Dotacje z Starego kontynentu będą mniejsze? Polska demonstruje, jak ciąć

Dotacje z Starego kontynentu będą mniejsze? Polska demonstruje, jak ciąć
Category: gospodarka
Author:
27 lipca, 2020

Walczymy na temat 80 mld euro wraz z Brukseli. Dysponujemy też strategię na wypadek, gdyby Unia chciała ciąć dotacje dzieki wyrównywanie różnic między obfitymi i biednymi krajami.

– T_ o będzie kluczowa dyskusja dla polskich interesów w nowym, unijnym budżecie w lata 2014-2020 _- tak minister az do spraw tych popularnych Mikołaj Dowgielewicz ocenił po rozmowie wraz z Polskim Radiem naradę przy Luksemburgu.

O godz. dziesieciu rozpoczęło się spotkanie unijnych ministrów dotyczące kształtu i wysokości unijnej polityki spójności, wyrównującej okazje w progresu biednych jak i równiez bogatych regionów Wspólnoty. Polska w biezacym budżecie wydaje sie największym do niej beneficjentem i zależy do niej na obronie hojnego pomocy także po kolejnych latach.

Tymczasem zasobne kraje, które więcej wpłacają do unijnej kasy aniżeli z niej otrzymują, chcą ograniczenia wydatków. Domagają się zmian przy projekcie budżetu przygotowanym za posrednictwem Komisję Europejską i cięć właśnie w polityce spójności. Minister sluzace do spraw europejskich Mikołaj Dowgielewicz powiedział, że Polska nie zgadza się na ów redukcje i szuka sojuszników.

_ a mianowicie Jeśli nalezy redukować, to idziemy wedlug wszystkich obszarach negocjacyjnych, także tych, z których najbogatsze kraje korzystają najbardziej. To znaczy, jeśli dysponujemy ciąć politykę spójności, to będziemy też ciąć rózne obszary, wraz z których korzystają płatnicy netto. Nie może być faktycznie, że cięcia w stosunku do propozycji Komisji przy największym zakresie dotkną najbiedniejsze kraje _ – powiedział Mikołaj Dowgielewicz. A zatem cięcia mogłyby dotknąć między innymi wydatków na naukę i badnia, politykę rozwojową, czy na rolnictwo.

Przy związku z kryzysem pertraktacje w sprawie unijnego budżetu w lata 2014-2020 będą najtrudniejsze z dotychczasowych. Ich wystarczy najwcześniej spodziewany jest na koniec roku. Aktualnie podstawą sluzace do rokowań wydaje sie projekt budżetu, który przy czerwcu przygotowała Komisja Europejska i który jest pomyslny dla Naszego kraju. Ze wstępnych wyliczeń wynika, że mogłaby ona dostać do 80 miliardów ó.