Kazik kończy piecdziesiat lat. Dziś jego rocznica urodzin

Category: system gospodarczy
27 lipca, 2020

1 z najciekawszych polskich muzyków rockowych, piosenkarz, saksofonista jak i równiez autor tekstów Kazik Staszewski 12 marca kończy piecdziesiat lat. Staszewski jest liderem grup Kult, Kazik Dzieki Żywo jak i równiez El Doopa. Prowadzi także karierę solową.

Kazimierz Staszewski urodził się po 1963 r. w Warszawie. Swoim ojciec, Stanisław był bardem i poetą, podczas okupacji żołnierzem Armii Krajowej, brał także udział w Powstaniu Warszawskim. Jest autorem piesni _ Celina _, _ Baranek _, _ Knajpa morderców _ czy _ Inżynierowie wraz z Petrobudowy _, które przy 1993 r. nagrał Kazik na płycie _ Tata Kazika _, w całości poświęconej twórczości jego ojca.

W 1982 r. 19-letni Kazik, po kilku epizodach w przygodnych grupach muzycznych, założył zespół Kult. Muzyka formacji miała niejednorodny koloryt, czerpiąc wraz z tradycji muzyki rockowej, awangardowej, punku jak i równiez jazzu. Tresc pisane przez Staszewskiego nawiązywały do prac jego ojca: uderzały po _ system _ polityczny, Kościół zas także wyśmiewały polityków jak i równiez tradycje narodowe. Po upadku systemu komunistycznego w Polsce, obiektem ataków zespołu stał się nowy _ establishment _ reprezentowany za posrednictwem wielkie korporacje i klerykałów. Pierwszy wystep Kultu odbył się siedmiu lipca 1982 r. w warszawskim klubie _ Naprawe _. Buntownicza grupa rozpoczęła więc karierę, podobnie jak sporo innych punkrockowych zespołów, w okresie stanu wojennego.

_ Kult długo był grupą, której słuchali zwlaszcza studenci, wbrew że wyrośliśmy z estetyki punkrockowej. Zawsze mieliśmy część widowni, która przychodziła posłuchać słów, a nie tylko tańczyć pogo. Z tego prawdopodobnie powodu zaczęto mnie zwlaszcza uważać za autora tekstów _- opowiadał Kazik w rozmowie wraz z Mikołajem Lizutem w książce _ Punk Rock Later _.

Po maju 1987 r. ukazała się naczelna płyta zespołu _ Kult _. Wiele z ówczesnych kompozycji grupy nie mogło znaleźć się na krążku, ze względu na sprzeciw cenzury. Kolejne albumy ekipy coraz śmielej komentowały polską rzeczywistość polityczno-społeczną.

Większą popularność przyniosła Kultowi piosenka _ Polska _, komentująca mentalność postkomunistycznej Lokalny, nieestetyczny wygląd kraju, religijną hipokryzję i przemoc jak i równiez agresję. _ Tłum przystawia komuś sluzace do twarzy pięści/Żądają dla jego kary śmierci _ – śpiewał Staszewski.

_ Poprzednio wizytą przy cenzurze pisałem kilka takich superostrych tekstów typu: „Niszczy nas zelbeton partyjny” czy coś takowego. Głównie więc skupiali się na ludzi tekstach, dzięki czemu udało mi się wiele pozostalych przewalczyć _ – opowiadał Staszewski przy wywiadzie do książki _ Punk muzyka rockowa later _.

W 1990 r. ukazała się płyta Kultu pod spodem wymownym tytułem _ 45-89 _, podsumowująca minioną epokę socjalizmu. Muza na płycie poprzeplatana była z fragmentami przemówień partyjnych dygnitarzy. Płytę KNŻ _ Las Maquinas de la Muerte _ z 1993 r. otwiera fragment przemówienia generała Wojciecha Jaruzelskiego, ogłaszającego w Polsce forma wojenny. Natomiast tytuł piesni _ Jeszcze Polska _ nie spodobał się senatorowi Janowi Szafrańcowi, z ramienia ZChN, który dopatrywał się w nim fotografie narodu i zgłosił to na prokuraturze. Sprawę umorzono.

_ Wałęsa, dawaj moje 100 milionów _ a mianowicie śpiewał Kazik podczas występu na festiwalu w Sopocie w 1992 r. _ To miejsce nie zaakceptowac dla mnie, ale namówiono mnie, że wlasciwie będzie tam się pokazać z komercyjnego punktu widzenia _ a mianowicie tłumaczył wokalista. Rok wcześniej miał miejsce pierwszy występ Kazika dzieki sopockiej imprezie. Zmuszony az do występowania wraz z _ playbacku _, piosenkarz wykonał utwór _ Dziewczyny _ śpiewając do suszarki do włosów.

Rok później Staszewski stanął na czele nastepnej grupy Kazik Na Żywo. Muzyka zespołu czerpała sposród twórczości takich formacji jak Rage Against The Machine czy Pantera. Teksty Staszewskiego były z kolei bardziej żartobliwe, choć ciagle skupiały się w dużej mierze dzieki bieżących zdarzeniach społecznych.

Piosenka _ Łysy jedzie do Moskwy _ poświęcona wydaje sie byc wizycie premiera Józefa Oleksego w Moskwie, podczas 50. obchodów zakończenia II wojny światowej. Staszewski śpiewał także o bataliach boksera Andrzeja Gołoty, nieustawowych blokadach dróg dokonywanych przez lidera _ Samoobrony _ Andrzeja Leppera.

Śpiewał: _ Wszyscy artyści to panie do towarzystwa _. _ Ja nie zaakceptowac stawiam się ponad resztę, skoro uważam się za artystę. Oba te zawody można podzielić na dwie podkategorie: dzieki tych, którzy schlebiają klientom, i na tych, którzy uczą klientów nowych doznań, pokazują wykladzinom świat, przy którym wciaz nie byli. Ja chciałbym być taką droższą prostytutką _ – mówił po 2003 r. w rozmowie z Lizutem.

W 1997 r. ukazał się solowa płyta Kazika _ 12 groszy _, na której znalazł się jeden sposród największych przebojów wokalisty, _ 12 groszy _. W 1998 r. zespół nagrał bardzo dobrze przyjętą płytę _ Tata Kazika _, wraz z utworami Stanisława Staszewskiego. W tym samym r. do sklepów trafił 1 z najpopularniejszych albumów stajnie _ Koncowy krach ukladu korporacji _, z którego pochodził przeboje radiowe _ Lewy czerwcowy (Panie Waldku, pan się nie boi) _ oraz _ Gdy nie ma dzieci _.

Wkrótce wokalista dał się również poznać jako interpretator cudzych utworów. Po 2000 r. nagrał płyty z własnymi wersjami piesni Kurta Weila, Toma Waitsa i Nicka Cave’a.

_ Bez tejze płyty wraz z głodu nie umrzesz. Jeśli tak bardzo uwielbiasz naszą muzykę, że powinienes ją kupić od tego, który nam ją ukradł to wybacz, lecz nie chcemy byś jej słuchał _ a mianowicie taki napis znajduje się na okładce płyty _ Las Maquinas de la Muerta _. W ciągu swojej promocji Kazik dał się poznać również ze swojej walki z _ piractwem _ – przegrywaniem, nielegalnym kopiowaniem czy też ściąganiem wraz z sieci muzyki za darmo. _ Każdy, który to zrobił niech się do mi nie zbliża, bo ręki mu nie zaakceptowac uścisnę. Na występy również nie spraszam _ – pisał Kazik na oficjalnym forum sieciowym Kultu, wedlug tym, jakim sposobem w 2009 r. materiał z płyty _ Hurra! _ wyciekł do internetu.

Staszewski często nagradzany był przez tak wyszydzany poprzez niego muzyczny biznes. Otrzymywał nagrody Fryderyków, Paszport Polityki, Machinery zas także nagrodę MTV. Nieczesto jednak zjawiał się, zeby przyjąć wyróżnienie.