Dlaczego robimy selfie? Rodzaje jak i również popularność selfie

Selfie z urlopu: zobacz, zanim zrobisz i wrzucisz do internetu

Bardzo ochoczo dzielimy się nimi w mediach społecznościowych. Czasami do przesady. Długie weekendy bądź wakacje to dobry termin na selfie. Zdjęcie spośród plaży nad Bałtykiem, pyszny deser w kawiarni dzięki starówce europejskiego miasta, dziki wodospad lub egzotyczna eskapada.

Zrobienie selfie trwa zaledwie chwilę i podobnie szybko idzie w świat - do znajomych i nie tylko. To właśnie sprawia, iż zdjęcia "z rąsi" zrobiły tak wielką karierę. Natychmiastowość, pozwalająca dzielić się w tym miejscu i teraz chwilami spośród naszego życia. A jak pisze The Telegraph do internetu trafia nawet milion selfie każdego dnia.

Moda na zdjęcia "z rąsi": rodzaje selfie

Wraz spośród rosnącą popularnością selfie, wyświetlały się różne ich rodzaje:

 • #belfie - wylansowane przez celebrytki fotki pośladków,
 • #nailfie - zdjęcia pomalowanych paznokci
 • airmax selfie - zdjęcia stóp w konkretnych butach firmy Nike,
 • #womft (what's on my feet today) - zdjęcia stóp przy modnych butach#yummytummy - fotografie brzucha, zwłaszcza wyrzeźbionego
 • #yogaselfie - zdjęcia podczas ćwiczeń jogi,
 • #iwokeuplikethis - zdjęcia tuż według przebudzeniu, w łóżku, wyjąwszy makijażu, fryzury
 • selfie after sex - zdjęcia (rzekomo) tuż po seksie,

Selfie i media społecznościowe: kto wrzuca zdjęcia do odwiedzenia sieci?

Naukowcy z Uniwersytetu Indiana w USA w tej chwili w 2014 roku badali fenomen selfie. Jednym z wniosków był ten, że wrzucanie zdjęć do sieci wynika z chęci zdobycia pozytywnej reakcji otoczenia.

Teoretycznie nie ma po tym nic złego, że ucieszy nas "lubię to" lub pozytywny komentarz od momentu znajomych. Gorzej, gdy na wrzuceniu zdjęcia często wciskamy "odśwież", by sprawdzić, bądź ktoś docenił selfie.

Psychologowie z Uniwersytetu Wrocławskiego przyjrzeli się selfie, które internauci wrzucają do necie. Główny wniosek z ich badań jest taki, iż u kobiet nie zachodzi korelacja między skłonnością do dzielenia się "słitfociami" a narcyzmem, u mężczyzn a mianowicie jest zgoła odwrotnie.

Fotomontaż w służbie selfie

Fenomen selfie polega za zakupach grupowych, że pokazują tu i teraz. Tymczasem nawet dwa miliony Włochów kłamią, robiąc sobie selfie. Posługując się fotomontażem, chwalą się wakacjami w miejscach, w których odrzucić byli.

Badacze globalnej sieci i psychologowie z Padwy przeanalizowali zdjęcia, jakie do odwiedzenia sieci wrzucają Włosi w wieku od 20 do 50 lat.

Co czwarte z oszukanych fotek przedstawiało pięciogwiazdkowe hotele. Atrakcyjne są też fotomontaże spośród placu św. Marka po Wenecji i placu św. Piotra w Rzymie. Wysoce w tym nieformalnym rankingu są też fałszywe selfie ze znanymi osobami, po modnych dyskotekach lub klubach oraz w drogich restauracjach, takich jak lokal Massimo Bottury w Modenie.

Media społecznościowe i sieć pozwalają kontrolować wizerunek

Dlaczego posuwamy się do oszukiwania w internecie? Zdaniem badaczy nie odnosi się do to tylko selfie, ale treści w mediach społecznościowych w ogóle.

- To powszechny trend w social media, które dostarczyły prostej metody manipulowania własnym wizerunkiem - mówi Jakub Kuś, psycholog nowych inżynierii z Uniwersytetu SWPS. - Potrzeba zaledwie kilku chwil, by znaleźć i pobrać zdjęcie, przerobić je, wrzucić do sieci i przechowywać żniwo lajków.

Jego zdaniem internet nie wydaje się tu niczemu winien. a mianowicie Chęć podbudowywania samooceny, kontrolowania reakcji otoczenia jest po nas samych. Internet tylko wyzwolił nasze wewnętrzne mechanizmy - dodaje psycholog.

Tagi: selfie social publikatory wakacje media społecznościowe internet wizerunek zdjęcia psychologia Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij przy link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

 • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

 • Jeśli ktokolwiek spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

 • Trigon TFI przerabia nazwę po aferze GetBacku

 • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

 • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

 • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi na temat aferę GetBack

Notowanie