Mieszkania używane prawie faktycznie drogie jakim sposobem nowe. Przy niektórych miastach ceny są już porównywalne

Mieszkania używane prawie faktycznie drogie jakim sposobem nowe. Przy niektórych miastach ceny są już porównywalne
Category: gospodarka
27 lipca, 2020

Wydatki nabycia używanego lokalu zbliżają się az do poziomów notowanych na rynku pierwotnym. W tego rodzaju miastach jak Warszawa, Lublin i Rzeszów różnice wynoszą tylko pare procent. Natomiast w Katowicach czy Łodzi przekraczają 30 proc. Jest to konsekwencja jakości oferty, lokalizacji i standardu.

Koszty nieruchomości pomału przestają rosnąć. W III kwartale br. liczba transakcji nowych mieszkań spadła o 20 proc. Seria podwyżek zakończy się zapewne w przyszłym roku. Może więc pojawić się okazja az do zakupów zbytnio mniejsze pieniądze. Nie warto jednak czekać, wynajmując mieszkanie, ponieważ koszt czynszów może być wyższy od momentu oszczędności.

Koszta sprzedaży nieruchomości rosną, aczkolwiek zmniejsza się różnica między kosztami nabycia mieszkań swiezych i używanych. Z danych empirycznych Narodowego Agencji bankowej Polskiego wynika, że np. w Gdyni lokale w dziedzinie pierwotnym są droższe o 12%, od oferowanych w dziedzinie wtórnym. Po dwa okres średnia różnica w wartosci pomiędzy zbytem pierwotnym a wtórnym spadła z 17, 2 proc. w 2016 r. az do 13, 1-wsza proc. po 2018 r.

– Jest to z po dużej mierze spowodowane poprawiającą się jakością używanych już lokali. Dziś na rynku wtórnym jest więcej powierzchni wybudowanych w tak zwanym. nowym budownictwie niż dzieki przykład dziesiec lat temu. To oznacza, że po bazie dokonanych transakcji są coraz solidniejsze mieszkania, dlatego i droższe – mówi Marcin Krasoń, analityk rynku nieruchomości przy Home Broker.

Różnice cen są bardzo niewielkie – kilkuprocentowe – w tego rodzaju miastach jak Warszawa (3 proc. ), Lublin (2, 9 proc. ), Rzeszów (3, szesc proc. ) czy Kraków (5, czterech proc. ), a wiecej niz 30-procentowe przy Katowicach (36 proc. ) i Łodzi (32, 5 proc. ). Według ekspertów z Home Broker, rozbieżności wynikają wraz z charakterystyki rynków, ale nie ma uniwersalnych mechanizmów rządzących tymze zjawiskiem.

– Duża przepaść pojawia się tam, dokad rynek wtórny jest relatywnie niskiej jakości. Wtedy sporo mieszkań położonych jest po nieatrakcyjnych obszarach albo wymaga remontów. Dodatkowo niektóre miasta się wyludniają, co sprawia, że może brakować chętnych na promocje. Choć luka między rynkami się zmniejsza, wciąż może wynosić dziesiątki procent – tłumaczy analityk.

Ogladaj też: Ceny mieszkań poszybują. Wzrosną poniekad o 7, 5 proc.

Nie zaakceptowac należy się spodziewać, że używane lokale mieszkalne staną się droższe od nowych, ponieważ właśnie nowość daje znaczącą przewagę tym drugim. Według Marcina Krasonia trudno prorokować, w jakich miastach ceny najbardziej wzrosną, a gdzie spadną. Być może za rok kalendarzowy będą w takim poziomie jak dzisiaj, ale w ponizszym okresie pojawi się zenit górki.

– Moim zdaniem, zbliżamy się do końca czasu wzrostów cen mieszkań. W branzy pierwotnym obserwujemy już duzy spadek cyfry transakcji, tj. w trzecim kwartale 2018 r. było to wiecej niz 20 proc. rok do roku. Zas takie zjawisko wkrótce powinno doprowadzić sluzace do zatrzymania wzrostów i przypuszczalnie przełamania trendu w nadchodzącym roku – uważa Marcin Krasoń.

Konkursy dzieki osiedla w zakresie Mieszkania+. „Przychodzą coraz lepsi projektanci”:

Obserwowane modyfikacje mogą zachęcić potencjalnych nabywców do szukania nowego mieszkanie. Osoby, które zamierzają kupić lokal az do samodzielnego zamieszkania, powinny skupić się glównie na szukaniu lokalu jakim sposobem najlepiej spełniającego ich oczekiwania. Próby trafienia w cenowy dołek mogą skończyć się zakupem przeprowadzonym na szczycie.

– Dodatkowo skupiając się na tym, możemy stracić z oczu to, co najważniejsze – potrzeby własne i rodziny. Pamiętajmy, że wiele osób do periodu nabycia domu – zakładając, że zbyt jakiś termin ceny spadną – bytuje w lokalach wynajmowanych. Ponoszą związane z tym koszty, które mogą pochłonąć oszczędności wynikające z tańszego kupna – przestrzega Marcin Krasoń.

Na postep popularności propozycji z rynku wtórnego wpływa też podnosząca się stopa życia. Zwiększająca się zamożność społeczeństwa skłania do kupowania mieszkań w dobrych lokalizacjach jak i równiez o wielkim standardzie. Natomiast takich jest więcej w dziedzinie wtórnym.

Masz newsa, zdjęcie albo filmik? Prześlij nam przez dziejesie. wp. pl