Eksperci: niepłodność kobiet często związana z endometriozą

Category: inne
27 lipca, 2020

Nawet piecdziesiat proc. przypadków niepłodności wśród kobiet może mieć związek z endometriozą. Wczesne zdiagnozowanie i uzdrawianie tego schorzenia znacznie zwiększa szansę dzieki zachowanie płodności – mówili lekarze jak i równiez pacjentki przy poniedziałek w konferencji prasowej w Warszawie.

Zainaugurowano nią Światowy Tydzień Świadomości Endometriozy, który jest obchodzony przy dniach 7-13 marca w ponad 30 krajach świata. W Polsce aranzuje go na raz drugi Polskie Towarzystwo Endometrioza. Nominalny patronat morzem tegorocznymi obchodami objęła małżonka Prezydenta RP Anna Komorowska.

„Choć endometrioza dotyczy na terytorium polski ok. 1 mln dziewczyn, ciągle wydaje sie byc mało znakomita w społeczeństwie i wśród lekarzy. To sprawia, że pacjentki uzyskują prawidłową diagnozę średnio po siedmiu latach, odwiedzając w międzyczasie paru specjalistów, jak gastrolog, ginekolog, urolog, proktolog, neurolog, a nawet psychiatra” a mianowicie podkreślił prof. Włodzimierz Baranowski, kierownik Kliniki Ginekologii jak i równiez Ginekologii Onkologicznej Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.

Tymczasem, wczesne wykrycie i leczenie endometriozy pozwala nie tylko ulżyć w dolegliwościach bólowych, ale też zapobiec mnóstwo jej poważnym konsekwencjom. Należą tu metrów. in. torbiele (tzw. czekoladowe) i utrata jajnika, zatrzymanie pracy flaków, utrata nerki, bezpłodność, przewlekłe bóle miednicy oraz konieczność wycięcia narządów rodnych.

Jak przypomniał ginekolog, endometrioza to przewlekłe schorzenie mające związek z obecnością błony śluzowej macicy (z łac. endometrium) w nietypowych miejscach a mianowicie poza macicą. Najczęściej wszczepy endometrium lokalizują się po obrębie narządów jamy brzusznej, tj. jajników, jajowodów, flaków, pęcherza moczowego, zewnętrznej ściany macicy. W duzym stopniu rzadziej znajdują się prócz jamą brzuszną – w szyjce macicy, sklepieniu pochwy, a znajdowano je w płucach lub w oku.

Mimo nietypowej lokalizacji, ogniska te reagują na okresowe zmiany hormonalne w organizmie kobiety, podobnie jak błona śluzowa macicy. Periodycznie przyrastają jak i równiez złuszczają się, powodując krwawienia, co jest przyczyną silnych dolegliwości bólowych. Towarzyszące wykladzinom stany zapalne prowadzą az do włóknienia tkanek, co co wiecej nasila bóle i może utrudniać zajście w ciążę, wyjaśnił prof. Baranowski. Oblicza się, że 38-50 proc. niepłodności dziewczyn może mieć związek sposród endometriozą. Dolegliwosc może się też objawiać wzdęciami, zaparciami, biegunkami jak i równiez zmęczeniem.

Kobietom cierpiącym na to schorzenie bóle mogą doskwierać w różnych okresach cyklu miesięcznego, nie tylko podczas miesiączki. Mogą być odczuwane przy dolnym danym odcinku pleców, po jelitach, w trakcie wypróżniania, oddawania moczu, stosunku seksualnego badz badania ginekologicznego. Często przyczyniają się do wyłączenia kobiety z życia zawodowego, rodzinnego, społecznego. Dolegliwosc nierzadko wydaje sie przyczyną problemów w związku, a nawet swoim rozpadu.

„Ból związany wraz z endometriozą różni się od zwykłego bólu miesiączkowego tym, że nie jest krótkotrwały jak i równiez związany wylacznie ze skurczami macicy, ale ma charakter rozlany, rozpierający, często promieniuje” – tłumaczyła prezes Naszego Stowarzyszenia Endometrioza Barbara Kossakowska.

Jej wedlug, dużą przeszkodą we przedwczesnym diagnozowaniu tego schorzenia wydaje sie byc brak zdolnosci na temat endometriozy w społeczeństwie. „Kobiety dorastają w przekonaniu, że ból jest nieodłącznym elementem kobiecości. Nie informują o bólach miesiączkowych swego lekarza, bo nie chcą być posądzone o hipochondrię. Bagatelizują też inne dolegliwości, np. jak ból w trakcie wypróżniania się czy współżycia” – podkreśliła.

Aby poprawić stan zdolnosci na temat choroby, Stowarzyszenie zaplanowało szereg działań, w tym metrów. in. telefoniczny dyżur ginekologa w dobach 7-10 marca w godzinach 10-16 (nr tel. 22 645 17 35), spotkania dla kobiet w różnych miastach Naszego kraju, dyżury chorych na endometriozę na Gadu-gadu i Skype. Więcej danych na ten temat można znaleźć w stronach serwisów internetowych (www.endometrioza.aid.pl., www.endometrioza.info.pl i www.endobol.pl). (PAP)

jjj/ tot

(Więcej w Serwisie Naukowym PAP – http://nauka.pap.pl/demo)