowego wiąże się z wieloma zagrożeniami, na przykład z powodu praktyki bankowości opartej na rezerwie cząstkowej.

Większość banków utrzymuje tylko ułamek wszystkich pieniędzy, którymi zarządza, od 3% do 10%, w zależności od wielkości transakcji.

A kiedy banki ponoszą straty z powodu złych inwestycji dokonanych z twoich pieniędzy, wywierają presję na rząd o pieniądze na pomoc lub ryzykują zamknięcie swoich drzwi.

Dokładnie tak się stało, gdy Bank of Cyprus otrzymał pomoc w wysokości 11 miliardów dolarów w 2013 roku.

Kiedy więc zadajesz sobie pytanie „czy powinienem inwestować w kryptowalutę? odpowiedź może brzmieć tak! Pozwalanie bankom ryzykować twoimi pieniędzmi wcale nie jest mądre. Dzięki kryptowalutom możesz być swoim własnym bankiem, a konta bankowe staną się przestarzałe, jeśli dostaniesz wystarczająco dużo czasu.

Najłatwiejsze sposoby inwestowania w kryptowalutę

* 75% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy.

W jaką kryptowalutę powinienem zainwestować?

Ponieważ kryptowaluty występują w wielu różnych typach, z których wielu nie można bezpośrednio porównać, nie jest możliwe wybranie jednej najlepszej kryptowaluty.

Ogólnie kryptowaluty można podzielić na trzy główne grupy: Bitcoin, altcoiny i tokeny narzędziowe. Chociaż istnieje tylko jeden Bitcoin, istnieją dosłownie tysiące altcoinów i tokenów narzędziowych, z których większość jest skrajnie odmienna, a zatem nie można ich bezpośrednio porównać.

Podobnie, ponieważ kryptowaluty często doświadczają swoich wzlotów i upadków, praktycznie niemożliwe jest przewidzenie, która będzie działać najlepiej.

Z tego powodu będziesz musiał zbadać różne kryptowaluty i zidentyfikować te, które osobiście uważasz, że będą miały największy potencjał w okresie Twojej inwestycji.

Mając to na uwadze, istnieje kilka różnych warunków, które mogą ułatwić ten wybór. Przyjrzyjmy się niektórym z nich.

Na podstawie tolerancji ryzyka

Będziesz musiał zadać sobie pytanie; „Czy powinienem kupić kryptowalutę o niskiej czy wysokiej kapitalizacji rynkowej? To pytanie jest szczególnie ważne, ponieważ odpowiedź będzie dotyczyła głównie Twojego apetytu na ryzyko.

W większości kryptowaluty o wysokiej kapitalizacji rynkowej, takie jak te znajdujące się w pierwszej dziesiątce pod względem kapitalizacji rynkowej, są uważane za mniej ryzykowne wybory inwestycyjne.

Dowiodły swojej długoterminowej stabilności i mają tendencję do posiadania ogromnego wolumenu transakcji, co zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia nagłych spadków.

I odwrotnie, monety o mniejszej kapitalizacji, takie jak te o kapitalizacji rynkowej poniżej 100 milionów dolarów, są znacznie bardziej niestabilne, często doświadczając gwałtownych wahań cen, które mogą uczynić je atrakcyjnymi dla skalperów.

Są również bardziej podatni na pompowanie i wysypiska, co może skutkować znacznymi stratami, jeśli kupują w niewłaściwym czasie.

Ogólnie rzecz biorąc, tym, którzy mają większy apetyt na ryzyko, najlepiej służy inwestowanie w monety o niższej kapitalizacji rynkowej, ponieważ mają one największy potencjał wzrostu, ponieważ wciąż istnieje ogromna przestrzeń do przyjęcia i wzrostu.

Podczas gdy osoby z niską tolerancją na ryzyko powinny skupić się na większych, stabilniejszych kryptowalutach, które prawdopodobnie będą nadal rosły, choć wolniej i z mniejszą zmiennością niż monety o mniejszej kapitalizacji.

Na podstawie pracy inwestycyjnej

Jak krótko wspomniano wcześniej, istnieje ogromna różnorodność różnych kryptowalut, z których każda ma na celu rozwiązanie innego problemu lub zaspokojenie niezaspokojonej potrzeby rynku.

Krótko mówiąc, można je podzielić na cztery różne typy: proste waluty (np. Bitcoin i Litecoin), tokeny inteligentnych kontraktów (np. Ethereum i EOS), tokeny bezpieczeństwa (np. Aspen Digital Token) i tokeny narzędziowe (np. Binance Coin i Unus Sed LEO) ).

Najlepsza kryptowaluta, w którą możesz zainwestować, będzie na ogół odnosić się do tego, która z tych czterech kategorii ma największy potencjał w trakcie Twojej inwestycji.

W ramach każdego podtypu będzie więcej obiecujących przykładów niż inne, a zidentyfikowanie tych z najlepszymi perspektywami zajmie trochę czasu i badań.

Obecnie jednak kryptowaluty zaprojektowane jako magazyn wartości i metody płatności odniosły największy sukces, przy czym 5 z 10 najlepszych kryptowalut zalicza się do tej kategorii.

Istnieją jednak również popularne tokeny inteligentnych kontraktów, które zyskują na znaczeniu, takie jak Ethereum i EOS dzięki ich użyteczności jako gazu w ramach ich odpowiednich inteligentnych kontraktów i ekosystemów Dapp.

Mając to na uwadze, zawsze ujawniane są nowe kryptowaluty, z których wiele ma ogromny potencjał wzrostu, jeśli zostaną poprawnie wykonane.

Z tego powodu zawsze mądrze jest być na bieżąco z nowościami dotyczącymi kryptowalut, aby zidentyfikować nowe możliwości, gdy tylko się pojawią.

Ryzyko związane z inwestowaniem w kryptowalutę

Kryptowaluty są uważane za opcje inwestycyjne o średnim lub wysokim ryzyku, podczas gdy potencjał zysków jest w niektórych przypadkach astronomiczny, podobnie można stracić pieniądze.

W przeciwieństwie do innych, bardziej stabilnych klas aktywów, kryptowaluty są znane ze swojej szczególnej zmienności i często mogą podlegać gwałtownym wahaniom cenowym.

Z tego powodu dość często zdarza się, że nowe inwestycje tracą pieniądze w krótkim okresie – czego inwestorzy niechętni do ryzyka często nie mogą tolerować.

Niestety, odpowiedź na pytanie „czy kryptowaluta to dobra inwestycja? może często zmieniać się w mgnieniu oka, ponieważ rynki są notorycznie niestabilne i istnieje kilka znaczących zagrożeń, które mogą sprawić, że decyzja o inwestowaniu w kryptowaluty będzie bardzo trudna.

Pewna kryptowaluta może być schematem Ponzi

Chociaż bardzo niewiele kryptowalut to schematy Ponzi, w przeszłości było kilka niezwykle udanych, które oszukały inwestorów za dziesiątki milionów dolarów.

Bez wątpienia najbardziej szkodliwym z nich był BitConnect, schemat Ponzi, który działał w 2016 i 2017 roku, który zdołał wyłudzić szacunkowo 2 miliardy dolarów od nieświadomych inwestorów.

Wynikający z tego załamanie ceny monety BitConnect spowodowało, że większość inwestorów straciła cały zainwestowany kapitał.

Oprócz BitConnect, Bitcoin Savings and Trust (BTCST) był kolejnym ogromnie udanym schematem Ponzi, który podobno zdołał oszukać inwestorów z około 700000 BTC w 2011 i 2012 roku.

Aby to osiągnąć, projekt oferował inwestorom aż 7% odsetek tygodniowo lub 364% prostych odsetek rocznie.

Chociaż schematy Ponzi są obecnie znacznie mniej powszechne, dzięki ulepszonym przepisom i świadomości konsumentów, istnieje kilka dziwnych, pozbawionych skrupułów projektów, które nadal są aktywne.

Z tego powodu rozsądnie jest zachować czujność podczas inwestowania w kryptowaluty, zwłaszcza jeśli twierdzą, że brzmią zbyt dobrze, aby mogły być prawdziwe.

Niektóre wyraźne wskaźniki schematu Ponzi obejmują obietnice gwarantowanego zwrotu z inwestycji, przy stopie procentowej znacznie wyższej niż to, czego można by się spodziewać gdzie indziej.

Poza tym lukratywne programy marketingu wielopoziomowego (MLM), które oferują ułamek zarobków z poleceń i mniejszy ułamek ich zarobków z poleceń, z potencjalnie kilkoma innymi poziomami, są powszechne w Ponzis.

Kryptowaluta może zostać zamknięta przez organy regulacyjne

Najbardziej zagrożone kryptowaluty to te, które są obecnie badane przez amerykańską komisję papierów wartościowych i giełd (SEC).

SEC jest znana z zamykania projektów o cechach charakterystycznych dla bezpieczeństwa, co oznacza, że ​​projekty, które gwarantują zwrot z inwestycji lub oferują dywidendy, mogą zostać zamknięte przez SEC.

W ciągu ostatnich dwóch lat SEC zamknęła wiele ICO, w tym Paragon, CarrierEQ Inc. (Airfox) i Blockvest. Natychmiast po tym, jak rozeszła się wiadomość, że te projekty zostały zamknięte, ich tokeny straciły na wartości i nigdy się nie odzyskały.

Zwykle SEC ma tendencję do poszukiwania monet, które naruszają amerykańskie przepisy dotyczące papierów wartościowych, ale także atakuje firmy, o których wiadomo, że oszukują inwestorów, takie jak schematy Ponzi i jawne oszustwa.

Poza tym, chociaż zdecydowana większość krajów ma stosunkowo łagodne przepisy dotyczące kryptowalut, niektóre są mniej liberalne, a zatem zajmują ostrzejsze stanowisko wobec kryptowalut.

Z tego powodu jest całkowicie możliwe, że ograniczenia rządowe dotyczące sposobu używania lub handlu kryptowalutami mogą wpłynąć na wartość kryptowalut, których dotyczą.

Na przykład, jeśli duże państwo supermocarstwa całkowicie zakazało używania monet zapewniających prywatność, takich jak Monero (XMR) lub Zcash (ZEC), wówczas te monety i prawdopodobnie wszystkie inne monety związane z prywatnością straciłyby znaczną wartość.

To samo rozumowanie odnosi się do zakazów dla dowolnej pojedynczej kryptowaluty, przy czym zakaz jest poważną czerwoną flagą, na którą należy uważać.

Kryptowaluta może mieć fatalny błąd oprogramowania

Błędy, które mogą zmienić dynamikę podaży kryptowaluty (błędy związane z inflacją), pozwalają na podwójne wydatki lub transakcje odwrotne, są szczególnie szkodliwe, a jeśli zostaną wykryte, prawdopodobnie spowodują natychmiastowy spadek cen.

Na przykład w marcu 2019 roku zgłoszono, że błąd związany z inflacją został pomyślnie wykorzystany w łańcuchu bloków Stellar (XLM), umożliwiając atakującemu wybicie 2,25 miliarda tokenów w czerwcu 2017 roku.

Aby rozwiązać ten problem, naprawiono błąd i spalono równoważną ilość XLM w celu utrzymania prawidłowego krążenia, ale zaufanie użytkowników zostało poważnie nadszarpnięte.

Tego typu błędy mogą podważyć bezpieczeństwo i ochronę, które obiecują kryptowaluty, a jeśli są wystarczająco poważne, mogą zasadniczo uczynić kryptowalutę bezużyteczną jako środek wartościujący lub do zamierzonego celu.

Z tego powodu rozsądnie jest inwestować tylko w kryptowaluty, które przeszły wystarczające testy bojowe i zostały poddane audytowi kodu przez kilku badaczy papierów wartościowych.

To powiedziawszy, nawet w największych kryptowalutach, w tym Bitcoin, wykryto potencjalnie śmiertelne błędy, ale są one generalnie łatane, zanim będzie można je wykorzystać.

Należy zauważyć, że gdy błąd zostanie zidentyfikowany i wykorzystany w łańcuchu bloków, rozwidlone łańcuchy są często podatne na ten sam błąd, a zatem mogą w tandemie doświadczyć znacznego spadku ceny.

Mimo to możesz zadać sobie pytanie: „Czy powinienem zainwestować w kryptowalutę X po załataniu błędu? Odpowiedź prawdopodobnie nie brzmi, dopóki nie wykaże, że może dojść do siebie po tak trudnej sytuacji (a niewielu może).

Kryptowaluta może zostać poddana atakowi 51%

Prawdopodobnie jednym z najpilniejszych problemów wielu mniejszych kryptowalut jest zagrożenie tak zwanym atakiem 51%.

Dzieje się tak, gdy osoba atakująca jest w stanie przejąć kontrolę nad ponad 51% szybkości mieszania w sieci, co umożliwia potencjalnie odwrócenie transakcji, podwójne wydanie środków i zablokowanie potwierdzania innych transakcji.

Ponieważ kryptowaluty typu proof-of-work (PoW) są zabezpieczone przez zdecentralizowaną sieć kopaczy, zostały zaprojektowane tak, aby były odporne na manipulacje.

Bezpieczeństwo kryptowalut PoW w dużej mierze zależy od ilości przydzielonego wskaźnika hashowania oraz liczby i rozmieszczenia górników, którzy przyczyniają się do tego wskaźnika hashowania.

Oczywiście kryptowaluty ze stosunkowo niewielką liczbą kopaczy są najbardziej narażone na atak 51%.

Jednak nawet niektóre większe kryptowaluty, w tym Verge (XVG), Ethereum Classic (ETC) i Bitcoin Gold (BTG) zostały skutecznie zaatakowane, głównie dzięki mocy wydobywczej wynajmowanej od takich firm jak NiceHash.

Zmniejszając wiarę użytkowników w bezpieczeństwo kryptowaluty, 51% ataków może drastycznie zmienić zarówno jej długoterminową żywotność, jak i jej wykorzystanie jako środka przechowywania wartości.

Patrząc na przykład z niedawnego ataku Ethereum Classic 51%, cena ETC straciła ponad 25% swojej wartości w ciągu jednego dnia po pojawieniu się wiadomości.

Główni programiści mogli porzucić kryptowalutę

Porzucenie projektu przez głównych deweloperów to praktycznie śmierć dla kryptowaluty, ponieważ większość inwestorów zacznie się zastanawiać „dlaczego miałbym inwestować w kryptowalutę, w którą nawet programiści nie wierzą przed sprzedażą swoich zasobów.

Często prowadzi to do znacznego załamania cen, z którego można lub nie można się odrodzić.

Na przykład, kiedy jedyny deweloper Haven Protocol porzucił projekt w styczniu 2019 r., Moneta straciła prawie 75% swojej wartości, zanim została wkrótce potem przejęta przez nowy zespół i odzyskana.

Niestety, często trudno jest określić powody, dla których deweloperzy odchodzą z projektu, ponieważ niewielu na zewnątrz powie, że projekt jest skazany lub ma ograniczenia techniczne, których nigdy nie można rozwiązać, ale generalnie nigdy nie jest to dobry znak.

Niektóre znaki ostrzegawcze, na które należy zwrócić uwagę, obejmują słabą społeczność programistów, składającą się z jednego lub małego zespołu niedoświadczonych programistów oraz brak wkładów z zewnętrznych źródeł na stronie projektu GitHub.

W związku z tym, jeśli kryptowaluta nie została przyjęta, nie miała żadnych poważnych aktualizacji od dłuższego czasu i nie zapewnia zachęt finansowych dla programistów, jest to główny cel do porzucenia i należy go unikać.

Kryptowaluta może zostać usunięta z głównych giełd

W przeważającej części główne giełdy kryptowalut starają się wymieniać jedynie kryptowaluty, które spełniają szereg surowych kryteriów, takich jak stały postęp w rozwoju, silna społeczność oraz wystarczający wolumen obrotu i płynność.

Prawdopodobnie najlepszą kryptowalutą do inwestowania jest ta, która ma zostać dodana do czołowej giełdy kryptowalut.

Odwrotna sytuacja jest również prawdą, ponieważ kryptowaluty, które zostaną usunięte z jednej lub kilku popularnych platform wymiany, prawdopodobnie stracą na wartości.

Usunięcie z jednej dużej giełdy jest zwykle wystarczające, aby spowodować nagły, często przejściowy spadek ceny, podczas gdy usunięcie z kilku giełd w krótkich odstępach czasu zwykle wskazuje, że jest coś poważnego nie tak z kryptowalutą.

Identyfikowanie i unikanie monet zagrożonych wcześniejszym wycofaniem z obrotu może pomóc uchronić Cię później przed przykrym szokiem cenowym.

Często można je znaleźć, patrząc na kryptowaluty o najniższym wolumenie na platformie wymiany, a także monety, które były przedmiotem znaczących kontrowersji.

Patrząc na przykład na Bitcoin SV (BSV), kryptowaluta została wycofana przez Binance, Coinbase i Kraken w kwietniu 2019 r., W wyniku czego około 25% jej wartości zostało przecięte w ciągu jednego dnia, a BSV spadło do prawie najniższej wartości od czasu jej powstania. początek.

Kto powinien kupić kryptowalutę?

Jeśli zadałeś sobie pytanie „czy powinienem kupić kryptowalutę lub kupić żywność na tydzień, prawdopodobnie nie jesteś w stanie inwestować w aktywa wysokiego ryzyka. Jeśli jednak masz nadwyżkę kapitału, kryptowaluty mogą być potencjalnie lukratywną opcją inwestycyjną.

Po ustaleniu, ile pieniędzy chcesz zaryzykować, kolejne pytania, które będziesz musiał sobie zadać, to „dlaczego powinienem kupić kryptowalutę w przeciwieństwie do innych opcji inwestycyjnych oraz „czy powinienem inwestować w kryptowalutę określonego typu, czy też ryzyko związane z szeregiem aktywów?

Poniżej przedstawiono kilka uwag, które pomogą Ci odpowiedzieć na te pytania.

Inwestorzy szukający zabezpieczenia

Wiemy, co myślisz, „dlaczego powinienem kupować kryptowalutę zamiast złota lub akcji? Cóż, nie ma powodu, dla którego nie powinieneś kupować obu.

Podobnie jak w przypadku wszystkich planów inwestycyjnych, różnorodność powinna odgrywać kluczową rolę w procesie podejmowania decyzji i zawsze należy uwzględniać dobre połączenie opcji inwestycyjnych o niskim, średnim i wysokim ryzyku.

Z technicznego punktu widzenia, chociaż Bitcoin i większość innych kryptowalut zalicza się do kategorii inwestycji wysokiego ryzyka, wiele z nich osiągnęło znacznie lepsze wyniki niż tradycyjne aktywa w ciągu ostatnich kilku lat i może nadal to robić w przyszłości.

Jednak to, co najbardziej wyróżnia inwestycje w kryptowaluty, to ich tendencja do przeciwstawiania się trendom obserwowanym na tradycyjnych rynkach.

Na przykład, podczas gdy metale szlachetne, takie jak złoto i platyna, pozostawały w stagnacji, Bitcoin przeżywał niesamowity wzrost. Podobnie, podczas gdy cena ropy naftowej spadała w latach 2015-2016, Bitcoin podwoił swoją wartość w tym samym okresie.

Kryptowaluty zapewniają również skuteczne zabezpieczenie przed nowoczesną teorią monetarną (MMT), która twierdzi, że rządy używają podatków do ograniczania inflacji, że mogą zasadniczo zarabiać pieniądze z powietrza, a rządy zmuszają obywateli do używania tej waluty.

Gdyby obecny model ekonomiczny kiedykolwiek się załamał, zdecentralizowane kryptowaluty, takie jak Bitcoin, mogłyby pozostać rentownymi magazynami wartości, stąd umieszczenie posiadaczy na silnej pozycji, gdyby sprawy naprawdę przybrały kształt gruszki.

Inwestorzy, którzy chcą zaparkować bogactwo poza zasięgiem rządu

Ponieważ większość kryptowalut została zaprojektowana tak, aby były zarówno zdecentralizowane, jak i odporne na cenzurę, w naturalny sposób zapewniają one dobry sposób na bezpieczne przechowywanie funduszy poza zasięgiem rządów i organów regulacyjnych.

Chociaż może się to wydawać przesadne, istnieją pewne istotne powody, aby rozważyć zaparkowanie przynajmniej części swojego majątku w kryptowalutach.

Prawdopodobnie jeden z najbardziej znanych jest znany jako „bail-in banku, czyli proces, w ramach którego bank legalnie bierze pieniądze od niezabezpieczonych wierzycieli (tj. Prawdopodobnie Ty i inni posiadacze rachunków) i wykorzystuje te pieniądze, aby uchronić się przed bankructwem.

W zamian za przymusowe poniesienie straty i uratowanie banku wierzycielom zapewnia się udziały w upadającym banku.

Na szczęście bail-iny są rzadkie, nie są niespotykane. Ostatni z nich miał miejsce na Cyprze w 2013 r. I był świadkiem konfiskaty posiadaczy rachunków niezabezpieczonych aż 9,9% swoich pieniędzy.

W przeciwieństwie do środków na koncie bankowym, akcji firmy lub metali szlachetnych, kryptowaluty nie można łatwo przejąć, co czyni je skutecznym sposobem bezpiecznego przechowywania wartości.

Ponieważ można je również tanio przenosić za granicę, posiadanie kryptowalut jest również realną alternatywą dla otwierania konta zagranicznego.

Jeśli naprawdę martwisz się stanem gospodarki i zadałeś sobie pytanie „czy powinienem kupić kryptowalutę? wtedy odpowiedź brzmi: tak.

Spekulanci szukający możliwości asymetrycznego ryzyka

Inwestorzy definiują „asymetryczne szanse związane z ryzykiem jako inwestycję, w której potencjalny zysk jest znacznie większy niż potencjalna strata.

Na przykład, jeśli okazja wymaga inwestycji w wysokości 1000 USD z ryzykiem całkowitej utraty kapitału, ale także szansa, że ​​wartość inwestycji osiągnie 1000000 USD, byłaby to możliwość asymetrycznego ryzyka.

Historycznie rzecz biorąc, rynek kryptowalut okazał się oferować wiele podobnych możliwości.

Stąd, chociaż całkiem możliwe jest poniesienie prawie całkowitych strat podczas inwestowania w kryptowaluty, inwestorzy mają również potencjał do masowego zwielokrotnienia swoich inwestycji w stopniu, który jest prawie niespotykany na innych rynkach.

Patrząc na przykład na Ethereum (ETH), gdybyś zainwestował podczas ICO 2014 i trzymał swoją inwestycję do dzisiaj, zarobiłbyś ponad 9000% ROI, co jest odpowiednikiem zamiany 10 000 USD na ponad 900 000 USD.

W momencie inwestycji maksymalna kwota, jaką możesz stracić, to 100% inwestycji, podczas gdy możesz potencjalnie zyskać 9000%.

Ogromna liczba kryptowalut była świadkiem fenomenalnych zwrotów dla inwestorów, w tym NXT (>1 000 000% ROI), IOTA (424 000% ROI) i NEO (378 000% ROI).

Z tego powodu nie jest konieczne identyfikowanie najlepszej kryptowaluty do inwestowania, ponieważ zwykłe rozłożenie inwestycji na koszyk obiecujących kryptowalut często prowadzi do znacznych zysków, które równoważą wszelkie przegrane wybory.

Chociaż kryptowalut księżycowych jest mniej niż kiedyś, nadal możliwe są znaczne zyski.

Na przykład wartość Egretia wzrosła ponad 250-krotnie od początku 2019 r., Podczas gdy większość głównych kryptowalut zwiększyła swoją wartość ponad trzykrotnie w tym samym okresie.

Ile kryptowalut należy kupić?

Zadając sobie pytanie „ile powinienem zainwestować w kryptowalutę? należy wziąć pod uwagę dwie główne kwestie: pierwsza to aktualna sytuacja finansowa, a druga to wiek.

Zazwyczaj młodsze osoby mogą ryzykować większą ekspozycję na kryptowaluty, ponieważ mają czas na odzyskanie potencjalnych strat bez szkody dla ich długoterminowych perspektyw.

Jednak osoby z poważnymi obowiązkami, takimi jak długi lub rodzina, którymi należy się opiekować, powinny zazwyczaj przyjmować bardziej niechętne do ryzyka podejście do inwestycji w kryptowaluty, inwestując tylko niewielką część dochodu do dyspozycji.

Podobnie jak w przypadku każdej inwestycji, zarządzanie ryzykiem ma kluczowe znaczenie i należy dołożyć starań, aby nigdy nie ryzykować więcej, niż jesteś skłonny stracić.

Ponieważ kryptowaluty są szczególnie zmienne i są uważane za inwestycję wysokiego ryzyka, zwykle nie zaleca się tworzenia z nimi większej części portfela inwestycyjnego.

Odpowiedź na pytanie „ile powinienem zainwestować w kryptowalutę? naprawdę zależy od twoich osobistych okoliczności życiowych i tolerancji ryzyka.

Mając to na uwadze, dobrą zasadą do naśladowania jest zasada 80/20, zgodnie z którą 80% dochodu do dyspozycji lokuje się w bezpieczniejszych opcjach inwestycyjnych, takich jak obligacje rządowe, a 20% w przypadku wysokiego ryzyka i możliwości uzyskania wysokich zysków, takich jak kryptowaluty.

Jak inwestować w kryptowalutę? (3 proste kroki)

Jeśli zastanawiasz się, jak kupić kryptowalutę, ten prosty samouczek jest dla Ciebie.

Pamiętaj, że chociaż ten samouczek pokazuje, jak inwestować w kryptowalutę na Coinbase, możesz również łatwo kupić kryptowalutę na eToro, a kroki są mniej więcej takie same.

1. Utwórz konto w Coinbase

Coinbase to zdecydowanie najprostszy sposób na zakup kryptowaluty. Oferuje prostą, bezpieczną i łatwą w użyciu platformę, która ułatwia każdemu zakup pierwszych monet.

Pierwszym krokiem do zakupu kryptowaluty jest utworzenie konta na Coinbase. Ten pierwszy krok zajmie tylko kilka minut, a pierwszy krok wymaga jedynie podania imienia i nazwiska, adresu e-mail i bezpiecznego hasła.

Po kliknięciu „Utwórz konto otrzymasz automatyczną weryfikacyjną wiadomość e-mail, którą należy kliknąć, aby aktywować konto.

Po kliknięciu linku weryfikacyjnego w e-mailu potwierdzającym, aby potwierdzić swój adres e-mail, następnym krokiem jest zalogowanie się do Coinbase i przejście podstawowej weryfikacji tożsamości.

Jest to powszechna praktyka wśród giełd kryptowalut, a Coinbase musi zweryfikować tożsamość swoich klientów, aby pozostać w pełni klientem.

Aby zakończyć proces weryfikacji tożsamości, wystarczy, że prześlesz zdjęcie dowodu osobistego lub paszportu, zdjęcie siebie i adres zamieszkania.

Po przesłaniu wymaganych informacji może minąć do 12 godzin, zanim Coinbase je przejrzy i Twoje konto zostanie w pełni aktywowane. Otrzymasz wiadomość e-mail, gdy tylko to nastąpi.

2. Wpłać środki na Coinbase (USD, EUR lub GBP)

Po pomyślnej weryfikacji Twojej tożsamości następnym krokiem jest zdeponowanie środków, których użyjesz do zainwestowania w kryptowalutę. W chwili pisania tego tekstu Coinbase obsługuje depozyty w USD, EUR i GBP.

Jest to również bardzo prosty krok i wymaga jedynie podania nazwy banku, własnego imienia i nazwiska oraz kwoty, którą chcesz zdeponować.

Po wypełnieniu tych pól kliknij „Kontynuuj. Zobaczysz teraz szczegóły konta bankowego Coinbase, na które musisz przesłać swoje środki przelewem.

Po wysłaniu transakcji zwykle zajmuje to 2-3 dni, zanim dotrą do Coinbase i możesz ich użyć do zainwestowania w kryptowalutę.

3. Kup kryptowalutę natychmiast

Gdy tylko wpłyną środki, możesz przejść do ostatniego kroku (który jest również najłatwiejszy ze wszystkich).

Wszystko, co musisz zrobić, to kliknąć zakładkę „Kup / Sprzedaj. Po kliknięciu karty zobaczysz następującą stronę:

Na tej stronie wszystko, co musisz zrobić, to wybrać kryptowalutę, którą chcesz kupić (na powyższym obrazku wybraliśmy Bitcoin), a następnie wpisać kwotę, którą chcesz kupić.

Następnie kliknij „KUP i gotowe!

Jesteś teraz dumnym posiadaczem kryptowaluty i jedną z pierwszych osób na świecie, które ją posiadają.