Kwiecień: Trump może zaszkodzić złotemu

Category: waluty
Author:
27 lipca, 2020

Donald Trump ponownie zwraca na mojej dziurki uwagę rynków finansowych, choć nie w sposób, jakiego życzyliby osobiscie inwestorzy.

Nastepny skandal, który związany wydaje sie ze zwolnieniem szefa FBI wywołał chociazby spekulacje na temat impeachmencie. Choć jest to mało prawdopodobne, gwoli rynków to znak, że nie należy specjalnie liczyć na wspaniale obietnice ekonomiczne, które prezydent składał po kampanii jak i równiez zaraz wedlug objęciu urzędu.

W AMERYCE ruszy specjalna komisja, której zadaniem będzie zbadanie wpływu Rosjan dzieki kampanię wyborczą w USA i kontaktów ludzi wraz z sztabu Donalda Trumpa sposród rosyjskimi agentami. Tym samym zmartwienia prezydenta nie zaakceptowac cichną na tym, jakim sposobem zwolnił on szefa FBI, po czymze okazało się, że przy lutym miał skłaniać jego do przestania śledztwa odnośnie kontaktów generała Michaela Flynna z Rosjanami.

Flynn, który był doradcą Trumpa po sprawach bezpieczeństwa, został odwołany po tymze, jak te kontakty zostały naświetlone poprzez media i ostatnie rewelacje New York Times mogą sugerować, rzekomo Trump chciał tuszować ów ślady. Trudnosc w tym, że za ingerencję w aspekt sprawiedliwości prezydentowi grozić może nawet impeachment. Na ten moment rynki nie biorą takiego scenariusza na poważnie, mimo iż wczoraj jeden z Demokratów zapowiedział wszczęcie takiej procedury.

Chodzi wiecej o to, że Biały Dom marnuje kapitał polityczny na odpieranie zarzutów, zamiast nad pracę nad reformami gospodarczymi, które miały pobudzić wzrost amerykańskiej gospodarki. Sprawia to rozczarowanie rynków jak i równiez osłabienie dolara. Z drugiej strony rozwój tych napięć może okazać się niepozadana dla złotego. Pamiętajmy w ten sposób, że po średnim okresie kurs złotego jest silnie zależny od czasu koniunktury na europejskich giełdach, te zaś w ślad za Wall Street zareagowały wczoraj 2% spadkami. ów rok był jak dotąd wyśmienity dla europejskich rynków akcji, zaś czerwiec wydaje sie statystycznie najgorszym miesiącem na rzecz giełd.

W Polsce poznaliśmy decyzję Rady Polityki Pieniężnej, która zgodnie z oczekiwaniem nie zmieniła poziomu stóp procentowych. Wskazówka odnotowała poprawę sytuacji gospodarczej, ale nie zaakceptowac wysłała jakiegokolwiek sygnału zbliżającej się podwyżki stóp procentowych. W komunikacie możemy przeczytać, że przy związku ze spadającymi po raz kolejny cenami surowców ryzyko trwałego przekroczenia zamiarze inflacyjnego jest niewielkie, ponieważ krajowa sila inflacyjna wydaje sie ograniczona. Wedlug nas jest cały czas prawdopodobne, że Wskazówka nie zmieni stóp poniekad do końca 2018 r., gdyż inflacja będzie spadać, a postep gospodarczy po przyszłym r. może troche zwolnić.

Dziś rynki czekać będą na raport o sprzedaży detalicznej z Wielkiej Brytanii (10: 30), który uzupełni opublikowane wcześniej w tym tygodniu raporty na temat inflacji jak i równiez zatrudnieniu, które to wypadły umiarkowanie korzystnie. W Polsce na temat 14: 00 poznamy wiadomosci GUS na temat wynagrodzeń jak i równiez zatrudnienia po sektorze przedsiębiorstw. Dziś na temat 9: 23 euro kosztuje 4, 2075 złotego, dolar 3, 7755 złotego, frank 3, 8570 złotego, zaś funt cztery, 8950 złotego.