Katowice: 40 dyrygentów walczy na temat Złotą Batutę i 25 tys. euro

Category: rózne
Author:
27 lipca, 2020

*Rozpoczęły się przesłuchania w IX Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów wykladzinom. Grzegorza Fitelberga w Katowicach. Do rywalizacji przystąpiło 30 młodych dyrygentów z ok. 20 krajów. Walczą o Złotą Batutę i 25 tys. ó. *

Jak powiedziała w sobotę PAP dyrektor Filharmonii Śląskiej Grażyna Szymborska, która została także dyrektorem Konkursu Dyrygentów, do pierwszego etapu przesłuchań zgłosiło się 40 z 50 uczestników zakwalifikowanych przez komisję weryfikacyjną. Pochodzą m. in. wraz z Meksyku, Tajwanu, Japonii, Chin, Grecji, Rosji, Korei Południowej, Wielkiej Brytanii i Polski.

1-wszy etap przesłuchań rozpoczął się w sobotę w Akademii Muzycznej wykladzinom. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Rywalizującym dyrygentom towarzyszy Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej dywanom. Henryka Mikołaja Góreckiego. „Codziennie przez osiem godzin (do wtorku-PAP) będzie przesłuchiwanych dziesięciu dyrygentów. To będzie wyjawszy wątpienia oryginalny maraton na rzecz muzyków Orkiestry Symfonicznej” – powiedziała Szymborska.

Konkurs będzie przebiegać w trzech etapach. W pierwszych dwóch etapach uczestnicy konkursu będą musieli zaprezentować dwa wylosowane przez nich utwory wybrane spośród wskazanych wcześniej dzieł regulaminowych, m. in. Wolfganga Amadeusza Mozarta, Stanisława Moniuszki, Ludwiga van Beethovena, Johanna Straussa, Piotra Czajkowskiego, Karola Szymanowskiego, Witolda Lutosławskiego, Wojciecha Kilara, Siergieja Rachmaninowa.

W pierwszym etapie, w którym odbędzie się największa selekcja, dyrygenci mają nie więcej niż 30 minut dzieki zaprezentowanie wlasnych umiejętności, jakie mozliwosci zdaniem przewodniczącego jury prof. Antoniego Wita wystarczy, by „pokazać jak i równiez swoje korzysci, i swoje wady”. Po drugim kroku mają maksymalnie 45 minutek na pracę z orkiestrą, a w trzecim piecdziesiat minut w trzy utwory. Do drugiego etapu minie 12 dyrygentów; do trzeciego etapu, który odbędzie się 23 listopada, jury dopuści sześciu. Tego dnia zostaną również ogłoszone wyniki.

Koncert laureatów odbędzie się 25 listopada. Zostanie powtórzony 26 listopada w Filharmonii Narodowej na warszawskim rynku.

Zwycięzca tegorocznego konkursu uzyska Złotą Batutę i 25 tys. ó. Z kolei tryumfator Srebrnej Batuty dostanie dwadziescia tys. ó, a Brązowej – pietnasty tys. euro. Jury może przyznać także wyróżnienia.

Przewodniczącym jury wydaje sie dyrektor Filharmonii Narodowej w Warszawie, wybitny dyrygent prof. Antoni Wit. W składzie jury znaleźli się także pozostali mistrzowie batuty jak metrów. in. Mirosław Jacek Błaszczyk, Juozas Domarkas z Litwy, Matrinez Izquierdo z Hiszpanii, John Neschling z Brazylii, Takuo Yuasa z Japonii. Takuo Yuasa na Jak i równiez Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów wykladzinom. Grzegorza Fitelberga, który odbył się w Katowicach przy 1979 roku kalendarzowego, zdobył nagrodę specjalną.

Jak podkreśla prof. Wit ocena uczestników konkursu jest calosciowa. Składa się na nią przede wszystkim osobowość, a także m. in. znajomość muzy, muzykalność, słuch, technika dyrygencka, umiejętność kontaktu z zespołem – „wiele detali”, które mogą zaistnieć, jeśli dzieki scenie pojawi się osobowość.

Rywalizacja odbywa się przy katowickiej Akademii Muzycznej wykladzinom. Karola Szymanowskiego, ponieważ gmach Filharmonii wydaje sie byc w konserwacji.

Katowicki konkurs odbywa się pod honorowym patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego. Jest 3 w Polsce – obok konkursów pianistycznego dywanom. Fryderyka Chopina i skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego a mianowicie członkiem Światowej Federacji Międzynarodowych Konkursów Muzykalnych w Tokio, która koncentruje 129 najbardziej prestiżowych konkursów w Europie, obu Amerykach, Azji i Australii.

Inicjatorem odbywającego się od czasu 1979 roku konkursu był uczeń Fitelberga Karol Stryja. Zorganizował mezczyzna pierwszą edycję konkursu po 100. rocznicę śmierci swe mistrza, wybitnego dyrygenta, kompozytora i skrzypka.

Organizatorami tegorocznego konkursu są Filharmonia Śląska im. Henryka Mikołaja Góreckiego, Instytut Muzyki i Tańca oraz Fundacja Muzyczna Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga.

Zmagania młodych dyrygentów można śledzić on-line na stronie internetowej – www.konkursfitelberg.pl. (PAP)

ktp/ itm/