Fundusze złota - na czymże zarabiają?

Ponad 100 proc. zysku z funduszu złocista? Tak, to możliwe

Zyski ze złota mogą płynąć z wielu źródeł. Niektórzy kupują sztabki i monety bulionowe, an inni inwestują w fundusze. Ostatecznie jednak to stopy zwrotu posiadają znaczenie, a w przypadku funduszy, zarobek jest liczony w tym roku po tempie trzycyfrowym.

Na inwestycji w kopalnie zbijają kokosy

W Polsce mamy do odwiedzenia wyboru sześć funduszy złota. Paradoksalnie jednak w ich portfelu nie znajdziemy ani jednej sztabki lokacyjnej. Na czym więc osiągają? PKO Akcji Rynku Złota po brzegi wypełniony wydaje się być akcjami spółek zajmujących się wydobyciem lub przetwarzaniem stopu.

W teorii, profity takich przedsiębiorstw podążają zbytnio cenami złota, ale dzięki dźwigni operacyjnej tych firm mogą przynosić wyższy zarobek niż sam kruszec. Jak na przykład jest w praktyce? Srebro przez rok podrożało w dolarze o ponad dwadzieścia proc.

Foto: Investing. com Notowania złota przy dolarze

W tym momencie PKO Akcji Rynku Złocista dał zarobić… 104, dziewięć proc. i jest to najwyższy wynik z wszystkich funduszy inwestycyjnych, dostępnych na krajowym rynku.

Foto: Analizy. pl Notowania funduszu PKO Akcji Branży Złota

Najwięcej, bo więcej niż 9 proc., zajmują przy portfelu funduszu akcje kanadyjskiego producenta złota - Detour Gold Corp. Zarządzający postawił też m. in. na walory Barrick Gold, która działalność wydobywczą prowadzi m. in. w Argentynie, Australii, Kanadzie, Chile, Arabii Saudyjskiej, USA i Zambii. Przeszło 75 proc. produkcji firmy pochodzi z Ameryki Północnej i Południowej. Notowania obu firm wzrosły w dwanaście miesięcy o… 200 proc.

Warto jednak pamiętać, iż ze względu na strukturę portfela, fundusz charakteryzuje się bardzo dużą zmiennością stóp zwrotu. Notuje sowite profity w momentach dobrej koniunktury, ale również wysokie szkody w słabszych okresach dzięki rynku złota.

- Od początku działalności, czyli od maja 2015 r., jego miesięczne wyniki wahały się od minus 21 proc. do plus 21 proc. – zwraca uwagę Kamil Koprowicz, analityk Analiz Online, firmy badającej rynek funduszy na terytorium polski.

Kontrakty terminowe też zostawiają zarobić

Najbliżej złota są fundusze, które wykorzystują kontrakty szybkie. Cóż to takiego? Jest to umowa dwóch witryn internetowych o wykonanie transakcji nabycia, w której kupujący zobowiązuje się do nabycia, a sprzedający do sprzedaży określonej ilości danego porządna, po określonej cenie i w określonym czasie. Co może być przedmiotem sprawie? Wszystko – m. in. surowce, akcje, waluty i indeksy giełdowe.

Zawierający transakcje terminowe mają nazwane poglądy na to, jak kształtować się będzie wartość danego dobra. Mówiąc klarownie - kupujący zakłada, iż np. złoto będzie drożało, a sprzedający jest z kolei przekonany, że będzie tanieć. W ostatecznym rozrachunku profit osiąga ten, kto miał rację.

I także w przypadku funduszy Investor Gold FIZ, Quercus Gold i Superfund Goldfuture mieszaniny zwrotu uzależnione są od tego, czy cena złota porusza się zgodnie spośród kierunkiem zajmowanej pozycji. Zasoby finansowe zarabiają też na odsetkach od depozytu zabezpieczającego. Często stopa zwrotu wzmacniana jest również dźwignią finansową. Rezultat? Quercus Gold, jedynie przy tym roku, zyskał nieomal 23 proc., Superfund Goldfuture zarobił niecałe 17 proc., an Investor Gold FIZ - ponad 24 proc.

Foto: Analizy. pl stopy zwrotu funduszy złocista

Żółty kruszec wciąż ma szansę drożeć

Złoto od dawien dawna rozpatrywane jest jako bezpieczna przystań w czasach niepewności. Natomiast tej ostatnio nie brakuje. Zaczęło się od podejrzanych prognoz wzrostu gospodarczego na świecie. Potem pojawiły się obawy o losy Brexitu, a w USA rosły szanse na nominację Donalda Trumpa w jesiennych wyborach prezydenckich.

I choć złoto mocno już podrożało, to wciąż otoczenie potęguje dalszym zwyżkom. Przed naszym biurem wybory w USA. Jeśli wygra Donald Trump okazać się może złoto przebije 1500 dolarów za uncję. Dodatkowo, niepewność na świecie związana z poparciem gwoli populistycznych idei – bądź to w wykonaniu Francuzów, Brytyjczyków, czy Amerykanów a mianowicie może zachęcić banki główne do dalszego luzowania polityki pieniężnej.

- Wierzymy, że popularność złota dzięki rynku będzie rosła. Skorzystają na tym również akcje spółek, wydobywczych, które potrafią nawet spisywać się w dużym stopniu lepiej od samego kruszcu – prognozują James Luke i Mark Lacey, zarządzający funduszami Schroders.

Aby zainwestować w fundusz złota wystarczy nawet 100 zł. Zakupu można dokonać poprzez internet.

Tagi: zasoby finansowe złoto zysk Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Wydawane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w odnośnik „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku są pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem punkt widzenia o likwidacji OFE. W jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy aktywny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę według aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI znał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie