Długi spółek z GPW w 2018 r.

Rosną długi spółek z GPW. To już prawie 38 mln zł

Rośnie zadłużenie giełdowych spółek. W pierwszym półroczu wzrosło do niedaleko 38 mln zł. Do Krajowego Rejestru Długów Biura podróży Informacji Gospodarczej długi wpisane ma 57 krajowych korporacji notowanych na warszawskiej giełdzie.

- Aktualne pożyczka giełdowych spółek jest najwyższe w niemal trzyletniej historii badania - wskazał prezes Krajowego Rejestru Długów Lokum Informacji Gospodarczej Adam Łącki. Dodał, że w niemałej mierze przyczynił się do odwiedzenia tego wzrost problemów spółek z branży budowlanej.

Jak wynika z doświadczenia "Długi spółek giełdowych", 23 maja 2018 roku dzięki głównym rynku Giełdy Dokumentów Wartościowych w Warszawie notowanych było w sumie 427 krajowych spółek. Po pierwotnego weryfikacji w Krajowym Rejestrze Długów okazało się, iż 57 z nich jest dłużnikami, których niezapłacone po terminie zobowiązania wynoszą 37, 88 mln złotych. Na tę kwotę składa się 1108 zobowiązań wobec 198 wierzycieli.

- Poprzednio, plus minus pół roku wstecz, w gronie 428 rodzimych firm notowanych wówczas na polskiej giełdzie było 62 dłużników. W ostatnich sześciu miesiącach ich liczba zmniejszyła się o pięciu, lecz ich dług wzrósł o ponad 9 mln złotych. To oznacza, że przy tym czasie powiększył się niemal o jedną trzecią - wyjaśnił Łącki.

Pierwsze miejsce co do wysokości zadłużenia zajmuje spółka specjalizująca się w sprzedaży towarów elektrycznych, której dług nabiera ok. 7, 5 mln zł. Na kolejnych tytułach znalazły się spółka wraz z branży budowlanej oraz informatycznej. Ich zadłużenie wynosi właściwie niemal 4, 9 i 4, 3 mln złotych. W ostatnich sześciu miesiącach wartość wpisanych do KRD zobowiązań w przypadku krytycznej firmy spadła, a w wypadku pozostałej - wzrosła.

Budowlanka rządzi

Liderem w ujęciu sektorowym jest natomiast usługi budowlane, która w gronie 57 spółek z GPW notowanych w Krajowym Rejestrze Długów ma 17 przedstawicieli (poprzednio 13) z długiem w wysokości 16 mln zł. (poprzednio 9, 4 mln zł). Obecnie budowlanka ma około 30-procentowy udział w liczbie dłużników oraz przeszło 42 procent udziału po łącznym zadłużeniu wszystkich dłużników notowanych na GPW - wyliczył KRD.

Dwa kolejne miejsca w rankingu sektorowym zajmują szeroko pojmowana branża technologiczna (głównie telekomunikacja i informatyka) oraz walutowa. Oba segmenty mają po ośmiu przedstawicieli. 42 proc. dłużników notuje zyski, jakie możliwości piąty wypłacił dywidendę - podało KRD.

W gronie giełdowych dłużników cena rynkowa 20 spółek nie zaakceptować przekracza 10 mln złotych. Kapitalizacja kolejnych 17 przedsiębiorstw znajduje się po przedziale od 10 do 100 mln złotych, zaś 12 od 100 milionów złotych do miliarda. Spółek z wyceną powyżej miliarda złotych jest w sumie 8.