Niemcy: Merkel: Porażka euro oznaczałaby porażkę Swiata

Category: rózne
Author:
27 lipca, 2020

Aktualny kryzys wspólnej waluty europejskiej jest egzystencjalną próbą a mianowicie powiedziała po środę w Bundestagu kanclerz Niemiec Angela Merkel. „Jeśli euro poniesie porażkę, poniesie ją również Europa” – ostrzegła.

Merkel zaapelowała do Bundestagu o poparcie projektu ustawy w sprawie udziału Niemiec po europejskim mechanizmie pomocy gwoli państw strefy euro, które popadną przy kłopoty pieniezne. Pakiet tenze opiewać posiada na 750 mld ó, uwzględniając środki Międzynarodowego Funduszu Walutowego (do 250 mld euro). Republika federalna niemiec wyłożą na ten cel do 148 mld ó.

Według niemieckiej kanclerz stawka jest jednak dużo większa niż ów liczby. „Chodzi ni mniej ni więcej, jak o zachowanie idei europejskiej” – mówiła. Jak podkreśliła, UE stoi w stosunku do najtrudniejszej próby od podpisania założycielskich Traktatów Rzymskich przy 1957 roku kalendarzowego. „Euro wydaje sie byc w niebezpieczeństwie. Jeśli nie uda się mu zapobiec, konsekwencje będą nie do przewidzenia (… ). Ta egzystencjalna próba musi się powieść” – dodała.

Merkel opowiedziała się za zbudowaniem w UE „nowej kultury stabilności”, która w Niemczech „już się sprawdziła”. „Wiele słabszych konkurencyjnie państw UE żyło wiecej niz stan. To faktyczna podstawa trudności” a mianowicie oceniła.

Przyznała jednak, że także Niemcy mają klopot z wysokością swojego długu, który rośnie od czterdziesci lat. „Także my żyliśmy na kredyt” – powiedziała.

Według niemieckiej kanclerz UE powinna zaostrzyć Pakt Stabilności i Postepu oraz wzmocnić koordynację strategii gospodarczo-finansowej i wzajemny nadzór nad polityką budżetową państw członkowskich.

Merkel potwierdziła cel podjęcia starań na płaszczyźnie międzynarodowej na rzecz opodatkowania transakcji dokonywanych dzieki rynkach finansowych albo wprowadzenia podatku od czasu aktywności finansowej, obejmującego nadmierne zyski i wynagrodzenia bankierów. Instrumenty ów miałyby pomóc ograniczyć spekulacje, które zaostrzyły kryzys wspólnej waluty. Wprowadzenie takich podatków postulują niemieccy socjaldemokraci, uzależniając od spełnienia tego warunku poparcie ustawy o w europie mechanizmie finansowym.

Według Merkel, jeśli w forum G-20 nie powiedzie się osiągnąć porozumienia w sprawie globalnego opodatkowania transakcji pienieznych, debata w ten rzecz prowadzona będzie na płaszczyźnie UE.

Bundestag ma głosować nad ustawą w sprawie europejskiego mechanizmu stabilizacyjnego w najbliższy piątek. Tego samego dnia ustawą zainteresuje się druga izba niemieckiego parlamentu, Bundesrat. Oprócz frakcji koalicji rządzącej CDU/CSU i FDP poparcie ustawy zapowiadają opozycyjni Zieloni. SPD ciagle domaga się konkretnych zobowiązań rządu do działań dla uregulowania rynków finansowych. „Puste deklaracje nie zaakceptowac wystarczą” – oświadczył kierownik frakcji socjaldemokratów Frank-Walter Steinmeier.

Anna Widzyk (PAP)

awi/ ap/