Libia: Tłum zaatakował zachodnie ambasady jak i równiez biura ONZ

Category: rózne
Author:
27 lipca, 2020

# reakcja rządu Libii #

02. 05. Trypolis (PAP/AP, Reuters) – W reakcji dzieki wieść, że w ataku NATO zginął syn i trzej wnukowie Muammara Kadafiego, tłum po stolicy Libii Trypolisie zaatakował w niedzielę placówki dyplomatyczne Wielkiej Brytanii, USA i Włoch oraz biura ONZ. Po ataku organizacja wycofała z Libii personel.

W momencie napaści placówki były puste, bo Duza Brytania, USA i Włochy wycofały kadra dyplomatyczny już kilka tygodni temu, nie ma doniesień o ofiarach.

Gdy po Trypolisie rozniosła się wiadomość o ataku NATO, wściekły tłum spalił konstrukcje brytyjskiej ambasady, w tym rezydencję ambasadora – poinformowało Foreign Office, dodając, że konstrukcje zostały wcześniej „obrabowane (… ) i doszczętnie zniszczone”. W odpowiedzi na ów incydent Wielka Brytania odwołała libijskiego ambasadora w Londynie, dając jemu czas na wyjazd sluzace do poniedziałku.

Spalona została też ambasada Włoch. Ministerstwo kwestii zagranicznych tego kraju oświadczyło, że najscie na placówkę „nie osłabi” zaangażowania Włoch w dalszą walkę w tym kraju w zakresie misji dowodzonej przez NATO.

USA wycofały personel ambasady już na początku niepokojów w Libii. Obecnie amerykańskie interesy w niniejszym kraju reprezentuje Turcja.

Wandale wtargnęli również do pustych biur ONZ, ukradziono wozy – poinformowała Stephanie Bunker, rzeczniczka ONZ-owskiego Biura ds. Koordynacji Wsparcia Humanitarnej (OCHA). Z powodu ulicznych niepokojów 12 pracowników ONZ wyjechało sposród Libii az do sąsiedniej Tunezji.

USA – ustami rzecznika amerykańskiego departamentu stanu Marka Tonera – potępiły ataki „w możliwie najostrzejszych słowach”.

Ponadto zarówno MSZ Włoch jak i departament stanu USA oskarżyły reżim Kadafiego na temat niedostateczną ochronę zagranicznych placówek dyplomatycznych – do czegoz jest zobowiązany przez konwencję genewską.

Libijski rząd wyraził ubolewanie z powodu ataków, tłumacząc, że psy nie mogła im zapobiec, ponieważ została obezwładniona przez rozwścieczony tłum. Wiceminister MSZ Chaled Kaim zapowiedział, że Libia dokona oceny i naprawy zniszczonych placówek.

Przy ataku NATO w nocy wraz z soboty na niedzielę zginął najmłodszy syn Kadafiego, Saif al-Arab, oraz trzech swoim wnuków. Dotychczas informowały o tym jedynie libijskie władze. NATO nie potwierdziło tych doniesień, a premier Wielkiej Brytanii David Cameron oświadczył, że obiektem operacji nie są żadne „konkretne osoby”.

Kaim zaprzeczył, jakoby w części Trypolisu zaatakowanej przez NATO znajdowało się srodku dowodzenia. (PAP)

akl/

8895493 8895501 8895525 8895560 arch.