Coraz mniej kanałów tematycznych, skraj CBS Drama

„Koniec złotej ery kanałów tematycznych w TV"

Nie jedynie Orange Sport zakończy nadawanie 31 grudnia br. Zostanie to też ostatni dzionek emisji kanału z serialami CBS Drama. Zdaniem specjalistów, z rynku znikają stacje tematyczne niedostosowane do widowni. Często kanały nadają w dalszym ciągu, ale pod inną kategorią i z inną ramówkę.

Powstała w grudniu 2011 roku telewizja CBS Drama, nadaje seriale adresowane w stosunku do kobiet. To głównie doskonałe już produkcje amerykańskie spośród lat 80. i 80. XX wieku jak „Dynastia”, „Beverly Hills 90120” lub „Melrose Place”. Nadawca (firma AMC) nie ujawnia okoliczności zamknięcia kanału. Prawdopodobnie motywem jest brak sukcesu w firmie.

Potwierdza to jego niska oglądalność. Z danych empirycznych Nielsen Audience Measurement wynika, że we wrześniu br. stacja CBS Drama posiadała zaledwie 0, 02 proc. udziału w rynku, plasując się wśród zdecydowanie w żadnym wypadku oglądanych kanałów serialowo-filmowych. Nadawca nie rezygnuje z odmiennych kanałów tematycznych jak CBS Action czy CBS Reality.

Z końcem przyszłego miesiąca z rynku zniknie też kanał sportowy Orange Sport, który w prekursorskim okresie transmitował coraz mniej zawodów, w ub. r. zdjęto też autorskie programy. - To decyzja biznesowa - tłumaczył w październiku br. Wojciech Jabczyński, rzecznik prasowy Orange Polska.

Zmiany obejmują również firmę NBC Universal, nadawcę kanałów serialowo-filmowych 13 Ulica czy Universal Channel. Jej stacje nie znikają co prawda z polskiego rynku, ale znika oddział spółki przy Warszawie. Teraz do niej stacje będą zarządzane spośród biura koncernu w Londynie.

Trochę mniej abonentów płatnej telewizji

- Złota epoka kanałów tematycznych w linearnej TV się skończyła a mianowicie lekko ubywa abonentów platform i kablówek (obecnie wówczas ok. 66 proc., przed cyfryzacją - 69 proc. gospodarstw domowych), wzmacniają się też udziały stacji naziemnych, do których właśnie dodają kolejne cztery kanały – mówi Business Insider Polska Joanna Nowakowska, PR manager domu mediowego MEC jak i również współautorka bloga Screenlovers. pl.

Ostatnio ruszyły stacje Zoom TV i Nowa TELEWIZJA, a na początku grudnia br. wystartują kanały Metro TELEWIZJA i WP. Wszystkie pozostaną dostępne niemal dla wszystkich Polaków. To możliwe za pomocą ich emisji na ósmym multipleksie telewizji naziemnej.

Joanna Nowakowska:

Chociażby jeśli będą one rosnąć głównie kosztem swoich naziemnych konkurentów, nie pozostaną zupełnie bez wpływu na strukturę stacji kablowo-satelitarnych i postrzeganie atrakcyjności ich oferty przez klientów płatnych operatorów.

Do tego dochodzi wysyp propozycji w dziedzinie VoD, który to przez niewielką na wypadku grupę widzów (głównie młodych) postrzegany jest jako alternatywa wobec TV.

Zważywszy na ich propozycje programowe (przede wszystkim Netfliksa, niebawem być może także Amazon Prime), jeśli traktować VOD jako konkurencję dla TV, to przede wszystkim gwoli zagranicznych stacji płatnych (filmowych, serialowych).

Zdaniem ekspertki, konkurencja nie będzie jednak na tyle duża, aby już w 2017 roku kalendarzowego doszło w Polsce do odwiedzenia gwałtownego przemeblowania rynku i zamykania wielu kanałów. a mianowicie Nadawcy tak samo jak w dawnych latach będą raczej zmieniać marki i rewidować propozycji programowe. Póki co mają albowiem interes, by rozwijać się „ilościowo”, m. in. z uwagi na ich współzależności z operatorami. Szerokość portfolio jest atutem w negocjacjach - podkreśla Nowakowska.

Kanały zmieniają nazwy i oferty programowe

Przykładów rebrandingów dzięki rynku kanałów tematycznych nie zaakceptować brakuje. To właśnie CBS Drama powstała w 2011 roku z przekształcenia rodzaju lifestylowego Club TV. Jak widać, ta zmiana odrzucić zapewniła specjalnego sukcesu świeżej stacji. W ostatnich latach FOX Life przekształcił się w FOX Comedy, Animal Planet zmieniła nazwę po Discovery Life, BBC Entertainment zmienił się w BBC Brit, a BBC Knowledge w BBC Earth.

Maciej Rzeżuchowski, media manager na strychu mediowym Codemedia:

Zniknięcie z Polski CBS Drama (inne kanały z grupy nadal będą dostępne) nie uważam za oznakę problemów tego rynku, identycznie jak zmiany nazw filtrów np. Animal Planet na Discovery Life.

Są to zmiany podyktowane dążeniem do jak najlepszego sprofilowania kanału telewizyjnego względem grupy docelowej, a to wydaje się kluczem do sukcesu. Przykładem może być również TVN Meteo Active i jego nowa odsłona, czyli HGTV.

Grupa TVN w pierwszej kolejności w ub. r. przekształciła poświęcony pogodzie TVN Meteo w kanał TVN Meteo Active, traktujący o zdrowym i aktywnym życiu. Ów również okazał się niewypałem. Dlatego stacja w kwietnio przyszłego roku zmieni się w we wspomnianą telewizję domu i ogrodzie HGTV. Stacja otrzyma kontent od momentu Scripps Networks Interactive -amerykańskiego właściciela TVN, a spółka liczy, że tym razem zdobędzie sukces.

- Z tej perspektywy nie spodziewam się znaczących zmian, a już na pewno niewyłączania kolejnych stacji z propozycji. Rynek reklamowy również odrzucić daje argumentów za tymże, aby ilość stacji się zmniejszała - uważa Rzeżuchowski.

Nowe stacje tematyczne zapowiada Telewizja Polsat – z początku 2017 roku dzierży ruszyć kanał dokumentalny Polsat Docu. Jednocześnie jeszcze po tym roku naziemny Polsat Sport News przekształci się w Super Polsat.

Tagi: kanał odpowiedni tv CBS Drama Orange Sport kanał koniec stacja zbyt TV Komentując korzystasz wraz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obligatoryjne na Facebooku mieszczą się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na nadal gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się wraz z złożeniem PIT, może unikać kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał świeże zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Rozchodzi o aferę GetBack

Notowanie