Inwestorzy czekają na Fed

Category: waluty
Author:
27 lipca, 2020

*Wczoraj zmienności na rynku praktycznie nie było, za to dziś może jej być aż nadto – wszyscy czekają na godzinę 20: 15 naszego czasu, gdy FOMC ogłosi swoją decyzję w sprawie stóp procentowych. *

Fed wyda również standardowy, zawierający około 100 słów, komunikat (w USA to jedyne narzędzie komunikacji FOMC z zbytem po posiedzeniu, EBC i BoJ są w naszej kwestii dużo bardziej elastyczne – konferencje po woli ułatwiają komunikację między bankiem a inwestorami). Kluczowe to, jakiej odpowiedzi Fed przydzieli na dwóch pytania a mianowicie skalę obniżki (obecnie zbyt kontraktów terminowych na stopę procentową patrzy rozkład prawdopodobieństwa 70% gwoli obniżki na temat 50 pb i 30% dla obniżki o 25 pb) i,, przesłanie” komunikatu. Przez nieudolne połączenie treści komunikatów sposród podejmowanymi decyzjami (obniżki obok podkreślaniu zagrożeń inflacyjnych wprawiały inwestorów po zakłopotanie) FOMC zyskał opinię ciała decyzyjnego, które nie za bardzo zdaje sobie sprawe, co wykonuje.

Wyjściem wraz z sytuacji będzie komunikat po którym przede wszystkim FOMC podkreśli występowanie istotnego ryzyka spowolnienia gospodarki, a po drugie – zasugeruje chwilę pauzy po obniżkach dla oceny pierwotnego efektu, lecz też wyrazi gotowość kolejnych działań, jesli będzie to konieczne. Dolar powinien stracić na wartości po obniżce – wzrosną obawy o stan amerykańskiej gospodarki, natomiast najbardziej płynne depozyty i instrumenty dłużne stracą wciaz na atrakcyjności, szczególnie silnie może wykorzystać to jen – weryfikowanie poziomu 100 USDJPY uważam za byc moze.

Przez zbieżność dat wraz z posiedzeniem FOMC ekonomiści Porady Polityki Pieniężnej mogą czuć się pozostawieni nieco zaciszny. Kontrowersji związanych z tym posiedzeniem wydaje sie zdecydowanie skromniej, choć nalezy pamiętać o zamieszaniu, które to wywołała dymisja 2 wiceprezesów NBP, przy czym komentarze poszczególnego z nich sugerowały możliwość złamania ustawy o NBP przez prezesa Skrzypka. Część członków RPP wyraziła swoje zaniepokojenie,, sytuacją w NBP”.

Wysoka inflacja sprawia, że sytuacja wydaje sie w miarę klarowna – będzie nastepna podwyżka stóp, a jak i równiez od następnych rada nie ucieknie. Analizując procesy zachodzące w polskiej gospodarce mogę zdecydowanie podtrzymać swoje zdanie o osiągnięciu przez stopę referencyjną pulapu co najmniej piec, 75% przy III trymestrze tego roku kalendarzowego. Po woli Rady złoty powinien zyskać na wartości; jeśli nadal weźmiemy pod spodem uwagę osłabienie dolara, które powinno nastąpić wieczorem, to jutro rano powinniśmy obudzić się obok zdecydowanie niższych poziomach USDPLN.

Również EURPLN powinien spaść, choć w tym miejscu nie można wykluczyć zaburzeń ze strony www rynku kapitałowego, które sprawiają, że eurozłoty stał się ostatnio bardzo wahliwy. Recepta na najbliższe dni zostaje niezmieniona a mianowicie generalnie nurt na rynku złotego to południe, ale zalecane jest maksimum ostrożności jak i równiez bieżąca kontrola giełd w Warszawie, Tokio, Nowatorskim Jorku jak i równiez Frankfurcie.

Przy kalendarzu danych empirycznych makroekonomicznych bardzo ważne miejsce zajmuje dzisiejszy raport o tempie postepu PKB przy USA – w IV kwartale zapewne spadło to siano do około 1, 2% – 1, 5% r/r co wydaje sie byc bardzo dużym spadkiem w porównaniu do odczytu czterech, 9% przy poprzednim trymestrze. Jutro powinno sie odnotować odczyt PCE po ujęciu miesięcznym oraz dane o wydatkach i przychodach Amerykanów (te drugie musza mieć dużo wyższą dynamikę). W piątek mamy raport z rynku pracy – najwidoczniej non-farm Payrolls znów będą,, dołować” jak i równiez zaszkodzą dolarowi.