Śląskie: Nastolatek odpowie zbytnio poturbowanie nauczycielki

Category: inne
Author:
27 lipca, 2020

Czternastoletni uczeń z Częstochowy, który w piątek celowo uderzył bramami nauczycielkę, odpowie przed sądem rodzinnym za naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariusza publicznego.

Jak podała w sobotę częstochowska policja, do incydentu doszło w czasie przerwy między lekcjami. Zeby uniemożliwić wejście nauczycielki sluzace do jednego z pomieszczeń, nastolatek mocno kopnął w drzwi, uderzając nimi w 38-letnią nauczycielkę, która doznała niegroźnych, ale klopotliwych potłuczeń.

Calosc wskazuje na tek krok, że nauczycielka przyłapała uczniów na paleniu papierosów po toalecie. Część nastolatków uciekła; jeden wraz z uczniów został i uderzył nauczycielkę, aby nie mogła wejść sluzace do środka. W miejsce wezwano policję, która zatrzymała agresywnego ucznia.

Ostatnimi czasy śląska policja kilkakrotnie informowała o aktach agresji przy szkole. Dzieki początku roku nauczyciele dwóch katowickich gimnazjów postanowili dobitnie przeciwstawić się uczniom obrzucającym ich wyzwiskami i przeszkadzającym w prowadzeniu lekcji. Wezwani przez tych propozycji policjanci przesłuchali 17 nastolatków – chłopców i dziewcząt – którym udowodniono łącznie 160 przypadków znieważania pedagogów. Uczniowie stanęli przed sądem rodzinnym.

Według policjantów, choć problem nieodpowiedniego zachowania wielu gimnazjalistów jest powszechnie znany, od czasu pewnego periodu sytuacja po niektórych szkołach na tyle się pogorszyła, że nauczyciele częściej proszą o pomoc policję. Wśród najczęściej spotykanych przewinień jest przeszkadzanie w prowadzeniu lekcji i obrzucanie instruktorów wyzwiskami. Zdarzało się rzucanie w tych propozycji kredą i papierkami, przewracanie ławek jak i równiez krzeseł.

Wedlug prawem nauczyciel jako urzednik publiczny ulega szczególnej opiece. Za jego znieważenie może grozić poniekad kara pozbawienia wolności az do roku – pod warunkiem, że sprawca ulega przepisom kodeksu karnego. W przypadkach uczniów, ze względu na katalogów wiek, sprawy trafiają sluzace do sądu rodzinnego, który podejmuje decyzje na temat zastosowaniu środków wychowawczych.

Po ostatnich dniach śląscy policjanci zatrzymywali również nastolatków, popełniających przestępstwa pomijajac szkołą. 16-latek z Katowic przez nieomal rok znęcał się nad swoją rodziną, a 15-latek z tegoz samego metropolie okradł swoją babcię sposród wartej tysiąc złotych biżuterii. Sprzedał ją za 30 złotych. (PAP)

mab/ mow/