Niemcy: Dawni agenci zostaną przeniesieni wraz z urzędu ds. akt Stasi

Category: inne
Author:
27 lipca, 2020

Pracownicy Ministerstwa Bezpieczeństwa Państwa w dawnej NRD, zatrudnieni obecnie w niemieckim urzędzie ds. akt Stasi, zostaną przeniesieni w inne stanowiska w administracji państwowej a mianowicie zapowiedział polityk liberalnej FDP Reiner Deutschmann.

W opublikowanym przy poniedziałek wywiadzie dla regionalnej gazety „Mitteldeutsche Zeitung” Deutschmann poinformował, że frakcje parlamentarne chadecko-liberalnej koalicji przygotowały plan nowelizacji ustawy o aktach Stasi.

Pozostanie do tej dziewczyny wprowadzony zapis, zakazujący zatrudniania byłych oficjalnych bądź nieoficjalnych pracowników Stasi w urzędzie, sprawującym pieczę nad aktami dawnej NRD-owskiej bezpieki. Po instytucji naszej pracuje obecnie 47 osób, które w czasach NRD były na etacie Ministerstwa Bezpieczeństwa Państwa.

Planowana nowelizacja to efekt zabiegów nowego szefa urzędu ds. akt Stasi Rolanda Jahna, który uznał, że obecność byłych agentów w sekcji służącej rozliczeniu z komunistyczną przeszłością to „policzek wymierzony ofiarom reżimu”.

Niemiecka opozycja ma jednak spore wątpliwości co do nowej regulacji, poniewaz – według jej inicjatorów – miałaby ona działać wstecz jak i równiez objąć ludzie zatrudnione po urzędzie ds. akt Stasi od 20 lat. Zdaniem wiceprzewodniczącego Bundestagu socjaldemokraty Wolfganga Thierse takowa ustawa byłaby sprzeczna wraz z konstytucją. Natomiast w doswiadczen posłanki postkomunistycznej Lewicy Luc Jochimsen planowana nowelizacja to zwykły populizm.

Dawnych pracowników wschodnioniemieckiej bezpieki zatrudniano w urzędzie ds. akt Stasi często zatem, bo 1-wszy szef tej instytucji Joachim Gauck uważał, iż pozyteczna jest katalogów wiedza odnosnie archiwów i działania komunistycznych służb. Obecność tych osób w urzędzie budzi kontrowersje od paru lat, jednak władze przedsiebiorstw wskazywały, że wykonują ów lampy swoje obowiązki bez zarzutu, nie zaakceptowac zataiły przeszłości przed pracodawcą i dlatego nie ma zasadach do katalogów zwolnienia.

Jakim sposobem pisze agencja dpa, ze sporządzonej dla urzędu ds. akt Stasi ekspertyzy wyplywa, że co prawda osobom tymze nie można wypowiedzieć umowy o pracę, ale możliwe jest przeniesienie na posady w odmiennych instytucjach państwowych.

Z Berlinka Anna Widzyk (PAP)

awi/ ap/