Otwarto Narodowe Srodku Nauki, pokieruje nim prof. Andrzej Jajszczyk

Category: inne
Author:
27 lipca, 2020

Narodowe Centrum Nauczania, organizujące quizyturnieje na granty badawcze otwarto w piątek w Krakowie. Jak poinformowała na otworzeniu minister nauki Barbara Kudrycka, dyrektorem NCN zostanie prof. Andrzej Jajszczyk.

Prof. Andrzej Jajszczyk jest specjalistą w dziedzinie telekomunikacji z Akademii Górniczo Hutniczej.

„NCN zostało powołane sluzace do wspierania badań podstawowych, to znaczy takich, których głównym obiektem jest poszukiwanie odpowiedzi dzieki fundamentalne zapytania dotyczące człowieka, otaczającej nasza firme rzeczywistości, zdobywanie wiedzy na temat podstawowych faktów, i zjawisk. Żeby odpowiedzieć na te najważniejsze zapytania musimy również zajmować się szeroko rozumianą kulturą jak i równiez poznawać naszą przeszłość” a mianowicie powiedział prof. Jajszczyk w czasie otwarcia.

Jak podkreślił srodki pieniezne na testowania będą poprzez NCN rozdzielane w oryginalny, bardziej apolityczny sposób. Obiecał, że będzie zabiegał o pozyskanie dla NCN pomocniczych pieniędzy wraz z innych źródeł.

Minister nauczania i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka poinformowała, że środki rozdzielane za posrednictwem NCN na badania wzrosną znacząco.

„Przewidujemy, że po 2014 r. fundusze sposród budżetu państwa na doswiadczenia mogą przekroczyć miliard złotych. W tym roku to jest ponad 300 mln zł jak i równiez będziemy trzymać kciuki by te środki Narodowe Centrum Nauki wydało, bowiem niełatwo jest ogłosić konkurs, ocenić i nadal alokować ów środki na podstawie indywidualnych umów” – powiedziała minister.

Do niedawna konkursy w projekty naukowe, które miały być prowadzone za pieniądze z budżetu państwa, rozstrzygała Rada Nauczania, działająca przy Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Część członków naszej rady zajmowała się konkursami na granty w doswiadczeniach podstawowych (teoretycznych), część w badaniach wykorzystywanych. Obecnie organizacją konkursów w finansowanie badań stosowanych, czyli związanych sposród gospodarką, zajmuje się działające w Warszawie Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Jego odpowiednikiem, dla badań podstawowych, będzie Narodowe Centrum Nauki.

„Wcześniej było rozporządzenie ministra nauki, które określało jakie granty przyznaje Podpowiedz Nauki, działająca przy ministerstwie. Członkowie rady musieli się tych wskazówek trzymać. Poza tym minister decydował, na które dziedziny nauki przeznaczyć więcej, a na które mniej” – powiedział pełnomocnik Ministerstwa Nauki jak i równiez Szkolnictwa Wyższego ds. Narodowego Centrum Nauczania, prorektor UJ prof. Szczepan Biliński.

Rada Narodowego Centrum Nauki, jakim sposobem wyjaśnił, będzie miała większą autonomię i sama będzie mogła tworzyć granty, np. przeznaczone umyslnie dla młodych naukowców. „Wcześniej były jedynie trzy rodzaje grantów – granty ogólne, granty doktoranckie i granty habilitacyjne. To, jakie będą teraz, będzie zależało zwlaszcza od pomysłów członków Porady NCN. Oni także będą określać maksymalną wysokość tych grantów” – dodał Biliński.

Zgodnie z ustawą o NCN minimum 20 proc. dorocznego budżetu centrum będzie oddane na sfinansowanie badań naukowców rozpoczynających karierę badawczą.

Przewodniczący Rady NCN, prof. Michał Karoński poinformował, że jedną z pierwszych prac które to rada już wykonała, było stworzenie wykazu 25 dziedzin nauki.

Po każdej wraz z 25 sfer nauki, które rada określiła, będzie możliwe zdobycie czterech rodzajów grantów. Jeden rodzaj będzie pomyslany dla każdego, kto będzie miał pomysł w badania.

Drugi typ, to grant w badania urzeczywistniane we współpracy z zagranicznymi instytucjami, trzeci, tzw. grant promotorski, będzie przeznaczony dla młodych ludzi, których promotorzy wystąpią o dofinansowanie ich badań, a finałem ma być doktorat.

Kolejny grant, który, jak tłumaczył prof. Karoński, będzie przeznaczony dla młodych doktorantów, którzy nie zaakceptowac ukończyli trzydziestu pieciu. roku życia i zrobili doktorat nie zaakceptowac wcześniej niż pięć latek temu. „To jest grant na zrobienie warsztatu badawczego. To będzie grant pięcioletni i może być bardzo wysoki, nawet do miliona złotych. Gwoli biologa to będą laboratoria, dla humanisty to może być np. biblioteka” a mianowicie tłumaczył.

Pierwszy i jedyny w tym roku quiz na granty, jak planuje rada, posiada być ogłoszony 15 marca. Wnioski w zakresie tego konkursu będzie można składać az do 15 czerwca. W tegorocznym budżecie zapisano dla NCN 305 mln zł. Resort nauki oblicza, że przy 2012 r. centrum będzie miało sluzace do dyspozycji ok. 500 mln zł, po 2013 r. ok. siedemset mln zł, a przy 2020 ok. 1, 5 mld zł. Ta suma będzie wzrastać dzięki środkom, które budżet państwa zaoszczędzi na dotacjach statutowych na rzecz jednostek naukowych. Od tego roku kalendarzowego najsłabiej oneniane jednostki naukowe mają dostawać dotację statutową nie przez cały rok kalendarzowy, a poprzez sześć miesięcy.

Działające od czasu kilku czasów Narodowe Srodku Badań jak i równiez Rozwoju ma w tym roku az do dyspozycji 600 mln zł.

Otwarcie NCN odbyło się w siedzibie centrum. Nowo otwartą instytucję pobłogosławił kardynał Franciszek Macharski. Po południu w piątek zaplanowano wciaz galę inaugurującą działalność NCN, na której swoją obecność zapowiedział premier Donald Tusk. (PAP)

ula/ krf/