Niedziela Wielkanocna. Święto pełne kulturze

Category: odmienne
Author:
27 lipca, 2020

Najświętszy Sakrament jest wynoszony sposród Grobu Pańskiego i trzykrotnie w uroczystej procesji obnoszony wokół kościoła, pośród bicia dzwonów jak i równiez pieśni wielkanocnych. Kiedyś rozpoczęciu mszy rezurekcyjnej towarzyszył halas armat. Dzisiaj – wylacznie czasami wybuchy petard.

Rezurekcja odprawiana wydaje sie byc w niedzielę, pierwszy dzień świąt, o godz. szesc rano. W dawnych latach uroczystość ponizsza odbywała się w Wielką Sobotę na temat północy. Z kolei w czasach stanisławowskich, gdy niebezpiecznie było chodzić nocą po ulicach, przeniesiono tę uroczystość na w wyzszym stopniu bezpieczną godzinę.

Pierwsza adnotacja o mszy świętej rezurekcyjnej pochodzi z X stulecia, a odprawiona była ona w Augsburgu w Niemczech. Obrzęd wywodzi się wraz z misteriów średniowiecznych, a na jego rozszerzenie wpłynęli prawdopodobnie bożogrobowcy (miechowici).

[ ( http://www.iwoman.pl/i/art/232/t137960.jpg ) ] (http://www.iwoman.pl/na-serio/ludzie/robert;maklowicz;za;sukcesem;baby;wielkanocnej;stoi;polski;krol,166,0,817062.html)Makłowicz: Za sukcesem baby wielkanocnej stoi naszego kraju król

W stolicy polski msza rezurekcyjna odbywała się w kościele Św. Krzyża i miała tak wspaniałą oprawę, że nuncjusz apostolski Antici zbyt czasów króla Stanisława Augusta doniósł papieżowi, że „nic bardziej wzruszającego nie widział”.

W Polsce obchody rezurekcyjne noszą nazwę Wielkanocy na pamiątkę nocy sposród soboty w niedzielę, gdy Jezus zmartwychwstał. Po angielsku święto to nazywa się Easter, zas po niemiecku Oester – „Wschód”, innymi slowy wzejście nowego dnia na nocy: zmartwychwstanie Jezusa na nocy jego śmierci.

W języku rosyjskim święto dzierzy miano Pascha. Nazwa wywodzi się ze Starego Testamentu. Święto Paschy obchodzone było w Izraelu jako sakralna uczta związana z ofiarowaniem baranka. Uczta paschalna łączyła się wraz z wydarzeniem historycznym – wyjściem z Egiptu, czyli domu niewoli, jak i równiez stanowiła pamiątkę zbawczego czynu Jahwe.

Chrześcijaństwo przeniosło tamtą tradycję w nowe zdarzenie: wyjście sposród domu niewoli i śmierci, czyli uczczenie zmartwychwstania jako zbawczego czynu Boga w Jezusie Chrystusie – na rzecz chrześcijan poniewaz Chrystus jest barankiem paschalnym na pamiątkę jego ofiary złożonej dzieki krzyżu.

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego jest glównym i najdawniejszym świętem po Kościele katolickim, obchodzonym już w czasach apostolskich. Symbolicznym tego wyrazem wydaje sie świętowanie za posrednictwem chrześcijan niedzieli jako Dies Dominica (Dzień Pański), jakie mozliwosci uwydatnia słowiańska nazwa niedzieli – Woskriesienije (Zmartwychwstanie).

Wielkanoc jest świętem ruchomym (obchodzonym w pierwszą niedzielę na pierwszej wiosennej pełni księżyca) i główną uroczystością r. liturgicznego, od której obliczany jest kalendarz najważniejszych świąt kościelnych, jak: Wniebowstąpienie, Zesłanie Ducha Świętego.