„Górnictwo wstało z kolan”. Rząd chwali się wynikami branży

Category: system gospodarczy
Author:
27 lipca, 2020

Obecny rok w górnictwie węgla kamiennego pokazuje, że branża wstała z kolan – powiedział podczas otworzenia targów górniczych wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. Jak wyjaśnił, to konkluzja nie tylko na bazie wyników, jednak też rozmów z przedstawicielami sektora.

We wtorek wiceminister wystąpił po premier Beacie Szydło w trakcie oficjalnego otworzenia Targów Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego „Katowice 2017”.

Tobiszowski, jak podkreślił a mianowicie zgodnie z sugestią przedstawicieli środowiska górniczego a mianowicie skierował wyrazy podziękowania szefowej rządu zbyt dotychczasowe pomoc dla branży. – Znamy, że wyjawszy wsparcia, bez takiego zaangażowania pani premier, jakie dostało całe środowisko górnicze, nie bylibyśmy tutaj, jako cała branża sektora węgla kamiennego. Za to z ramienia wszystkich bardzo dziękuję a mianowicie powiedział.

a mianowicie Ten dwanascie miesiecy, nie tylko jeśli chodzi na temat wyniki, lecz również projekty inwestycyjne, debaty, które toczą się z wami, ze środowiskiem zaplecza górniczego, jeśli chodzi o maszyny, na temat innowacyjność a mianowicie pokazuje, że górnictwo wstało z kolan i rozpoczyna zajmować właściwe miejsce po naszej strukturze przemysłowej w Polsce – ocenił wiceminister powazny za górnictwo.

Zastrzegł, że ta diagnoza nie oznacza braku wyzwań. Uznał jednocześnie, że obecność szefowej rządu na otwarciu ważnych targów branżowych jest „dobitnym sygnałem, że rynek węgla kamiennego zaczyna wracać do tej roli, jaką powinien pełnić, czyli zaplecza seo surowcowego polskiej energetyki”.

Tobiszowski przypomniał, że w 2015 r. glówne spółki węglowe znajdowały się praktycznie w skraju upadłości, a cały tamten rok przyniósł łącznie sektorowi niemal 4, 7 mld zł strat. Wskazał, że po kolejnym r. strata ów wyniosła już tylko przeszlo 400 mln zł.

– Nasze środowisko zdołało odrobić gigantyczną stratę w ciągu roku i trzeba pamiętać, że ów wysiłek całego środowiska – managementu, strony www społecznej, czlonków rządu – przynosi efekty, bo i w tym roku zbyt pierwsze półrocze jesteśmy sposród wynikiem dodatnim i przypuszczalnie koniec roku kalendarzowego będzie dogodniejszy niż planowaliśmy – oszacował wiceminister energii.

Podkreślił, że przed branżą nadal stoją wyzwania. Przypomniał, że okazywane już założenia polskiego miksu energetycznego wskazują na stabilną w nim rolę węgla kamiennego i brunatnego. Z tymze będą wiązały się wyzwania inwestycyjne, o których zdaje sobie sprawe już zaloga zarządcza tychze segmentów wydobycia.

Tobiszowski podkreślił, że założenia istotnej surowcowej roli węgla kamiennego w naszym kraju w perspektywie roku 2030, a także 2050, zostało już przedłożone w negocjacjach z Komisją Europejską. a mianowicie I są one dzieki wstępnym etapie zaakceptowane a mianowicie zaznaczył.

– Tym bardziej dziękuję, że państwo i tym razem w 2017 r. naprawde mocno eksponujecie efektywność i postęp technicznym, jeśli chodzi o zarządzanie, o urzadzenia ochronne w odcinku węgla kamiennego. Bo nie zaakceptowac da się zarządzać skutecznie tym sektorem bez nowoczesnych maszyn jak i równiez rozwiązań. ów nam będą potrzebne, abyśmy utrzymali stosowną ilość inwestycji i odpowiedzieli na zapotrzebowanie na polski węgiel po polskiej energetyce – wyjaśnił wiceminister.

Wskazując na rolę polskich spólek zaplecza okołogórniczego w eksporcie Tobiszowski przypomniał, że zamówienia dla tych propozycji spływają z różnych części świata. Ocenił, że pomoc rządu przełoży się dzieki jeszcze większą łatwość wybywania polskich firm ze swoją ofertą w świat.

– Chcielibyśmy po kolejnym etapie, aby nasze know-how związane z polskim sektorem wydobywczym również rozprzestrzeniało się po różne części świata, bo na tym możemy robić interes i umiemy to robić, bo jesteśmy przykładem, że w rzemiośle górniczym pokonujemy bariery – i to w galezi węgla kamiennego i po miedzi, lecz również dzisiaj bardzo mocno nowe technologie próbujemy wdrażać po sektorze węgla brunatnego – podkreślił wiceszef resortu ciepla.

Tobiszowski zwrócił także uwagę na stosunki przyszłorocznego szczytu klimatycznego po Katowicach, z którego a mianowicie jak zaznaczył – będzie płynął sygnał z Polski do Swiata dotyczący roli nowoczesnych technik węglowych. – To również pokazuje, że wstaliśmy w ponizszym sektorze węgla kamiennego z kolan a mianowicie ocenił.

a mianowicie Za ten rok, zbyt cały sezon od 2015 r. serdecznie dziękuję jak i równiez zapraszam sluzace do dalszej współpracy wszystkie środowiska, abyśmy umieli pokazać, że – co, jak jak – lecz my umiemy wydobywać węgiel i potrafimy na tym robić biznes – skonkludował wiceminister.

Targi Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego „Katowice 2017”, największa takie impreza na terytorium polski i jedna z największych na świecie, rozpoczęła się we wtorek w metropolii Górnego Śląska. Przyjechało dzieki nią przeszlo 300 wystawców z kilku krajów. Pierwotnego oferta prezentowana jest na ponad dwadziescia tys. metrów kw. powierzchni wokół hali katowickiego „Spodka” oraz przy przylegającym Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Organizowane jakie mozliwosci dwa lata targi i towarzyszące dywanom seminaria potrwają do piątku.

Dostrzez także: Majątki polityków. Premier Beata Szydło