Fala wyprzedaży przetoczyła się przez Azję i Europę

Fala wyprzedaży przetoczyła się przez Azję i Europę
Category: gielda
Author:
27 lipca, 2020

Większość parkietów notuje dziś spadki, na które oprócz ogólnego leku związanego sposród sytuacją w wschodzie, wpływały także słabsze dane ze strefy euro oraz obawy o chińską gospodarkę.

Fala wyprzedaży przetoczyła się od momentu Azji poprzez Europę jak i równiez dopiero zniżka wyhamowuje po USA. Indeksy azjatyckie zniżkują z tegoz samego wzgledu co miedź, czyli sposród obaw o kondycję chińskiej gospodarki. Jest to temat poruszany od urlopu, kiedy to poznaliśmy nienajlepsze dane makroekonomiczne z Państwa Środka (eksport z Chin spadł na temat 18, 1%).

Chińskie akcje od początku roku straciły już 15%. Natomiast europejskie parkiety zniżkowały również wedlug publikacji informacji o produkcji przemysłowej wraz z strefy ó. W styczniu w ujęciu miesięcznym spadła ona na temat -0, 2% przy konsensusie na poziomie 0, 5%. Sentymentu nie usprawnia także sytuacja na wschodzie, gdzie inwestorzy wycofują kapitał z rosyjskiej giełdy, która również regularnie kieruje się na południe. Powyższe faktory negatywnie wpływają również dzieki GPW, zas indeks WIG20 pogłębia spadki, kierując się prawdopodobnie po okolice 2280 pkt., dokad dopiero wypada lokalne pomoc w postaci niedomkniętej wcześniej luki hossy. Najbliższy istotny opór to wówczas okolice 2450 pkt.

Oprócz wspomnianych informacji ze tereny euro poznaliśmy także wypowiedzi członka EBC, Petera Praeta, który stwierdził, że podaż pieniądza po strefie euro jest ekstremalnie niska, publikacja protokołów po posiedzeniu EBC może polepszyć komunikację z rynkiem, natomiast forward guidance jest pożytecznym narzędziem. Natomiast bardziej istotne dla sektorze były wypowiedzi niemieckiego ministra finansów Wolfganga Schaeuble, który oznajmił, że stopy procentowe w zonie euro są za niskie z germanskiego punktu widzenia.

Łącząc owe dwie wypowiedzi można dojść do moralu, że EBC nie będzie już luzować polityki monetarnej nawet pomimo utrzymującej się niskiej inflacji. Byłby to możliwe tylko w momencie wystąpienia bardzo pejoratywnego szoku wraz z strony wskaźnika wzrostu wartosci. Taka wiadomosc nie jest również korzystna na rzecz inwestujących przy akcje, ponieważ giełdowe byki lubią jakim sposobem najniższe stopy procentowe, zas najlepiej wraz z perspektywą luzowania polityki monetarnej.

Jutro przedstawimy kolejne informacje z Chin. Będzie to produkcja przemysłowa, sprzedaż detaliczna oraz inwestycje w aglomeracjach miejskich. Będą to nadrzedne odczyty, które zdeterminują pewnie otwarcie wlasnego parkietu. Sposród USA natomiast poznamy efekty sprzedaży szczególowej oraz ilość złożonych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych.

WIG20 zakończył notowania -1, 31 proc. spadkiem, DAX spada o -1 proc., CAC40 na temat -0, jedenastu proc., zas w AMERYCE indeks S&P500 jest notowany -0, dwunastu proc. ponizej kreską, DJIA zniżkuje tylko o -0, 11 proc. z kolei Nasdaq rośnie na temat +0, 17 proc.