Gazprom przez Nord Stream przekupuje Gotlandię – media

Category: inne
Author:
27 lipca, 2020

*Rosyjsko-niemiecko-holenderska spółka Nord Stream, której większościowym właścicielem wydaje sie byc rosyjski, dozorowany przez państwo Gazprom, oldschoolowa się poprawić swój wizerunek w Szwecji i do tego przekupuje miejscowe władze dzieki Gotlandii a mianowicie podał w czwartek sieciowy portal informacyjny „Mentoronline”. *

Wedlug portalu, Nord Stream, który projektuje, zas także będzie budować i eksploatować Gazociąg Północny na dnie Bałtyku z Rosji do Niemiec, obiecał samorządowym władzom szwedzkiej wyspy pomoc ich projektów sumą 1-wsza, 8 mln euro. Po ciągu bieżącego roku podpisano niektóre wraz z umów jak i równiez część pieniędzy trafiła już do gminnych kas.

Większość tych środków ma być przeznaczona w modernizację małego portu w miejscowości Slite na wschodnim wybrzeżu wyspy. Port będzie służył budowniczym gazociągu, metrów. in. w charakterze baza przeładunkowa i składowisko materiałów. Sporą sumę przeznaczono dla miejscowego muzeum, zeby mogło prowadzić podwodne czynnosci archeologiczne. Trzecia czesc celem wydaje sie wsparcie istniejącej w Visby (stolica wyspy) uczelni a mianowicie chodzi na temat wspólne wraz z niemieckim uniwersytetem w Rostoku badanie ekologii Bałtyku.

Tolerancja finansowej sugestii Nord Stream wywołała już protesty. Tym bardziej, że władze Gotlandii, nieopodal której posiada biec gazociąg oraz powstać kontrowersyjna stała platforma serwisowa, są równocześnie jedną ze szwedzkich instancji mających oceniać skutki wybudowania bałtyckiej rurki.

W naszej roli władze wyspy winny być po pełni bezstronne. Tymczasem, jak powiedział Stefan de Maecker z Partii Ochrony Środowiska-MP, przyjmując propozycję Nord Stream „utraciły ów kredyty już wiarygodność, a spółka ma uprawnienie uważać, że kupiła ich zgodę w budowę gazociągu”.

Jeden sposród posłów do szwedzkiego parlamentu, Rolf Nilsson, oświadczył, że takie pieniądze płaci się, by wpłynąć na decydentów i w opinię publiczną. „Dla Nord Stream obiecana suma to zaledwie błąd buchalteryjny. Na rzecz Gotlandii to ogromne pieniądze”.

Gotlandzka struktura MP skierowała w tej sprawie skargę do sądu, stwierdzając, iż prawdopodobnie dopuszczono się złamania prawa. Zawiadomiony przez wciaz inne ludzie wydział prokuratury do batalii z korupcją odrzucił jednakze, ze względów formalnych, moral o wdrożenie śledztwa. Przy szwedzkim nieomal jest poniewaz mowa na temat korumpowaniu łapówką pojedynczych osób, nie ma z kolei słowa na temat przekupywaniu całej władzy samorządowej.

Michał Haykowski(PAP)

mih/ ro/