Euro, frank i jen mają najwięcej do stracenia

Category: waluty
Author:
27 lipca, 2020

Pewien wzrostowy tydzień na rynku akcji nie czyni od razu podstawy do trwalszego odreagowania, szczególnie, że wymiana handlowa na rynku ropy wciąż nie zaakceptowac daje czystych sygnałów. Lecz przy przycichnięciu obaw na temat spowolnienie Chin, optymistycznych sygnałach z ekonomii USA, ale jednocześnie tuz przy mniejszej determinacji Fed az do dalszych podwyżek, aktywa odwazne są w coraz wyzszej drodze az do odreagowania. EUR, CHF i JPY mają najwięcej do stracenia.

Ważnym wydarzeniem przyszłego tygodnia będzie szczyt G20 w Szanghaju 26-27 lutego. Choć mało prawdopodobne jest, aby przywódcy uzgodnili wspólne stanowisko gwoli stabilizacji rynków finansowych, lecz przynajmniej Chiny, jako mistrz szczytu, dla osłabienia potencjalnej krytyki mogą zaangażować się w działania na polu gospodarczym jak i równiez w sprawie kontroli kapitału, które sposród entuzjazmem zostaną przyjęte poprzez pozostałych liderów. Złagodzenie trwogi o deprecjację juana jak i równiez podniesienie indeksów akcji przy Chinach może dać paliwo dla podtrzymania pozytywnego sentymentu w globalnym ujęciu.

Kalendarz z AMERYCE jest bogatszy w końcówce tygodnia, gdyż wcześniej informacje o sprzedaży domów (wt i śr) to drugorzędne publikacje. Zamówienia na rzetelna trwałego użytku za styczeń będą najważniejszym punktem. Po silnym tąpnięciu o piec proc. m/m w grudniu oczekiwany wydaje sie wzrost to 2, szesc proc. Dane pomogą po ocenie siły gospodarki AMERYCE na początku roku jak i równiez lepszy odczyt powinien osłabiać obawy o wystąpienie recesji. PKB za IV kw. (pt) posiada zostać zrewidowane do 0, 5 proc. z 0, 7 proc. głównie na bazie niższej energii zapasów. Uwagę skupi też preferowany przez Fed miernik inflacji PCE Core (pt), gdzie spodziewany jest rozwój do 1, 5 proc. r/r. Spośród przedstawicieli Fed usłyszymy opinie od Fischera (wt), Kaplana (śr), Bullarda, Lockharta jak i równiez Williamsa (czw) oraz Powella i Brainard (pt). W przypadku, że rynki finansowe pozostaną w pozadanej stabilizacji, USD powinien umacniać się do walut defensywnych, ale wraz z problemami względem walut ryzykownych.

W strefie euro PMI w poniedziałek posłużą tylko za poswiadczenie ochłodzenia koniunktury, ale nie stanowią bazowego impulsu dla rynków finansowych. Niemiecki zestawienie Ifo (wt) również winien wskazać dzieki pogorszenie nastrojów i tylko od skali spadku zależy, lub rynek uzna odczyt zbyt rozczarowanie. Największa wrażliwość EUR będzie dotyczyć inflacji HICP (czw), gdzie słaby odczyt będzie podsycał oczekiwania dzieki reakcję wraz z strony ECB. Wprawdzie cięcie stopy depozytowej o dziesiec pb na marcowym posiedzeniu jest już zdyskontowane, nie musi to powstrzymywać przed odbudową krótkich sytuacji w EUR.

W Uk mamy wylacznie rewizję PKB za IV kw. (czw), gdzie przewiduje się podtrzymania kwartalnej energii na poziomie 0, 5 proc. k/k. Poza tym temat Brexitu w obliczu ustaleń kończącego się dziś szczytu UE pozostanie czynnikiem dominującym zmienność FUNTóW. W Szwajcarii wyróżnia się tylko wystąpienie prezesa SNB Jordana (wt), gdzie zapewne kolejny przy jednym spotkaniu usłyszymy o przewartościowaniu franka. Ale nic ponadto, podczas gdy EUR/CHF podtrzymuje się wiecej niz 1, dziesieciu. W Szwecji sprzedaż detaliczna w kwietniu (pt) musi odreagować grudniowe spadki. Wcześniej (pon) poznamy zapiski z ostatniego posiedzenia Riksbanku, w którym miejscu doszło az do cięcia stóp procentowych na temat 15 pb. Interesujące będzie, ile wciaz bank wydaje sie gotowy ciąć stopy i jakich powodów (ECB? ). Dzień później prezes Ingves będzie przemawiał w parlamencie. W Norwegii stopa bezrobocia (pt) jest jedynym istotnym punktem. Pozostajemy negatywnie nastawieni do CHF w średnim terminie z SEK oferującym najsolidniejsze baza fundamentalne.

Stopa bezrobocia (wt) jest jedyną figurą w kalendarzu wraz z Polski wraz z bliskim zera wpływem dzieki rynek walutowy. To (ponownie) skazuje złotego na podążanie za sentymentem globalnym, który w ostatnich dniach jest coraz bardziej przychylny dla rynków wschodzących. Technicznie 4, 37 pozostaje główną barierą gwoli dalszej aprecjacji złotego.

Odczyty danych wraz z Japonii rzadko mają wpływ na sektor, ale sposród najbliższym odczytem inflacji (pt) może być inaczej. Inflacja bazowa (bez cen świeżej żywności) dzierzy spaść przy styczniu az do 0 proc. r/r z 0, 1 proc. w grudniu. Ostatnie sapki cen surowców zwiększają ryzyka niższego odczytu, stanowiąc podstawę do oczekiwania dalszego luzowania ze strony BoJ. O ile sentyment rynkowy nie zaakceptowac ulegnie drastycznemu pogorszeniu, czas będzie działał na niekorzyść sprzedających USD/JPY.

W Australii ubogi kalendarz zawiera wylacznie dane na temat wydatkach inwestycyjnych przedsiębiorstw (CAPEX) za IV kw. (czw), choć to prognozy wydatków na nastepne kwartały będą tutaj istotniejsze. Słaba wizerunek sektora wydobywczego nie będzie niespodzianką, jednak jeśli przy innych segmentach gospodarki pojawi się mniejsza chęć az do inwestycji, to będzie budować presję względem luzowania RBA (decyzja 1-wsza marca). Nie oczekujemy obniżki, jednak relatywnie wysoki poziom AUD/USD rodzi niebezpieczenstwo bardziej gołębiego komunikatu. W konsekwencji presja w AUD może sie wzmacniać już po przyszłym tygodniu.

Z Nowej Zelandii dysponujemy jedynie saldo handlu zagranicznego (czw). Przy przyszłym tygodniu nie ma istotnych publikacji makro z Kanady, co skazuje USD/CAD dzieki poddanie się rynkowemu sentymentowi i wahaniom cen ropy naftowej. Sądzimy, że zbyt zbyt optymistycznie podchodzi do szans zahamowania wzrostu podaży przez państwa OPEC, dzieki czemu widzimy większe pole do obniżenia się cen materialu, a za nim deprecjacji CAD (i także AUD).