Odnalazło się trzech Polaków na Haiti

Category: odmienne
Author:
27 lipca, 2020

aktualizacja 17. 40

*USA zapowiadają pomoc na rzecz Haiti. Dzieki wyspę trafią żołnierze jak i równiez ekipy medyczne. Są kolejne informacje na temat Polakach, którzy byli w Haiti podczas wtorkowego trzęsienia ziemi. *

Odnalazła się trójka Polaków poszukiwanych od kilkudziesięciu godzin w Haiti. Informację taką potwierdził rzecznik MSZ Piotr Paszkowski. Jak powiedział wszyscy odnalezieni są zdrowy i w dobrej formie fizycznej.

Wiadomo, że w rejonie trzęsienia ziemi przebywało w sumie ośmioro Polaków. Czwórka odnalazła się już wcześniej. Jak mówi Piotr Paszkowski trwają wciaz poszukiwania jednego Polaka.

_ – Rozchodzi o członka misji ONZ. Napływały sluzace do nas niejednoznaczne informacje. Wynikało z nich, że ten mężczyzna żyje, ale czekamy na miarodajne i ostateczne potwierdzenie _ – dodał rzecznik MSZ.

Haitański Marksistowski Krzyż kalkuluje, że przy trzęsieniu ziemi mogło zginąć 45-50 tysięcy osób.

*USA wysyła pomoc *

Sekretarz stanu NA JUKATAN Hillary Clinton zapewniła, że administracja prezydenta Baracka Obamy zapewni długoterminową pomoc na rzecz Haiti, dotkniętegokatastrofalnym trzęsieniem ziemi.

_ – To będzie długofalowy wysiłek _ – powiedziała Clinton. Jej zdaniem obecna pozycja kryzysowa domaga sie _ ratowania tych istnień, które mogą być uratowane; starań, by zapewnić żywność, wodę, dostawy medyczne, jakies schronienie _.* *

Clinton zaznaczyła, że władze USA są przygotowane az do współpracy z rządem Haiti oraz odmiennymi partnerami na świecie nad rozpoczęciem odbudowy dotkniętego kataklizmem kraju.

Prezydent Obama dzierzy dziś wydać oświadczenie odnosnie tematu pomocy gwoli Haiti.

We wtorkowym trzęsieniu ziemi przy rejonie stolicy Haiti, Port-au-Prince, mogło zginąć nawet przeszlo sto tysięcy ludzi.Amerykańskie wojsko rusza na ratunek

Stany Zjednoczone skierują na pomoc dotkniętemu trzęsieniem gleby Haiti w porzadku. 3500 żołnierzy z 82. dywizji powietrznodesantowej. Pierwszych stu żołnierzy posiada przybyć dzieki Haiti nadal w czwartek – powiadomiły źródła wojskowe.
Żołnierze będą nieść pomoc i zapewniać bezpieczeństwo w obszarze dotkniętym katastrofą. Pierwsza sto po przybyciu ma przygotowywać przyjazd większych sił.

Wczoraj prezydent Barack Obama zapowiedział wysłanie na pomoc Haiti ogromnego kontyngentu wojskowego. W kierunku wyspy wypłynęły już cztery okręty straży przybrzeżnej USA. Po drodze jest też lotniskowiec Carl Vinson, który jest zaopatrywany przez statki pomocnicze po zapasy żywności dla mieszkańców zniszczonej przez trzęsienie metropolii Haiti, Port-au-Prince.

Zobacz reportaż na temat sytuacji na Haiti (ITNNews, ang. ):

12 tys. lekarzy jak i równiez ratowników mógl pogotowia

Stany Zjednoczone wyślą 300 osób personelu medycznego na spustoszone trzęsieniem ziemi Haiti, a dwunastu tys. postawiły w forma pogotowia sposród możliwością wyjazdu – poinformowała amerykańska minister zdrowia jak i równiez służb społecznych Kathleen Sebelius.

Sebelius zapowiedziała ponadto, że na Haiti pojadą pracownicy amerykańskiego Srodku Zwalczania jak i równiez Zapobiegania Chorób, którzy pomogą monitorować jakość pożywienia dzięki czemu możliwe będzie uniknięcie lub ograniczenie szerzenia się epidemii. Na miejscu mają też pracować amerykańscy eksperci, którzy będą pomagać w identyfikacji zwłok.

ZOBACZ TAKŻE:

  • Tragedia w Haiti, srodku stolicy przy gruzach
  • Wiadomości z kraju i wraz z świata dzieki Twojej stronie