OBOP: Warszawiacy chcą, aby Śródmieście było centrum kulturalnym

Category: odmienne
Author:
27 lipca, 2020

94 proc. warszawiaków uważa, że dzielnica Śródmieście powinna być centrum szykownym. Jednak przeszlo połowa (55 proc. ) badanych nie zaakceptowac chce spędzać tam wczasow – wynika z sondażu TNS OBOP dla Stowarzyszenia Warszawa odNowa.

Przy środę w konferencji prasowej przedstawiono wynik badania „Szara rzeczywistość Śródmieścia – widziana oczami mieszkańców Warszawy”. Uczestnicy spotkania podkreślali, że władze miasta nie mają spójnej strategii wzrostu dla naszej dzielnicy.

Wbrew że 78 proc. mieszkańców Warszawy uwielbia Śródmieście, aż 55 proc. nie pragnie spędzać w tym miejscu wolnego czasu. Nie zaakceptowac chce owego także 49 proc. mieszkańców tej dzielnicy. Zwolennikami przebywania w wolnym czasie po centrum jest 10 proc. mieszkańców Warszawy.

Respondentom przeszkadza tam tłok (50 proc. ), korki (38 proc. ) i brak pomieszczen parkingowych (19 proc. ). Nieład architektoniczny przeszkadza (13 proc. ) osób z tej grupy respondentów, nieczystosci (9 proc.; o szarości i budzącym smutek wyglądzie miasta mówi 6 proc. badanych.

Nieomal wszyscy warszawiacy uważają, że Śródmieście musi być centrum kulturalnym (94 proc. ) i rozrywkowym (90 proc. ); prestiżową dzielnicą mieszkaniową – naprawde uważa 64 proc. Według 59 proc. badanych, Śródmieście powinno pełnić funkcje komercyjne. 51 proc. mieszkańców chciałoby, aby było to srodku finansowo-bankowe.

Warszawiacy najczęściej az do Śródmieścia udają się w zakupy (42 proc. ); do pracy (27 proc. ); sluzace do kina, teatru, muzeum (19 proc. ). 63 proc. badanych nawiedza Śródmieście chociaz raz tygodniowo; ponad 1-a czwarta (28 proc. ) codziennie; 26 proc. warszawiaków – sluzace do trzech razy w miesiącu. 11 proc. nie było w Śródmieściu od miesiąca.

Prezes stowarzyszenia Warszawa odNowa Katarzyna Janowska oceniła, że przyczyną niechęci do Śródmieścia jest przede wszystkim to, że nie pełni ono mozliwosci centrum kulturalnego i rozrywkowego. „W sercu miasta, po najbardziej popularnych obszarach, królują oddziały banków jak i równiez salony telefonii komórkowej” a mianowicie powiedziała.

Podkreśliła, że Śródmieście powinno być wizytówką miasta, natomiast rewitalizację budynków często blokują nieuregulowane roszczenia związane z tak zwanym. dekretem Bieruta z 1945 r. „Kamienice zwracane są właścicielom w bardzo złym stanie, wraz z lokatorami, którym miasto nie zapewnia mieszkań komunalnych. To sytuacje tragiczne dla mieszkańców, właścicieli oraz nieruchomości” – dodała.

Z kolei Piotr Zaremba z Forum Rozwoju Stolicy polski zwrócił uwagę, że Warszawa nie ma jasnej wizji i strategii progresu. „Konieczna wydaje sie byc spójna polityka, usprawnienie prawa, a także wizja, lub ma to być miasto sportu, zwiazanych z kultura czy biznesu”. Ocenił, że niewykorzystane są lokale na parterze budynków m. in. przy ul. Marszałkowskiej; dodał że miasto jest właścicielem ok. 150 z nich.

TNS OBOP przeprowadził badanie metodą telefoniczną między 18 a 31 stycznia na reprezentatywnej grupie 450 mieszkańców Warszawy powyżej 18. r. życia.

Towarzystwo Warszawa odNowa zabiega o przyśpieszenie odnowy warszawskiej zabudowy przez nawiązanie dialogu osób i sekcji uczestniczących przy rewitalizacji metropolie. (PAP)

kno/ bos/