Lewandowski: wciaz Polska posiada szanse w 300 mld zł z budżetu UE

Category: rózne
Author:
27 lipca, 2020

Polska ma szansę na otrzymanie 300 mld zł wraz z nowego budżetu UE a mianowicie powiedział po czwartek po Senacie unijny komisarz ds. budżetu Janusz Lewandowski. Tłumacząc się z udziału w spocie wyborczym PO, w którym padły te przyrzeczenia, mówił, że „nie najpomyslniej się z tym czuje”.

„Uczestniczyłem w odmianach czysto politycznych. Co do ksztalty – nie najlepiej się z tym czuję jak i równiez to wypowiedziałem” – mówił komisarz, przedstawiając w Senacie stan negocjacji nad unijnym budżetem na lata 2014-2020.

Dodał jednak, że wynegocjowanie 300 mld złotych jest możliwe. „Rzeczywiście gramy o te miliardy” – podkreślił Lewandowski.

„Bardzo dużo zależy od skuteczności negocjacyjnej” – mówił. „Spokojnie może to być ponizsza kwota, chociazby przy mocnych cięciach, byle się tylko Europa nie zaakceptowac rozleciała” – przekonywał senatorów Lewandowski. Nawiązał w ów sposób sluzace do cięć po budżecie, których domaga się siedem krajów UE będących płatnikami netto.

„Wiele zależy od dziel sztuki takiego kraju jak Polska, aby dzielić tych, którzy chcą ciąć, ale też starać się zawierać maks. sojusze sposród tymi, którzy chcą bronić zwłaszcza polityki spójności” a mianowicie mówił Lewandowski o strategii podczas negocjacji budżetowych. Nie wyrażał jakkolwiek obaw o cięcia po polityce rolnej, z której korzysta duzej liczby płatników netto z Francją na czele. „Polityka rolna będzie twardo broniona i moja osoba o tenze rozdział budżetu europejskiego zupełnie się nie obawiam” – mówił.

Lewandowski zaznaczył, że nie ma z kolei szans dzieki powiększenie budżetu, który według propozycji KE z czerwca ub. r. ma wynieść 972, dwóch mld ó.

Wyjaśniał, że polityka spójności jest głównym celem cięć płatników netto. Podczas dyskusji unijnych ministrów na temat swiezego budżetu UE, która odbyła się pod koniec stycznia, Wielka Brytania, Republika federalna niemiec, Francja, Finlandia, Holandia oraz Szwecja i Austria zażądały cięć po wysokości minimum 100 mld euro.

„Przy tych stu miliardach, których szukają płatnicy netto, np. Niemcy (… ), w szczęście przy pierwszym rzędzie ofiarą padają regiony Niemiec wschodnich, tak zwanym. regiony przejściowe” – zauważył Lewandowski, dodając jednak, że „kraje słabsze, jak Polska, także są na celowniku”. Występując po Senacie, bronił polityki spójności, przypominając, że fundusze kierowane do krajów-beneficjentów unijnego budżetu częściowo wracają do płatników netto dzięki współpracy przedsiebiorstw, kontraktom i tym podobne.

Komisarz wskazywał, że interesy Danii, która obecnie sprawuje prezydencję przy Radzie UE, mogą zaszkodzić Polsce podczas negocjacji nad budżetem.

„Trzeba rozmawiać niezwykle delikatnie. (… ) Dysponujemy do czynienia sposród prezydencją, która jest wywindowana na odnawialnych źródłach ciepla. To jest jeden wraz z tych problemów, które pojawią się w ponizszym półroczu. Pewnie Polska będzie w zderzeniu z naszym ekologicznym nurtem w UE i Polska ma największą niewygodę w niniejszym zakresie” a mianowicie podkreślał.

Pod koniec czerwca ub. r. Komisja Europejska zaproponowała, by nowy 7-letni budżet UE wyniósł 972, 2 mld ó wobec 925 mld euro w obecnej siedmiolatce (2007-2013), co oznacza rozwój o piec proc.

KE proponuje utrzymać na poziomie porównywalnym do biezacego fundusze na politykę rolną (371, szóstej mld euro, z czego 281 mld na dopłaty bezpośrednie) i fundusze spójności (376 mld euro, w ponizszym dla Polski około 80 mld euro); wzrosty dotyczą m. in. badań i innowacyjności, a także strategii sąsiedzkiej i imigracyjnej.

Lewandowski razem sposród premierem Donaldem Tuskiem, szefem MSZ Radosławem Sikorskim i ówczesnym przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Jerzym Buzkiem wystąpił po spocie wyborczym Platformy Obywatelskiej z konfrontacji w 2011 r., w którym mowa była, że partia WEDLUG jest w stanie wywalczyć dla Naszego kraju 300 miliardów złotych po nowym budżecie UE. (PAP)

jhp/ kot/ eaw/ bk/