Informacje z Naszego kraju ważną wskazówką dla RPP

Category: waluty
Author:
27 lipca, 2020

W tym tygodniu inwestorzy poznają kolejną serię raportów makroekonomicznych z polskiej gospodarki obejmujących III kwartał br. Zapoczątkują ją nowoczesne dane na temat wynagrodzeniach jak i równiez zatrudnieniu. Będzie to ważna wskazówka dla RPP, zas więc i dla złotego.

Wydarzeniem wtorku na krajowym rynku walutowym będzie publikacja najnowszych informacji o wynagrodzeniach i zatrudnieniu. Główny Urząd Statystyczny opublikuje je na temat godzinie czternascie: 00. Rynek oczekuje, że w lipcu przeciętne wynajecie w polskim sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 0, jedenastu proc. w zaleznosci rocznej, jakkolwiek wynagrodzenia zanotowały wzrost o 3, szóstej proc. Miesiąc wcześniej było to wlasciwie 0, 7 proc. R/R i trzy, 5 proc. R/R. Informacje te, z uwagi że obejmują już III kwartał, będą ważną wskazówką dla Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Skutkiem tego będą ów lampy równie taką wskazówką ws. stóp procentowych dla rynku. Odczyt poniżej konsensusu zwiększy oczekiwania w ich cięcie na wrześniowym posiedzeniu Porady, co musi przełożyć się na osłabienie złotego. Bardziej wartosciowe mogą prowokować odwrotną reakcję.

Rodzimy rynek walutowy będzie dziś żył nie tylko krajowymi danymi. Będzie też reagował na to co dzieje się na rynku obligacji i które nastroje będą dominować na rynkach publicznych. Na drugi plan maja obowiazek natomiast zejść doniesienia z Ukrainy. Jezeli oczywiście przy jakiś szczególny sposób nie zaakceptowac będą ona dawać perspektywie na biskie uspokojenie sytuacji na wschodzie tego kraju lub też nie będą sugerować rosnącego ryzyka rozprzestrzenienia się trwającego tam konfliktu.

Sytuacja w polsce długu, dokad obserwujemy mocny wzrost wartosci obligacji i korelujący wraz z tym zmniejszenie ich rentowności (reakcja na podobne zachowanie rynków bazowych) stanowi czynnik wspierający złotego. Można oczekiwać, że dziś rynek długu będzie kontynuował tendencje z ostatnich dni, co dodatkowo pomoże polskiej walucie.

Wsparciem dla pani a mają okazje być również pozytywne nastroje na rynkach globalnych, czyli zwiększony apetyt na niebezpieczenstwo. W praktyce jednak o tym, w których nastrojach wspólnicy zakończą dzień, zdecydują wydawane dziś informacje. Przede wszystkim papiery z USA. Inwestorzy poznają najnowsze wiadomosci o inflacji i sytuacji na rynku nieruchomości. W lipcu prognozowany jest lekki, bowiem z 2, 1 proc. do dwa proc, R/R, spadek inflacji CPI i stabilizacja wskaźnika bazowego inflacji CPI na poziomie 1, dziewiec proc. R/R. Oczekuje się też, że w tym samym miesiącu ilosc wydanych pozwoleń na budowę domów wzrośnie do 1-wsza mln, z kolei liczba rozpoczętych budów obniży się sluzace do 969 tys. Niewątpliwie głębszy spadek inflacji oraz solidniejsze od prognoz dane z rynku nieruchomości poprawią nastroje dzieki rynkach, jak ma okazje przełożyć się również na wzrost popytu na złotego. W odwrotnym układzie będzie on tracił na wartości. Zwłaszcza do dolara.

Wtorkowy poranek daje lekkie osłabienie złotego sluzace do głównych walut obcych, po tym jak wczoraj wyraźnie on umocnił się do nich, w ślad za lepszymi nastrojami w świecie i dużym popytem na lokalny dług. To poranne cofnięcie to czekanie na oryginalne impulsy. Zatem nie rozstrzyga ono jeszcze o losach dniach. Jest tu pewna analogia az do dnia wczorajszego, gdy na wstepie godziny również upłynęły pod znakiem deprecjacji, a ostatecznie złoty zyskał na wartości.

Jak wspomnieliśmy wcześniej dziś, wobec immych potencjalnych impulsów, w tym zwlaszcza krajowych danych empirycznych, temat sytuacji na wschodzie Ukrainy zejdzie na inny plan. Przy dalszym ciągu jednak będzie on ważny. Dlatego warto wczytywać się w doniesienia z tego rejonu, gdyż w w zadnym wypadku oczekiwanym czasie może po raz kolejny stać się to numerem jeden dzieki rynkach.

O godzinie 08: 55 warsztaty EUR/PLN testował poziom czterech, 1877 zł, USD/PLN trzech, 1365 zł, a CHF/PLN 3, 4570 zł.

Porównaj na wykresach spółki jak i równiez indeksy