Kiedy wynaleziono karty kredytowe? Historia kart kredytowych

17 lutego 2021

Podziel się tą stroną:

Przeciętny amerykański posiadacz karty kredytowej miał w 2019 roku cztery różne karty kredytowe. Przeszliśmy długą drogę od wynalezienia kart kredytowych 60 lat temu. Jak się tu znaleźliśmy?

Zaczęło się w 1958 roku. Wyobraź sobie, że otwierasz pocztę i znajdujesz nie tylko niezamówioną ofertę ubiegania się o kartę kredytową, ale samą niezamówioną kartę kredytową, w pełni zatwierdzoną i gotową do wydania. W ten sposób 60 000 osób we Fresno w Kalifornii otrzymało swoje pierwsze uniwersalne karty kredytowe w 1958 roku, pisze dziennikarz New York Times Robin Stein.

To nie było jednorazowe wydarzenie; stała się stałą praktyką przez następną dekadę. Podobno karty były wydawane niemowlętom i psom – a oszustwa były powszechne. Jednak wydawcy kart zakończyli zrównoważoną i dochodową działalność, która doprowadziła do udogodnień i problemów związanych z dzisiejszymi płatnościami plastikowymi. Oto kilka innych ważnych kamieni milowych w historii kart kredytowych.

Oś czasu: historia kart kredytowych

W ciągu ostatnich 70 lat prawa i orzeczenia sądowe miały ogromny wpływ na karty kredytowe, jakie znamy dzisiaj. Oto trzy najważniejsze.

Prawodawstwo dotyczące kart kredytowych: zmienia zasady gry

W 1978 roku decyzja Sądu NajwyższegoMarquette National Bank przeciwko First of Omaha Service Corp.utorowała drogę do wyższych RRSO dla kart kredytowych. Stopy inflacji były znacznie wyższe niż obecnie, a przepisy dotyczące lichwy ograniczały stopy procentowe w niektórych stanach. Wydawcy kart kredytowych stanęli w obliczu bankructwa, ponieważ inflacja była o wiele wyższa niż stopy procentowe, które mogli zgodnie z prawem pobierać.

Sąd jednogłośnie orzekł, że bank z siedzibą w jednym stanie podlega jedynie ograniczeniom stóp procentowych tego stanu (lub ich braku), a nie prawom stanów, w których mieszkali jego klienci. Wydawcy kart kredytowych przenieśli się do Dakoty Południowej i Delaware. Stopy procentowe wzrosły, ale konsumenci nadal pożyczali pieniądze przy wyższych stopach procentowych i nadal to robią.

Ustawa o zapobieganiu nadużyciom w upadłości i ochronie konsumentów z 2005 r. Utrudniła spłatę zadłużenia karty kredytowej w przypadku upadłości konsumenckiej. Wprowadzono testowanie środków, aby wymagać od osób fizycznych spłaty przynajmniej części swoich długów w drodze upadłości na podstawie rozdziału 13, jeśli miały na to dochód. Wcześniej łatwiej było całkowicie umorzyć dług na podstawie rozdziału 7.

Ustawa o odpowiedzialności i ujawnianiu informacji na temat kart kredytowych z 2009 r. (Ustawa o CARD) nakładała na firmy obsługujące karty kredytowe obowiązek obniżenia opłat karnych i uściślenia kosztów związanych z kartami kredytowymi. Wymagało to również od wystawców kart kredytowych upewnienia się, że wnioskodawcy, zwłaszcza ci w wieku poniżej 21 lat, będą w stanie zapłacić rachunki karty kredytowej przed udzieleniem kredytu.

Celem było stworzenie bardziej przejrzystego i sprawiedliwego produktu dla konsumentów. Wyciągi z kart kredytowych i aplikacje obecnie dostarczają konsumentom informacji o opłatach, płatnościach i odsetkach w jasny sposób, który ułatwia zarządzanie kartami.

Postęp technologiczny i co dalej z kartami kredytowymi

Karty kredytowe stale się rozwijają. Przeszli od kartonu do plastiku, do metalu i technologii cyfrowej.

Sprzedawcy nie muszą już dzwonić do emitenta, aby sprawdzić, czy konsument ma wystarczający kredyt. Nie używają też niezgrabnych ręcznych maszyn w punkcie sprzedaży, aby wykonać kopię numeru konta karty kredytowej i nazwiska posiadacza karty. Komputery robią to automatycznie w ułamku sekundy, gdy zanurzamy nasze karty w czytnikach kart lub wprowadzamy ich dane online.

Małe mobilne czytniki kart, takie jak Square, z łatwością podłączają się do smartfonów, umożliwiając małym sprzedawcom przyjmowanie kredytów w dowolnym miejscu. Trzymamy telefony nad czytnikami kart w Starbucks, aby ładować nasze latte za pomocą Apple Pay. Nowa karta kredytowa Apple firmy Goldman Sachs zapewnia niezrównaną łatwość użytkowania i bezpieczeństwo.

Punkt sprzedaży oprogramowania Samsung, czyli SoftPOS, umożliwia najnowszej generacji telefonów Samsung Galaxy bezpośrednie przyjmowanie zbliżeniowych płatności kartą kredytową. Sprzedawcy nie muszą podłączać do telefonu osobnego czytnika kart.

Oceaniczne plastikowe karty płatnicze lub karty drugiej fali są pierwszymi, które zostały wyprodukowane z przetworzonych plastikowych odpadów zebranych w promieniu 31 mil od oceanu. W 2020 roku American Express uruchomi osobną inicjatywę wydawania kart wykonanych z odzyskanego plastiku z obszarów przybrzeżnych.

Dwie firmy, Idemia i Zwipe, pracują nad szerokim dostępem do biometrycznych kart płatniczych do 2021 roku.

Konkurencja i innowacje prawdopodobnie popchną karty, aby nadal oferować wygodniejsze i bezpieczniejsze sposoby płatności, bardziej przyjazne dla konsumenta funkcje i lepsze programy nagród. Nie możemy się doczekać, aby zobaczyć, co dalej.

Źródła
  1. Allcot, Dawn (maj 2019). Stopa banku. „Wszystko, co musisz wiedzieć o kartach chipowych i kartach PIN.
  2. American Express. Nasza historia. Dostęp 9 grudnia 2019 r.Btiz-Lazo, Bernardo i Gustavo A. Del Angel (2016). „Świt plastikowej dżungli: wprowadzenie karty kredytowej w Europie i Ameryce Północnej, lata 1950–1975. Dokumenty robocze Hoover Institution.Diners Club. „Historia / O nas. Dostęp 9 grudnia 2019 r.Odkryć. Nasza firma. Dostęp 9 grudnia 2019 r.Evans, David S. i Richard Schmalensee (2005).Paying with Plastic: The Digital Revolution in Buying and Borrowing, wyd. Cambridge, MA: MIT Press.Bank Rezerw Federalnych w St. Louis. „Indeks cen konsumpcyjnych dla wszystkich konsumentów miejskich: wszystkie pozycje w średniej dla miast USA (wykres). Dostęp 9 grudnia 2019 r.Grassley, Chuck (luty 2005). „Przygotowane oświadczenie senatora Chucka Grassleya: Senackiej Komisji Sądownictwa, marża z ustawy o reformie upadłości.Konsultanci HSN (wrzesień 2019). „Raport Nilsona. Wydanie 1161, wrzesień.PBS / Frontline (listopad 2004). „Osiem rzeczy, które użytkownik karty kredytowej powinien wiedzieć. Tajna historia serii kart kredytowych.PBS / Frontline (listopad 2004). „Mapa: Migawka branży. Tajna historia serii kart kredytowych.Samsung (wrzesień 2019). „IFA 2019: Przedstawiamy SoftPOS – rozwiązanie, które zamienia smartfony i tablety w zbliżeniowy terminal płatniczy.Stein, Robin (listopad 2004). PBS / Linia frontu. „Przewaga branży kart kredytowych. Tajna historia serii kart kredytowych.Wiza. „Historia wizy: nasza podróż. Dostęp 9 grudnia 2019 r.Inne badania

    Badanie: Jak Amerykanie przygotowują swoje finanse do wyborów 2020