Lewicka-Banaszak: IGTE nie proponowała obniżenia składek do OFE

Category: inne
Author:
27 lipca, 2020

Ani Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych, ani zrzeszone w tej dziewczyny Powszechne Towarzystwa Emerytalne nie zaakceptowac składały sugestii obniżenia składki do OFE – powiedziała w czwartek PAP prezes IGTE Ewa Lewicka-Banaszak.

W czwartek rano minister pracy Jolanta Fedak powiedziała PAP, że „najnowsze zapowiedzi obniżenia składki do OFE traktuje jako pierwszą propozycję, która wyszła od towarzystw emerytalnych”. „Warto więc morzem nią pracować” – zaznaczyła.

Nad reformą emerytalną pracują m. in. zespół ministra Michała Boniego, Rada Gospodarcza przy premierze, Komisja Trójstronna. Propozycje przewidują m. in. wprowadzenie tak zwanym. subfunduszy, obligacji emerytalnych, obniżenie składki nadawanej do OFE, likwidację akwizycji na rzecz OFE czy zredukowanie opłaty pobieranej przez zasoby finansowe od trafiających do nich składek pracowników.

Boni powiedział w czwartek PAP, że założenia, które wcześniej przygotował jego zespół, trzeba zmienić. Jego zdaniem najpierw trzeba zmienić strukturę składki; jej cześć – jak mówił a mianowicie będzie przekazywana w obligacjach emerytalnych. Dodał, że „nie będzie aczkolwiek (… ) tak, że nie będzie w ogóle przepływu gotówkowego (do OFE – PAP)”. Propozycję ograniczenia składki nadawanej OFE do 5 proc., o której informowały przy czwartek media, Boni ocenił jako „bezpieczne rozwiązanie”.

Obecnie do OFE trafia siedmiu, 3 proc. pensji pracowników, zaś sluzace do ZUS dwunastu, 2 proc.

„PTE były i nadal są przeciwne obniżeniu składki przekazywanej az do OFE, ponieważ spowoduje to zmniejszenie wypłacanych w przyszłości emerytur. Wszelkie symulacje, realizowane zarówno po Izbie, jak i równiez przez niezależnych ekspertów i przez media potwierdzają argument, że członkowie OFE stracą na naszej operacji” – powiedziała Lewicka-Banaszak.

W weryfikacji IGTE, „cenę za księgowe łatanie deficytu budżetowego, spowodowanego przez nierozważnych polityków, zapłacą obywatele”.

„Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych podtrzymuje swoje przekonanie, że tylko kontynuacja prac nad projektem zmian gotowych przez zespół ekspertów ministra Michała Boniego stwarza perspektywę wyższych emerytur dla członków OFE i większego bezpieczeństwa gromadzonych w funduszach składek” – powiedziała Lewicka-Banaszak. (PAP)

awk/ mki/ ura/