Donald Tusk: jestem namawiany sluzace do kandydowania w szefa KE

Donald Tusk: jestem namawiany sluzace do kandydowania w szefa KE
Category: gospodarka
27 lipca, 2020

Premier Donald Tusk potwierdził po Brukseli, że jest namawiany do kandydowania na przewodniczącego Komisji Europejskiej. Zastrzegł jednak, że nie będzie w tej chwili decydował po tej sprawie. _ _

_ Niektórzy namawiają mnie dodatkowo, żebym kandydował w typach na szefa Komisji (Europejskiej) i owe głosy powtarzają się dość często, jednak jak państwo się domyślacie, to nie jawi sie byc czas do podejmowania tego rodzaju decyzji. Pozwólcie, że w stolicy polski, a nie zaakceptowac w Brukseli, będę mówił o tym, jak mam zamiar robić sam ze sobą _ – powiedział Tusk dziennikarzom tuż poprzednio szczytem UE.

Po jednego razu pierwszy partie polityczne w kampanii przed wyborami do Parlamentu Europejskiego mają wskazać swoich głównych kandydatów, którzy potem mieliby się ubiegać o stanowisko szefa KE. Wybory do PE odbędą się zapewne 22-25 czerwca 2014 r., a wybór szefa KE w lipcu 2014.

W ubiegłym tygodniu szef chadeków w PE Joseph Daul powiedział PAP, że Tusk jest jednym z potencjalnych kandydatów na przyszłego przewodniczącego Komisji Europejskiej. Chadecy zapewne znów obsadzą nastawienie szefa KE, jeśli wygrają eurowybory po 2014 roku kalendarzowego.

Wśród pozostalych potencjalnych kandydatów Europejskiej Partii Ludowej, prócz Tuskiem, Daul wymienił obecnego francuskiego komisarza UE ds. rynku wewnętrznego Michela Barniera, premiera Szwecji Fredrika Reinfeldta i luksemburską komisarz UE ds. sprawiedliwości Viviane Reding. Dodał, że także aktualny przewodniczący KE, wywodzący się z chadecji Jose Manuel Barroso może zechcieć zostać na trzecią kadencję. Mianem dobrego kandydata określił też premiera Łotwy Valdisa Dombrovskisa.

Głośno było też na temat poparciu ewentualnej kandydatury Tuska przez kanclerz Niemiec Angelę Merkel, co miałoby duże znaczenie, o ile CDU/CSU pod spodem jej wodzą wygrało nadchodzące wybory przy Niemczech. Przy komentarzach drukowanych wskazywano jednakze na opór Francuzów, którzy nie chcą, by szefem Komisji był polityk spoza strefy ó.

W kwietniu ekspert think tanku Centre for European Reform Hugo Brady pisał, że Donald Tusk wydaje sie byc _ zdecydowanym faworytem _ na swiezego szefa Komisji Europejskiej, natomiast jego minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski – dzieki nowego szefa unijnej dyplomacji.