Jakubiak: warunkiem bezpieczeństwa Polski sojusz wraz z Stanami Zjednoczonymi

Jakubiak: warunkiem bezpieczeństwa Polski sojusz wraz z Stanami Zjednoczonymi
Category: inne
Author:
27 lipca, 2020

*Zdaniem szefowej kancelarii prezydenta Elżbiety Jakubiak, warunkiem bezpieczeństwa Polski wydaje sie byc „dobry, pewny sojusz ze Stanami Zjednoczonymi”. Jak przyznała, jest przekonana, że umieszczenie na terenie naszego kraju elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej zapewni jemu bezpieczeństwo. *

„Rząd negocjuje tak, aby Nasz kraj była bezpieczniejszym krajem” a mianowicie powiedziała Jakubiak w sobotę w „Salonie politycznym” radiowej „Trójki”. Zaznaczyła, że sojusz ze Stanami Zjednoczonymi „nie pomija porzadnych relacji ani z NATO, ani sposród Niemcami, ani z Francją, ani wraz z Europą”.

Szefowa kancelarii prezydenta zauważyła, że Polska leży „na rubieżach Europy” jak i równiez z tegoz – jak mówiła a mianowicie trzeba osobiscie zdawać sprawę, z tegoz „wynikają pewne konsekwencje także działań politycznych”. „Bezpieczeństwo państwa jest naszym obowiązkiem” a mianowicie podkreśliła.

Poseł Marek Biernacki (PO) po tej samej audycji mówił zaś, że jeśli dojdzie az do zainstalowania na terenie Polski elementów tarczy antyrakietowej, to znaczy, że w polsce pojawi się sprzęt amerykański i bazy amerykańskie. W jego opinii, w efekcie Amerykanie będą traktować Polskę jako poważnego sojusznika, którego w razie jakiegoś konfliktu trzeba bronić.

Z kolei według eurodeputowanego Ryszarda Czarneckiego (Samoobrona), wydaje się, że naszego kraju rząd i prezydent Lech Kaczyński prowadzą twardsze negocjacje z Amerykanami w sprawie tarczy niż Czesi. „Widać wyraźnie, że nie bezwarunkowo oddajemy się” a mianowicie powiedział. „Myślę, że wyniki negocjacji będą dobre” – dodał.

Piątkowe spotkanie na Helu prezydentów Polski jak i równiez Stanów Zjednoczonych to tylko kolejny ciag negocjacji – ocenił senator Maciej Płażyński (niezależny). Przypomniał, że po negocjacjach chodzi o to, by na koncu obie strony www prowadzące je były zadowolone. Jego zdaniem, pertraktacje w sprawie tarczy antyrakietowej „chyba idą w tę stronę”. „Sądzę, że możemy wraz z dużym przekonaniem powiedzieć, że w Polsce tarcza będzie, ale jeśli idzie o wzory to warto – w dobrym znaczeniu – się o nie zaakceptowac pokłócić” a mianowicie powiedział Płażyński.

Zauważył także, że choć Polska wydaje sie krajem demokratycznym i społeczeństwo ma prawo do danych na temat negocjacji w sprawie zamieszczenia w naszym kraju elementów tarczy antyrakietowej to „są to bardzo specyficzne, wyjątkowe negocjacje”. „To tak jakoby kiedyś mówić na temat negocjacji związanych sposród rozbrojeniem. Pewne rzeczy zostają tajne wedlug to, by ułatwić wynik negocjacji” a mianowicie wyjaśnił Płażyński.

Biernacki zaznaczył, że – jego zdaniem – choć rzecz dotyczy sprawy super tajnych to nalezy wyważyć ile informacji można przekazać jawnie, „mimo caloksztalt parlament powinien wiedzieć więcej o mocnych warunkach, chociaż tych brzegowych”. Także mezczyzna podkreślił, że prezydent Lech Kaczyński zaprezentował twarde nastawienie w negocjacjach. „Choć nie ukrywajmy, negocjacje trwają nie zaakceptowac na tym najwyższym szczeblu a mianowicie który jest ich ukoronowaniem – jednak w tle” – dodał.

Z kolei posłanka Izabela Jaruga-Nowacka (SLD) stwierdziła, że zlokalizowanie w naszym kraju elementów tarczy antyrakietowej „nie wydaje sie byc w interesie Naszego kraju, ani zauwazalnej części Starego kontynentu Europejskiej”. Jakim sposobem mówiła, w ten sposób czy w polsce mają zostać umieszczone skladniki tarczy Polacy powinni zdecydować w referendum.

Poseł Tadeusz Cymański (PiS) tłumaczył zaś, że tarcza ma „antycypować zagrożenie, dzierzy być przygotowana na ewentualność szaleńców, których nigdy dzieki świecie nie zabraknie”. W jego opinii, tarcza antyrakietowa to system „wybitnie defensywny”, nie napastliwy. Cymański podkreślił, że rakiety, które są elementem tarczy, a miałyby być umieszczone na terenie Polski, mają niszczyć odmienne „niosące śmierć i zagładę”.

Stwierdził także, że nie istnieje nic przeciw temu, żeby cała kula ziemska została pokryta tarczami antyrakietowymi. (PAP)

dsr/ mskr/