Komitet Regulaminowa w sprawie immunitetu Niesiołowskiego

Category: rózne
Author:
27 lipca, 2020

Komitet Regulaminowa i Spraw Poselskich rozważała po środę czy NBP, jako instytucja publiczna, może wnioskować do Sejmu o uchylenie immunitetu wicemarszałka Stefana Niesiołowskiego (PO).

Wniosek Narodowego Banku Naszego miał związek z wypowiedzią Niesiołowskiego, który zarzucił prezesowi NBP Sławomirowi Skrzypkowi, że krytykując Ministerstwo Finansów demonstruje, iż wydaje sie „karnym funkcjonariuszem” PiS. „Skrzypek dostał zadanie od Jarosława Kaczyńskiego, zatem szkodzi rządowi i Ministerstwu Finansów” a mianowicie mówił przy lipcu 2009 roku polityk PO.

Niesiołowski odniósł się w ów sposób sluzace do wypowiedzi Skrzypka, który zbytnio nieprawdziwe uznał zarzuty, że NBP uzywa bardziej restrykcyjne zasady dotyczące tworzenia rezerw na obicie ryzyka kursowego niż Europejski Bank Centralny. Rząd chciał wtedy, by ponad kilkanaście mld zł z prognozowanego zysku NBP za 2009 rok trafiło do budżetu. Według ministra finansów Jacka Rostowskiego, od czasu końca maja 2009 r. NBP zarobił 13, 7 mld zł.

Skrzypek uznał, że wypowiedź Niesiołowskiego była wysoce niesprzyjajaca dla wiarygodności NBP.

Ekspert komisji ocenił, że formalnie NBP miał prawo skierować do Sejmu wniosek na temat uchylenie immunitetu wicemarszałkowi Sejmu, a samą wypowiedzią Niesiołowskiego zajmie się już sąd.

Wacław Martyniuk (Lewica) mówił, że nie miałby jakichkolwiek wątpliwości w odniesieniu do wniosku na temat uchylenie immunitetu Niesiołowskiemu, gdyby „był to wniosek prezesa Skrzypka”. Martyniuk uważa, że mamy do czynienia z sytuacją, w której personalnie został obrażony człowiek, który stoi na czele instytucji, a w tym momencie ta organizacja występuje po obronie swego dobrego godnosci, które takimi słowami nie zaakceptowac zostało spostponowane.

„Sławomir Skrzypek mówi, że NBP to ja i ja się z naszym nie zgadzam. Ponoszenie kosztów procesu poprzez instytucję publiczną jest nieuzasadnione” – oceniła natomiast Agnieszka Pomaska (PO). Jak dodała, jeśli „Sławomir Skrzypek, jako Sławomir Skrzypek zgłosi tego typu wniosek”, to ona konkluzja poprze.

Wojciech Kossakowski (PiS) zwrócił uwagę, że jeśli opinia ekspertów jest taka, że „wniosek jest zasady”, to należałoby nad zanim pracować i głosować czy uchylić Niesiołowskiemu immunitet lub nie.

Komisja nie oceniła wniosku co do Niesiołowskiego. Jakim sposobem powiedział PAP jej szef Jerzy Budnik, ustalany jest termin w jakim wicemarszałek może się spotkać z komisją. (PAP)

ajg/ la/ mow/