Dlaczego nikt przy zdrowych zmysłach nie powinien teraz zajmować się Bitcoinem

Category: Twojego Konta
17 lutego 2021

Woooohooo! Bitcoin jest gorący! Czas na imprezę, kochanie! Par… dzisiaj.

Poważnie – czy widziałeś kurs wymiany? Wielki za Bitcoin * – boom! A co z Johnem Woo, głównym analitykiem z Bank of America Merrill Lynch – z pewnością słyszałeś jego słowo z góry? To czyste złoto.Cytuję: „Uważamy, że Bitcoin może stać się głównym środkiem płatniczym w handlu elektronicznym i może stać się poważnym konkurentem dla tradycyjnych dostawców przekazów pieniężnych.

Aby zainwestować w Bitcoin, musisz być naprawdę bogaty, naprawdę idealistyczny lub naprawdę szalony.

Usłyszeć, że? „Główne sposoby płatności! Cha Ching! Czy czujeszzapachpieniędzy? Czy możesz tego spróbować? Gdzie jest jacht? Gdzie jest ten Cristal? Wszyscy będziemy bogaci! Czy mam rację?

Nie – prawdopodobnie nie. I, z miłości do Adama Smitha, musimy uspokoić piekło, zanim więcej osób zostanie rannych.

Jeśli zwracasz uwagę na Bitcoin – zwłaszcza jeśli dopiero zacząłeś zwracać uwagę w ciągu ostatnich kilku miesięcy – może się wydawać, że bez kilku Bitcoinów w portfelu dosłownie tracisz wirtualną gorączkę złota. Problem w tym, że to prawda – jeśli kupiłeś Bitcoin na początku tego roku, kiedy Bitcoin kosztował zaledwie 13 USD, lub w latach wcześniejszych, kiedy Bitcoiny można było kupić za grosze. Cena w chwili pisania tego tekstu: 1055 USD. (Zrezygnuj z tego – zobacz aktualizację poniżej.)

Połącz wzrost wartości Bitcoina wywołany pociskami balistycznymi i wybijanie setek nieprawdopodobnych milionerów ze wzrostem zainteresowania walutą cyfrową wśród rządów i głównych instytucji finansowych oraz ogólną ogólną świadomością, a teraz pozostaje nam szaleństwo, które sprawia, że ​​Charles Manson wygląda na dobrze wyważoną osobę.

Zaciekli fani Bitcoina uznają mnie za zdrajcę za to, że to powiedziałem, ale fakt jest taki: albo musisz być naprawdę bogaty, naprawdę idealistyczny, albo naprawdę szalony, aby zainwestować w Bitcoin.

Jeśli dzisiaj właśnie słyszysz o tej sprawie z Bitcoinem (witaj w Internecie!), Oto elementarz: Bitcoin to całkowicie cyfrowa waluta stworzona przez „osobę znaną jako Satoshi Nakamoto – która najprawdopodobniej nie faktycznie istnieją. Bitcoin nie jest kontrolowany przez żaden bank centralny ani inny podmiot. Transakcje bitcoinami są mniej więcej anonimowe – podobnie jak gotówka, ale w Internecie. Opłaty za przelew Bitcoinów z jednego tak zwanego „portfela do drugiego są niezwykle niskie w porównaniu z przelewem dolarów za pośrednictwem banku.

Masz to wszystko? Nie? Nie ma znaczenia – nie powinieneś bawić się Bitcoinem, chyba że masz pieniądze do spalenia.

W tej chwili Bitcoin jest całkowicie samoregulujący. Istnieje cały skomplikowany system, który utrzymuje walutę na stałym poziomie. Problem w tym, że na tym kończy się niedopatrzenie. Jak informował w piątek The New York Times, powodem, dla którego organy nadzoru finansowego nie odcisnęły jeszcze pieczęci na Bitcoinie, jest to, że „władze rządowe nie zgadzają się co do tego, które przepisy mają zastosowanie do Bitcoin – ani nawet co do tego, czym jest Bitcoin.

Zgadza się – rządy nie mogą nawet zdecydować, czymjestBitcoin . Już sam ten fakt powinien skłonić każdego odpowiedzialnego inwestora do ubiegania się o bunkier. (Jednak inwestorzy wysokiego ryzyka prawdopodobnie postrzegają brak interwencji rządu jako najcenniejszą cechę Bitcoina).

Bitcoin „free-for-all oznacza w praktyce to, że Twoja skrytka Bitcoin jest z grubsza tak samo chroniona jak pszczelarz nudystów. W przeciwieństwie do twojego konta bankowego, rząd federalny nie gwarantuje, że portfel Bitcoin jest bezpieczny. A jeśli ktoś ukradnie twoje Bitcoiny, policja prawdopodobnie nic z tym nie zrobi. Ponownie, jak donosi Times, „… za przestępstwa zawarte w sieci Bitcoin – takie jak kradzieże z pozornie renomowanych portfeli internetowych, w których przechowywane są Bitcoiny – prawie nie było żadnej odpowiedzialności.

OK, więc potrzebujemy trochę nadzoru ze strony rządu, a problem zostanie rozwiązany, prawda? Znowu źle! Przede wszystkim ludzie, którzy interesują się Bitcoinem, lubią toponieważrząd nie jest w to zaangażowany. To bezpaństwowiec, stary. Jest całkowicie wolny od The Man. A drugi wujek Sam przychodzi, aby upewnić się, że waluta młodzieńca gra zgodnie z zasadami, impreza się skończyła – wiele osób wypłaci pieniądze, wysyłając cenę do swobodnego spadku.

„Twórcy Bitcoin próbują pokazać, że pieniądze można z powodzeniem sprywatyzować – pisze Edward Hadas, redaktor ekonomiczny w Reuters Breakingviews, dla NYTimes.com. „Upadną, ponieważ pieniądze, które nie są emitowane przez rządy, są zawsze skazane na niepowodzenie. Pieniądze są nieuchronnie narzędziem państwa .

Krótko mówiąc, wszystko, czego potrzeba, aby cena Bitcoina spadła, to wskazówka dotycząca regulacji. Drugie, co się wydarzy – i prawie na pewno wydarzy się w końcu – Bitcoin prawdopodobnie sam się załamie i umrze. To znaczy, jeśli rząd nie zamorduje go pierwszy.

Jakiś haker z A-hole może zgarnąć całą twoją fortunę Bitcoin i odejść bez troski o świat.

Jeśli chodzi o używanie Bitcoin jako rzeczywistych pieniędzy, to też jest zły pomysł. Przede wszystkim nie jest to praktyczne. Możesz kupić wszystkie rodzaje rzeczy za pomocą Bitcoin, ale jeśli nie chcesz kupić czegoś nielegalnego, nie ma potrzeby używania Bitcoina. To tylko nowość. Ale to jest gorsze niż to. Ponieważ cena Bitcoina zmienia się z dnia na dzień – często drastycznie – możesz zapłacić za ten samochód znacznie więcej niż za dolary.

Ostatecznie Bitcoin to doskonały technologicznie i filozoficzniepomysł– taki, w którym ludzie są gotowi zapłacić prawdziwe pieniądze, aby mieć w nim udział. Jest fajny. To lekceważące. I tojestco niektórzy ludzie bardzo, bardzo bogaty.

Cena Bitcoina jest w tej chwili najwyższa w historii – i prawdopodobnie może skoczyć dziesięć lub sto razy wyżej, przez co ta podkładka anty-Bitcoin wydaje się absurdalna. Jednak nawet jeśli tak się stanie, nie będę żałował ani odrobiny żalu za zalecenie zwykłym ludziom, aby oszczędzali swoje życie z Bitcoin; jego wartość może równie łatwo – być możebardziejłatwo – spadek do $ 100 lub $ 1 lub obniżyć. A nawet jeśli tak się nie stanie, jakiś haker typu A-hole może wymazać całą twoją fortunę Bitcoin i odejść bez troski o świat.

Może nadejść dzień, w którym zainwestowanie pieniędzy w Bitcoin będzie miało sens. Ale teraz nie jest to czas.

* Aktualizacja: w ciągu kilku godzin od napisania tego artykułu kurs wymiany Bitcoin spadł do

825 $ (hurra!) – tylko jeszcze bardziej wzmacnia mój punkt widzenia . (ostatnia aktualizacja: 22:35 ET 12.8.13 )

Aktualizacja 2: Niektórzy z was napisali kilka doskonałych uwag, które wziąłem sobie do serca i zgłębiłem dalej.