Izrael: „Haarec”: USA chcą zamrożenia osadnictwa na dwanascie miesiecy

Category: inne
Author:
27 lipca, 2020

Stany Zjednoczone poprosiły Izrael o zamrożenie osadnictwa dzieki Zachodnim Brzegu Jordanu na rok, aby zachęcić panstwa arabskie sluzace do podjęcia kroków w kierunku normalizacji stosunków z państwem żydowskim – poinformował w czwartek Reuters, powołując się na izraelski dziennik „Haarec”.

Minister obrony Izraela Ehud Barak po wywiadach na rzecz dwóch stacji izraelskiego radia nie odniósł się bezpośrednio do opublikowanego w „Haarecu” raportu. Dopytywany powiedział, że „wysiłki dla osiągnięcia porozumienia” z USA w sprawie zawieszenia prac przy osiedlach są czynione jednocześnie z wysiłkami prezydenta Baracka Obamy, aby przekonać kraje arabskie sluzace do podjęcia starań w celu wznowienia rozmów pokojowych z Izraelem.

„Wszystko to jest stworzone w kontekście szerszego wykazu, aby wypracować dla regionu całościowy projekt, który najwidoczniej powstaje w charakterze potencjalna przedsiewziecie prezydenta Baracka Obamy, koncentrująca się dzieki Palestyńczykach, lecz z otwartymi drzwiami sluzace do udziału w negocjacjach dla Libanu i Syrii” a mianowicie powiedział Barak.

Według „Haareca” propozycja zawieszenia osadnictwa dzieki okupowanym Zachodnim Brzegu dzieki rok została przedstawiona przez specjalnego wysłannika Obamy na Bliski Wschód George’a Mitchella podczas rozmów z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu po ubiegłym tygodniu w Jerozolimie.

Izrael upodobala sobie sześciomiesięczne zawieszenie osadnictwa a mianowicie twierdzi „Haarec”.

Mitchell jak i równiez Netanjahu oznajmili w zeszłym tygodniu, że osiągnęli postęp w rozmowach.

Kwestia zamrożenia izraelskiego osadnictwa spowodowała najgłębszy podział po relacjach amerykańsko-izraelskich w ostatniej dekadzie. Palestyński prezydent Mahmud Abbas powiedział, że pertraktacje pokojowe sposród Izraelem, zawieszone od grudnia 2008 roku kalendarzowego, nie mogą się po raz kolejny rozpocząć, dopóki osadnictwo nie zaakceptowac zostanie wstrzymane.

Minister Szopa, który także spotkał się z Mitchellem w zeszłym tygodniu, powiedział we wtorek, że AMERYCE w ciągu kilku tygodni zaprezentują projekt dla Bliskiego Wschodu i Izrael powinien go zaakceptować. Szef izraelskiego resortu obrony również ogłosił możliwość zadzierzgniecia porozumienia, które dawałoby swoim krajowi upowaznienie do kontynuowania już rozpoczętych projektów osadniczych, ale wstrzymywało nowe, w zamian za zwrot państw arabskich w kierunku nawiązania rozmów pokojowych.

Arabska oferta nawiązania stosunków dyplomatycznych jak i równiez handlowych sposród Izraelem mogłaby pomóc premierowi Netanjahu przekonać jego partnerów z prawicowej koalicji sluzace do zaakceptowania kompromisu w sprawie osadnictwa.

Niemniej jednak nic nie wskazuje na to, że arabskie kraje uczynią tego typu gest w kierunku Izraela jeśli ten nie zaakceptowac zaprzestanie osadnictwa. Kuwejt jak i równiez Jordania oznajmiły w zeszłym tygodniu, że Izrael musi wypełnić swe zobowiązania, nim rozmowy pokojowe będą mogły rozpocząć się ponownie. Arabia Saudyjska oskarżyła nawet państwo żydowskie o niepoważny seks do Palestyńczyków.

Izraelskie publikatory spekulują, że administracja Obamy przedstawi nowe propozycje spokojne, próbując pokonać impas, w którym znalazły się rozmowy izraelsko-palestyńskie rozpoczęte w trakcie konferencji po Annapolis, po amerykańskim bedzie Maryland w listopadzie 2007 roku.

Rzecznik amerykańskiego Departamentu Stanu powiedział w zeszłym tygodniu, że George Mitchell ogłosi plan pokojowy w ciągu kilku najbliższych tygodni. (PAP)

ter/ ap/

4530555