Emerytura bez podatków nie przepadła. Politycy PSL zapowiadają „walkę” o pomysł

Emerytura bez podatków nie przepadła. Politycy PSL zapowiadają „walkę” o pomysł
Category: gospodarka
Author:
27 lipca, 2020

Emerytura wyjawszy podatków jak i równiez składek? Fantazja każdego seniora. Taki pomysł na reformę ma Lokalne Stronnictwo Ludowe. Rządzący PiS wyrzucił pomysł do kubla, ale Ludowców to nie zniechęca. Będą zbierać podpisy pod obywatelskim projektem.

Wojna o rodzimych emerytów obstaje od dawna. Większość partii już dawno pokazała, jak chce przekonać seniorów az do oddania w nie głosu. W produkcji są zwolnienia ze składek, dodatki az do emerytur jak i równiez zachęta do pracy. Przy czwartek Sejm, głosami posłów PiS, zdecydował, że pomysły opozycji trafią do kosza.

PSL ofiaruje zwolnienie emerytów ze kazdego składek. a mianowicie Seniorzy zapłacili już swoje podatki, pracując ciężko poprzez czterdzieści, pięćdziesiąt lat po różnego wariantu systemach. To wszystko nie zostało w żaden sposób wyrównane. Zwolnijmy seniorów z płacenia podatków a mianowicie przekonuje Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL.

Kierownik PSL już zapowiedział, że jego partia wróci sluzace do sprawy. Jakim sposobem? Będzie zbierać podpisy pod obywatelskim projektem ustawy. Poinformowała o tym Polska Agencja Prasowa. Kosiniak-Kamysz zapewniał o tego rodzaju akcjach seniorów podczas sobotniego spotkania

Podest Obywatelska też ma swój pomysł w emerytury. Jak i równiez również przepadł w Sejmie. PO proponuje zwolnienie wraz z podatku dochodowego PIT, lecz tylko dla osób, które zdecydują się na dalszą pracę. Teraz od emerytury pobierana jak miesiąc wydaje sie byc składka w ubezpieczenie zdrowotne oraz podatek dochodowy. Podstawowa składka podatku dochodowego to 18 proc, składka zdrowotna wynosi dziewiec proc. istoty. I tenze pomysł trafił do kosza.

Opozycja będzie z projektami jednak wracać. Im bliżej wyborów, tym głośniej o nich będzie. W sprawdziliśmy już, która opcja dla seniorów wydaje sie najkorzystniejsza. Jak pomysł PiS przyjęliśmy dodatek 500+ dla seniorów. Przy ustach polityków tej partii pojawiał się wielokrotnie.

Przypominamy wyliczenia:

Jak duzo można zyskać?

W przypadku ofert Platformy Obywatelskiej, emerytura w wysokości tysiac zł brutto wynosiłaby już 910 zł netto. To zysk 56 zł przy ciągu miesiąca. Rocznie po portfelu byłoby o 672 zł więcej. Miesięczne świadczenie 1500 zł brutto da emerytom jak i równiez rencistom o 107 zł więcej. Po ciągu roku kalendarzowego będzie to więc przeszlo 1, dwa tys. zł. Przy emeryturze i rencie w wysokości 2 tys. zł brutto zysk miesięczny to już 159 zł. Zamiast wypłaty 1661 zł netto, rencista i rencista dostanie 1820 zł. Powinno sie jednak podkreślić, że takowa zmiana dotknęłaby tylko pracujących emerytów.

Lokalne Stronnictwo Ludowe nie uzależnia korzyści od aktywności profesjonalnej. W tym wypadku ludzie z najmniejszymi wypłatami od ZUS (1000 zł brutto) zyskałyby przy ciągu roku nawet jednej, 7 tys. zł. Emeryci z świadczeniem 2 tys. zł po ciągu roku kalendarzowego dostaliby iniekcja finansowy pod postacia 4 tys. zł. Jak miesiąc mieliby więcej o 339 zł.

Propozycja PSL dla emerytów i rencistów jest po miarę prosta. Ich świadczenie brutto dzieje się zwyczajnie netto, gdyż nie będzie w żaden sposób opodatkowane i oskładkowane. Pomysł wyłączenia emerytur jak i równiez rent spod PIT faktycznie nie jest nieznany. Już nieomal trzy okres temu Związek Przedsiębiorców i Pracodawców sugerował takie rozwiązania. Dlaczego? Na pobieranie podatku od świadczenia i tak przy całości wypłacanego przez państwo to przekładanie pieniędzy z jednej az do drugiej portfela.

Koszt?

Podest Obywatelska zarzeka się, że jej pomysł jest najtańszy – w najwyzszym stopniu ma kosztować 1 mld zł. I to kwota dla całego pakietu zmian, który posiada zachęcać ludzie starsze sluzace do pracy zarobkowej. Nie musi to jednak dziwić. Aktualnie PO ofiaruje, by prawo dotknęły tylko część emerytów. W ów sposób obcina koszty.

Najdroższy z perspektywy budżetowej jest pomysł PSL. Ludowcy szacują, że będzie to kilkadziesiąt miliardów złotych. PSL wyliczył, że na danym podatku oplacajacym sie budżet poniesie straty 15 mld zł. Nastepne 13 mld zł straci z tytułu składki na ubezpieczenie społeczne. To sprawia, że oprogramowanie kosztowałby łącznie 28 mld zł, czyli więcej niż rok aplikacji Rodzina „500+”. Takie koszty zakładają z kolei, że modyfikacje dotkną zwyczajnie wszystkich.

Jak duże są to pieniądze? Na 19 mld zł rocznie oblicza resort bliskich koszt rozszerzenia programu „Rodzina 500+” w pierwsze maluch bez kryterium dochodowego. Pozostałe 9 mld zł to koszt połowy corocznej składki Polski sluzace do UE. wielokrotnie za pośrednictwem mediów społecznościowych pytał Władysława Kosiniaka-Kamysza na temat to, skąd PSL planuje wziąć tego rodzaju środki. Polityk wielokrotnie nie zaakceptowac odpowiadał, choć na Twitterze jest energiczny.