„Kombinat kultury” – po październiku przy Nowej Hucie

Category: inne
Author:
27 lipca, 2020

*”Kombinat kultury” – to nazwa rozrywki, która odbędzie się piec i 6 października przy Nowohuckim Centrum Kultury (NCK) w Krakowie. Wydarzenie bedzie zorganizowane sposród okazji jubileuszu 30-lecia istnienia tej przedsiebiorstw. *

„Zadawaliśmy osobiscie pytanie, czym po 30 latach jest NCK jak i równiez jak scharakteryzować jego działalność. Nasza działalność jest naprawde bogata i różnorodna, że nasunęło się nam określenie +kombinat kultury+, czyli tygiel pełen atrakcji. Stąd kategoria jubileuszowego wydarzenia” – poinformował podczas czwartkowej konferencji prasowej dyrektor placówki Zbigniew Grzyb.

Jak dodała dyrektor artystyczna placówki Danuta Świętek, „Kombinat kultury” dzierzy być „bardzo szeroką formułą dni otwartych”. „Nasza oferta jest skierowana do wszystkich odbiorców. Poczynając od przedszkolaków, przez młodzież, studentów i dorosłych, a na seniorach kończąc. Wszystkich zapraszamy sluzace do +Kombinatu kultury+” – zachęcała.

5 października będzie można zwiedzić gmach Nowohuckiego Srodku Kultury, zapoznać się z propozycjami kulturalnymi, edukacyjnymi jak i równiez sportowo-rekreacyjnymi placówki. Zaplanowano również spotkania z pracownikami instytucji oraz ekspozycje. Tego danego dnia odbędzie się „Nowohucka ballada” – multimedialny spektakl w zrealizowaniu zespołów artystycznych Centrum.

W drugi dzień zainteresowani posłuchają jubileuszowego koncertu. Jego główną gwiazdą będzie wokalistka jazzowa, skrzypaczka, kompozytorka i autorka tekstów muzycznych Dorota Miśkiewicz. Zaprezentuje pani utwory ze swojej najnowszej płyty „ALE”. Tego samego wieczoru posiada scenie sali teatralnej instytucji wystąpią również Zbigniew Wodecki, gitarzysta Wojciech Waglewski oraz piosenkarz jak i równiez kompozytor Jakub Badach.

Nowohuckie Centrum Kultury było tworzone 10 lat; otwarte zostało 8 października 1983 r..

Jak podkreślił w rozmowie z PAP dyrektor placówki, od samego początku prężnie działały po niej zespoły muzyczne i teatralne. W przeszlosci oferta wycelowana była zwlaszcza do najmlodszych i młodzieży. Od kilku lat Srodek rozwija także program gwoli seniorów. „W tym roku kalendarzowego udało się nam pozyskać środki z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w program Akademia Twórczego Seniora. Dzięki temu jeszcze więcej atrakcji zaoferujemy seniorom, których chcemy wyciągnąć z mieszkaniu, zachęcić do udziału w ciekawych zajęciach i koncertach” – powiedział. Przypomniał też, że Swieza Huta ma ponad 60 lat, więc seniorzy stanowią znaczną część jej mieszkańców.

Zdaniem dyrektora nie jest łatwo przełamać stereotyp Nowej Huty jako dzielnicy ubogiej kulturowo w stosunku do sedziwego Krakowa. Aktualny rynek kultury jest szybciej wymagający, natomiast odbiorcy coraz bardziej świadomi. „W Nowej Hucie działa cos znacznie wiecej anizeli tylko NCK, jednak też rózne jednostki, np. Teatr Łaźnia Nowa. Stereotyp przełamują mnodzy nowohuccy artyści” – podkreślił. (PAP)

bko/ ls/