Jakie są cechy banku komercyjnego?

Category: Bank Of America
17 lutego 2021

6 wskazówek, jak oszczędzać, korzystając z najpopularniejszych aplikacji do dostarczania posiłków

Banki zazwyczaj dzielą się na dwie kategorie: komercyjne i inwestycyjne. Chociaż oba nazywane są bankami, zarabiają pieniądze na bardzo różne sposoby. Podczas gdy banki inwestycyjne udzielają gwarancji na papiery wartościowe i pomagają swoim klientom grać na giełdzie, banki komercyjne gromadzą depozyty i pożyczają pieniądze konsumentom i firmom.

Podstawowa działalność bankowości komercyjnej

Jeśli masz konto czekowe lub oszczędnościowe w banku w swoim mieście, znasz już bankowość komercyjną. Banki komercyjne przyjmują depozyty od firm i osób fizycznych i wykorzystują je do udzielania kredytów innym klientom w formie pożyczek i kart kredytowych. Większość przychodów banku komercyjnego pochodzi z odsetek od kredytów i zadłużenia na kartach kredytowych. Banki, które widzisz na ulicach większości miast, takie jak Bank of America i Wells Fargo, są prawie zawsze bankami komercyjnymi. Wielkie banki z Wall Street, takie jak Goldman Sachs czy Merrill Lynch, są bankami inwestycyjnymi.

Ryzyka związane z bankowością komercyjną

Dla większości klientów bankowość komercyjna jest praktycznie pozbawiona ryzyka. Przed Wielkim Kryzysem banki mogły uprawiać hazard pieniędzmi swoich klientów, udzielając ryzykownych pożyczek. Jeśli pożyczkobiorcy nie zwrócą pieniędzy, bank może zbankrutować, a deponenci mogą stracić pieniądze. Jednak podczas Wielkiego Kryzysu Kongres utworzył Federalną Korporację Ubezpieczeń Depozytów. FDIC zapewnia teraz depozyty w bankach komercyjnych do 250 000 USD. Nawet jeśli twój bank zostanie okradziony lub prezes ukradnie wszystkie depozyty i ucieknie z kraju, rząd zwróci ci depozyt. Jednak wszelkie pieniądze w banku przekraczające limit 250 000 USD są nadal technicznie zagrożone.

Zalety bankowości komercyjnej

Banki komercyjne oferują swoim klientom dwie duże korzyści: bezpieczeństwo i wygodę. Dzięki FDIC bankowość komercyjna oferuje zwykłym ludziom bezpieczny sposób na przechowywanie pieniędzy. Jeśli trzymasz oszczędności życia pod poduszką, będziesz spłukany, jeśli twój dom spłonie lub zostanie okradziony. Jeśli zatrzymasz te pieniądze w banku, będziesz w stanie je zdobyć bez względu na wszystko. Dodatkowo banki komercyjne zapewniają wygodę swoim klientom. Bankomaty i lokalne oddziały umożliwiają klientom dostęp do gotówki z dowolnego miejsca w kraju i z wielu części świata.

Uchylenie Glass-Steagall

Prawo amerykańskie przez długi czas wyznaczało ostrą granicę między bankami komercyjnymi a bankami inwestycyjnymi. Bankom komercyjnym nie wolno było grać na giełdzie ani handlować obligacjami, jak robiły to duże banki inwestycyjne, a banki inwestycyjne nie zajmowały się pożyczkami mieszkaniowymi ani kredytami konsumenckimi. Zmieniło się to wraz z uchyleniem Glass-Steagall Act w 1999 r. Od czasu uchylenia banki komercyjne i inwestycyjne wyróżniają się bardziej tradycyjnymi funkcjami niż prawem.

Nick Robinson jest pisarzem, instruktorem i absolwentem. Zanim zdecydował się na zdobycie wyższego stopnia, pracował jako nauczyciel i administrator w trzech różnych college’ach i uniwersytetach oraz jako trener edukacji w Inside Track. Większość prac Robinsona koncentruje się na edukacji i podróżach.