Opóźnione reakcje na rynku walutowym

Category: waluty
Author:
27 lipca, 2020

To był dziwaczny tydzień na rynku walutowym. Dolar nie zaakceptowac reagował wtedy, kiedy musi, a przebudził się wówczas, gdy już oczekiwano spokojnego dobrnięcia do weekendu. ó zostało osłabione przez prezesa ECB, co pomogło także złotemu przy próbach uwolnienia się sposród nudnej konsolidacji. Funt okazuje na nogi po ostatniej fali przeceny.

Poprzedni tydzień zakończyliśmy zaskakującym odwrotem inwestorów od dolara, co można tłumaczyć w charakterze wyraz frustracji z powodu niedostatku kontynuacji umocnienia, pomimo rzetelnych danych makro z NA JUKATAN. Na starcie nowego tygodnia amerykańska waluta zaczynała sposród defensywnej pozycji i przez kolejne dób nie widać było, by popyt wyraźnie wracał. Wyjątkiem był USD/JPY, gdzie jen tracił po związku wraz z rosnącymi oczekiwaniem na kolejną rundę ekspansji fiskalnej.

Protokół z posiedzenia FOMC, mimo że był gołębi jak i równiez przyniósł spadki na Wall Street, wśród inwestorów w branzy walutowym został odczytany pozytywnie dla dolara, gdyż nie zaakceptowac zawierał po sobie watpliwosci o wpływ umocnienia waluty na kondycję gospodarki. Nareszcie zdumiewający był brak odpowiedzi na serię czwartkowych danych empirycznych z USA, które prawie w każdym przypadku (Philly Fed, sprzedaż domów, indeks wskaźników wyprzedzających) zaskoczyły in plus. To, że wątpliwości o kolejny kierunek gwoli dolara nie zaakceptowac przerodziły się w silniejszy odwrót od momentu waluty, można zawdzięczać stabilnej sytuacji w branzy obligacji skarbowych USA, dokad rentowności 10-latek solidnie trzymają się po okolicach dwóch, 33 proc.

Najbardziej frustrująca była slabosc dolar wobec euro, szczególnie że wstępne odczyty indeksów PMI z Eurolandu wyraźnie rozczarowały. Dopiero piątkowe komentarze prezesa ECB dały sygnał, że kontrast w przyszłej polityce monetarnej po obu stronach Atlantyku jest naprawde silny, że krótkie pozycje na EUR/USD nie są zagrożone. Kurs tąpnął o prawie jednej proc., gdyż wypowiedź Czolgi Draghiego podsyciła oczekiwania, że grudniowe posiedzenie banku centralnego może przynieść zapowiedź swiezego programu skupu aktywów. Może jeszcze nie będzie chodzić o obligacje rządowe, lecz obligacje korporacyjne nie są już wykluczone. Posiedzenie ECB dopiero za dwa tygodnie, ale biorąc pod uwagę, że zbytnio tydzień mamy wstępny odczyt inflacji HICP, gdzie z dużym prawdopodobieństwem zobaczymy dalszy spadek z 0, 4 proc. r/r z 0, 3 proc., zrozumiałe wydaje sie pozycjonowanie dzieki słabość ó już teraz.

Unijna waluta tracił także wobec funta, który próbuje otrząsnąć się z przeceny, jakiej doznał w ubiegłym tygodniu przy reakcji na gołębi wydźwięk Raportu o Inflacji BoE. Przeceny na wyrost, gdyż naszym zdaniem sektor przereagował i zbyt smutno podchodzi zarówno do stanu gospodarki brytyjskiej, jak i perspektyw polityki monetarnej i funtowi należy się odreagowanie. Potwierdzenie znalazło to w czwartek w publikacji danych o sprzedaży detalicznej, gdzie dynamika była trzykrotnie wyższa od czasu oczekiwań (0, 8 vs 0, 3 proc. ).

Sukces odniósł złoty, który pierwszy przy jednym spotkaniu w tym miesiącu naruszył pulap 4, 20 za ó. Słabość unijnej waluty zdaje się być lepszym wytłumaczeń spadku kursu, aniżeli naprawa sytuacji złotego. Łatwym tłumaczeniem umocnienia złotego byłoby oznaczenie na dogodniejszy odczyt wytwórczosci przemysłowej z Polski, która w październiku wzrosła o 1, 6 proc. r/r przy prognozie 1, czterech proc. Lepszy wynik zwlaszcza na wyższej produkcji branż nastawionych w eksport (nieco łagodząc niepokoje o negatywny wpływ spowolnienia w zonie euro), choć ogólnie nie jest to wynik na tyle imponujący, by wywrzeć wpływ dzieki złotego.

Gwoli równowagi protokół z listopadowego posiedzenia RPP wskazał, że wniesiono wnioski o obniżkę stóp procentowych o 25 pb, piecdziesiat pb, wiecej jeszcze o 100 pb. Właściwie można to odbierać korzystnie (pomimo wniosków jest brak większości do obniżek), albo negatywnie (presja ze strony gołębiego skrzydła). Niepokojące wydaje sie jednak, że kontrakty terminowe na stopę procentową (FRA) pozostają poniżej Wiboru, a od wczoraj spadają. To znaczy, że rynek wciąż ocenia na kolejne obniżki ze strony RPP.

Jakkolwiek jesteśmy pozytywnie nakreceni wobec złotego w średnim terminie, ostrożnie podchodzimy az do ostatniego umocnienia i nie wykluczamy, że naruszenie czterech, 20 EUR/PLN będzie przejsciowe (podobna sprawa miała polozenie 31 paź). Naszym zdaniem dopiero potwierdzenie odbicia indeksu PMI dla przemysłu (1 gru. ) i oznaki nizszej skłonności RPP do obniżek (3 gru. ) dadzą złotemu wsparcie, by zakończyć rok silniejszym.

  • Forex: sprawdź kursy walut przez internet
  • Wskaźniki makroekonomiczne w